Teraz Czytasz
Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to naturalny proces, jednak utrata kosmków w nadmiernej ilości wymaga specjalistycznego podejścia, a nierzadko również leczenia.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny wypadania włosów,
 • jakie witaminy warto brać na wypadanie włosów,
 • jakie szampony i odżywki na wypadanie włosów wybierać,
 • czy są skuteczne leki na wypadanie włosów,
 • kiedy warto udać się na wizytę do trychologa?

Wypadanie włosów wpisane jest w cykl ich życia, jednak nadmierne ilości kosmków, jakie znajdujemy na szczotce czy swetrze stanowią powód do niepokoju. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ponadto może mieć zróżnicowane przyczyny. Kiedy można mówić o wypadaniu włosów jako patologii i jakie działania podjąć, aby mu zapobiec?

Czytaj także: Jak dbać o włosy? Praktyczne porady

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Przyczynę wypadania włosów bardzo trudno zdiagnozować, głównie dlatego, że może ona wynikać zarówno z kwestii zdrowotnych, jak i prowadzonego stylu życia. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:

 • zmiany hormonalne – dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dobrze widoczne są w przypadku ciężarnych – ich włosy zazwyczaj są gęste i bujne, natomiast po urodzeniu dziecka zaczynają wypadać,
 • silny lub przewlekły stres – ma wpływ zarówno na szybkość wzrostu włosa, jak i jego gęstość,
 • niedobory witamin i składników mineralnych – zwłaszcza żelaza, kwasów omega-3 czy witaminy D,
 • podrażnienia skóry głowy – nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, urazy mechaniczne, uczulenie na wybrane kosmetyki,
 • stosowanie niektórych leków – np. u osób chorych na nowotwory,
 • grzybicę skóry głowy.

Coraz więcej możemy też usłyszeć o sezonowym wypadaniu włosów, które ma miejsce jesienią oraz wiosną. Jego przyczyna nie jest do końca znana – przypuszcza się, że ma swoje podłoże w zmianach hormonalnych, które zachodzą w organizmie ludzkim podobnie jak u zwierząt. Wypadanie włosów może też nastąpić na skutek silnej traumy czy nadmiernego przeżywania negatywnych emocji, np. po wypadku czy stracie bliskiej osoby.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Jakie witaminy wybrać na wypadanie włosów?

Gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, zazwyczaj sięgamy po wybrane witaminy oraz suplementy diety. Mają to na celu uzupełnienie składników odżywczych, których może brakować w naszym organizmie. Jakie witaminy na wypadanie włosów będą skuteczne? Propozycje, wraz z naturalnymi ich źródłami, przedstawia poniższa tabela:

Witamina Działanie Źródło
A Bierze czynny udział we wzroście tkanki nabłonkowej i podziale komórek włosa. Marchew, natka pietruszki, jarmuż, masło, papryka.
E Poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Awokado, orzechy, migdały.
B2 Wzmacnia odporność włosa na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mięso wieprzowe, ryby, fasola.
B12 Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów. Drożdże, żółtka jaj.
PP Dostarcza włosom energię do wzrostu. Drożdże, otręby, orzechy ziemne.

Oczywiście, witaminy i minerały możemy przyjmować również w postaci preparatów. W aptekach dostępne są produkty dedykowane właśnie osobom, borykającym się z problemem wypadania włosów. Zawsze jednak sprawdźmy, co dokładnie zawierają w swoim składzie, nie kierując się wyłącznie marketingowymi nazwami. Pamiętajmy równocześnie, że najlepiej przyswajają się witaminy pochodzące z naturalnych źródeł, zatem w przypadku niedoborów konieczna jest modyfikacja codziennej diety.

Czym się kierować przy wyborze szamponu i odżywki w kontekście wypadania włosów?

Na sklepowych półkach bez większego problemu znajdziemy szampon na wypadanie włosów. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku suplementów diety, warto kierować się przede wszystkim jego jakością i składem. Dobry szampon przeciw wypadaniu włosów powinien być delikatny – podrażnienia skóry głowy nie przyczyniają się do wzrostu włosów, natomiast mogą spotęgować problem ich utraty. Powinien być on oparty na składnikach pochodzenia naturalnego. Tutaj jednak należy sprawdzić, że nie mamy uczulenia na konkretną substancję, która znajduje się w jego składzie. Ważne, aby zawierał szereg witamin z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Keratyna, wyciąg z propolisu czy ekstrakt z aloesu również sprzyjają pielęgnacji skóry głowy, jednocześnie pobudzając cebulki włosa do wzrostu. Warto też zwrócić uwagę na lecznicze szampony i odżywki na wypadanie włosów. Dostępne są one wyłącznie w aptekach, jednak możemy je zakupić bez posiadania recepty – przynajmniej niektóre. O ile jednak standardowe produkty najczęściej nadają się do codziennej pielęgnacji, o tyle wyroby lecznicze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle można myć nimi włosy i skórę głowy 2-3 razy w tygodniu. Specjalistyczne odżywki najczęściej nakładamy raz w tygodniu, choć wiele zależy tutaj od specyfiki konkretnego produktu.

Czy są leki na wypadanie włosów?

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele preparatów przeciw wypadaniu włosów. Niemniej jednak są to zwykle suplementy diety, których zadaniem jest przede wszystkim uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów. Tabletki na wypadanie włosów kupimy bez recepty, lecz ich skuteczność jest ograniczonaIstnieją również specjalistyczne leki na wypadanie włosów, jednak ich stosowanie może zalecić wyłącznie specjalista – lekarz dermatolog, ewentualnie trycholog. Leczenie łysienia powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, jeśli jego przyczyną są różnego typu choroby współistniejące, np. grzybica skóry głowy. Lekarz dobiera stosowną dawkę medykamentu, decyduje również o czasie trwania terapii. Najczęściej leki na wypadanie włosów przyjmuje się do uzyskania zadowalających efektów, jednocześnie działając wspomagająco, np. poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków czy wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Leki na wypadanie włosów mogą przybierać różną postać – czasami są to preparaty doustne, w innych przypadkach wcierki lub szampony lecznicze. Niektóre leki, właśnie w formie szamponów, dostępne są również bez recepty.

Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Na początek warto uświadomić sobie, że trycholog nie jest lekarzem, a specjalistą, który zajmuje się wyłącznie skórą głowy oraz samymi włosami. Jego zadania to:

 • analiza skóry głowy,
 • ocena cebulek włosów,
 • diagnozowanie przyczyny różnych przypadłości, takich jak łupież czy łysienie,
 • dobranie indywidualnego sposobu pielęgnacji włosów.

Do trychologa warto udać się w przypadku, gdy zauważymy u siebie utratę nadmiernej ilości włosów. Bardzo często na konsultację decydują się osoby, które próbowały domowych metod leczenia, lecz nie przyniosły one zadowalających efektów. Trycholog przede wszystkim postara się znaleźć przyczynę nadmiernego wypadania włosów, a także dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną. W uzasadnionym przypadku może również odesłać klienta do lekarza dermatologa – pamiętajmy, że trycholog nie ma wykształcenia medycznego, zatem nie może np. wypisać recepty na lek zwalczający grzybicę skóry głowy. Aby udać się na wizytę do trychologa, nie potrzebujemy skierowania, jednak za usługę będziemy musieli zapłacić w całości ze środków własnych – nie jest to porada refundowana. Do specjalisty możemy się zgłosić także w przypadku, gdy zauważymy u siebie łupież, nadmiernie przesuszoną skórę głowy bądź swędzenie jej bez wyraźnej przyczyny, np. zmiany kosmetyków na takie, które potencjalnie mogłyby uczulać. Terapia trychologiczna najczęściej trwa kilka miesięcy – tyle mniej-więcej wynosi cykl wzrostu włosa.

FAQ:

Dlaczego włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się niedobory pokarmowe, stres, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, niektóre choroby współistniejące.

W jaki sposób walczyć z wypadaniem włosów?

Walka z wypadaniem włosów może polegać na zastosowaniu odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, zmianie diety lub stylu życia. Jeśli działanie te nie przynoszą efektu, warto udać się do trychologa lub lekarza.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista od włosów i skóry głowy. Nie jest natomiast lekarzem, dlatego nie ma on prawa np. wypisywać recept.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę