Teraz Czytasz
Jak stosować olejki silikonowe na włosy?

Jak stosować olejki silikonowe na włosy?

Olejki silikonowe to kosmetyki, które łączą w sobie moc naturalnych składników aktywnych (m.in. olejów i ekstraktów z roślin, ziół i nasion) z ochronnym działaniem sztucznych silikonów. Jedną z największych zalet takich kosmetyków jest łatwość ich stosowania – nałożenie serum na włosy zajmuje kilka chwil, a efekty jego regularnego używania mogą być naprawdę spektakularne. Warto jednak pamiętać, że „łatwo” nie oznacza „byle jak”! Wiele osób wciąż nie wie, jak aplikować olejki silikonowe prawidłowo, co wpływa na dużo słabsze efekty ich stosowania. Powinno się nakładać je na suche czy mokre włosy? Należy je zmywać? Jak często ich używać? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Sposób nakładania olejków silikonowych wynika z ich składu, a dokładniej z tego, że zawiera on silikony. Są to sztuczne składniki pełniące funkcję emolientów. Pokrywają powierzchnię włosów warstwą okluzyjną – szczelnym filmem ochronnym, który nie przepuszcza żadnych substancji chemicznych, domyka i wygładza łuski włosowe, chroni więc pasma przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych (zanieczyszczeniami, smogiem, spalinami), a także wysokimi i niskimi temperaturami, warunkami pogodowymi i uszkodzeniami. Dodatkowo pomaga zatrzymać wilgoć wewnątrz struktury włosa i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, w efekcie czego pasma zachowują optymalne nawilżenie.

Substancje tego typu intensywnie nabłyszczają włosy, wygładzają je i zmiękczają, pomagając uzyskać efekt „tafli” – i robią to błyskawicznie. Warto wybierać sera zawierające bezpieczne silikony, które odparowują lub dają się zmyć delikatnym szamponem bez SLS i nie nadbudowują się na włosach, takie jak np. proponowany przez Bioélixire olejek z czarnuszki. Jak stosować kosmetyki zawierające silikony i jak obecność w składzie tych substancji wpływa na sposób nakładania preparatu? Przede wszystkim:

  • olejki silikonowe powinny być stosowane na samym końcu pielęgnacji, inaczej ograniczają lub blokują wchłanianie składników odżywczych z masek, odżywek i szamponów;
  • nie można ich spłukiwać – woda i szampon usuną z pasm film ochronny, który powinien na nich pozostać;
  • nie wolno stosować ich na skórę głowy – nie pozwalają jej oddychać i zatykają pory, mają więc działanie komedogenne i mogą stać się przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Dodawane do serów silikonowych naturalne składniki aktywne mają z kolei za zadanie odżywiać, nawilżać i wzmacniać włosy – silikony tylko chronią i krótkotrwale kondycjonują. To wyciągom i olejkom roślinnym tego typu kosmetyki zawdzięczają swoją długotrwałą skuteczność. Zawarte w nich witaminy i minerały pozwalają na stałe poprawić kondycję pasm.

Przykładowo, we wspomnianym już serum silikonowym Black Seed Oil Bioélixire (zwanym przez włosomaniaczki po prostu „olejkiem z czarnuszki” Bioélixire, mimo że jest to serum ochronne) oprócz silikonów składzie znalazł się olejek z czarnuszki (zawierający wiele cennych składników odżywczych, działający antybakteryjnie, wzmacniająco i regenerująco) i malachit (źródło łatwo przyswajalnej siarki, która umożliwia szybką odbudowę włosów).

Stosowanie olejków silikonowych na włosy – najważniejsze zasady

To wszystko teoria – a jak wygląda używanie olejków silikonowych w praktyce? Nie jest to trudne. Niewielką ilość kosmetyku ( jedną lub kilka kropel – w zależności od długości włosów) należy rozetrzeć dokładnie w dłoniach i rozprowadzić równomiernie po włosach (suchych lub wilgotnych) ruchami głaszczącymi. Można również przeczesać pasma grzebieniem. Cały proces zajmuje dosłownie kilka chwil, dlatego stosowanie kosmetyków tego typu warto włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jako jej ostatni etap.

Nakładać olejek silikonowy na suche czy mokre włosy?

Zarówno nakładanie olejku silikonowego na suche włosy, jak i na mokre to dobry pomysł. Można również połączyć te metody i odrobinę kosmetyku zaaplikować na wilgotne pasma przed suszeniem, a kilka kropel po nim, co sprawi, że kosmetyk zadziała kompleksowo. Jeśli rozprowadzisz go po mokrych włosach przed użyciem suszarki:

  • silikony uchronią je przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury;
  • zapobiegnie powstawaniu uszkodzeń w ich strukturze;
  • nie dopuści do nadmiernego przesuszania się pasm.

Silikony zabezpieczą też włosy przed tarciem powstającym w wyniku czesania. Pamiętaj tylko, że pasma nie mogą ociekać wodą – warto najpierw odcisnąć je ręcznikiem. Serum silikonowe zastosowane na suche włosy zadziała kondycjonująco:

  • błyskawicznie nada pasmom piękny, zdrowy wygląd;
  • zapewni im intensywny połysk i jedwabistą gładkość;
  • zapobiegnie ich puszeniu się i elektryzowaniu;
  • ułatwi rozczesywanie i układanie.

Stosować olejek silikonowy na całych włosach czy tylko na końcówkach?

To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć i na czym zależy Ci najbardziej. Zawsze powinno się nakładać kosmetyk na końcówki – serum silikonowe chroni je przed rozdwajaniem się, kruszeniem i łamaniem. Możesz pokryć nim kilka centymetrów włosów lub kilkanaście – to zależy, jak długie są. Jeśli nie potrzebują dodatkowego wygładzania i nabłyszczania, są cienkie i mają skłonność do przetłuszczania się, na tym poprzestań. Serum nałożone na całe włosy tego rodzaju może nadmiernie je dociążyć i skleić w strączki.

Grubsze pasma, zwłaszcza te zniszczone, wysokoporowate, matowe, z tendencją do puszenia się i elektryzowania będą wymagały zastosowania olejku silikonowego na całej długości lub od uszu w dół. Ważne jest to, by nigdy nie nakładać go bezpośrednio na skórę głowy lub tuż przy nasadzie włosów.

Jak dużo olejku silikonowego nakładać na włosy?

Ilość nakładanego olejku zależy od rodzaju, długości i stanu włosów. Cienkie, słabe, niskoporowate i rzadkie pasma będą wymagały jedynie odrobiny kosmetyku, grube, gęste, zniszczone i wysokoporowate – znacznie więcej, ponieważ lepiej go wchłoną. Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości (tak by serum roztarte na dłoniach pokrywało skórę bardzo cienką warstwą) i w razie czego powtórzyć aplikację w razie potrzeby – podstawą jest obserwacja, jak reagują włosy. Jeśli nałożysz zbyt dużo kosmetyku, skleją się w strączki i zaczną wyglądać na przetłuszczone.

Jak często nakładać olejek silikonowy na włosy?

Olejek silikonowy warto nakładać na włosy tak często, jak tego potrzebują. Dobrze włączyć go do rutyny w czasie mycia głowy jako ostatni etap pielęgnacji. Można również powtarzać aplikację zawsze wtedy, gdy pasma zaczynają się puszyć, stają się matowe i szorstkie. Dobre sera z silikonami, takie jak np. wspomniane już proponowane przez Bioélixire olejki silikonowe, zawierają substancje, które odparowują samoistnie lub są bardzo łatwo zmywalne. Dzięki temu nie nadbudowują się na włosach i nie obciążają ich, ale ich nakładanie trzeba powtarzać minimum po każdym umyciu głowy.

Włącz serum silikonowe do codziennej pielęgnacji!

Olejki zawierające silikony są łatwo dostępne i niedrogie. Sera silikonowe Bioélixire – w opinii wielu osób interesujących się świadomą pielęgnacją jedne z najlepszych na rynku (to hit gwiazd i włosomaniaczek!) – znajdziesz w wielu drogeriach stacjonarnych oraz internetowych (np. Rossmannie, Superpharm, DM), a nawet marketach (np. Biedronce i sieci Aldi) i kosztują jedynie kilka złotych. Są wydajne i wystarczają na długi czas, dlatego doskonale sprawdzają się do codziennego stosowania.

To wielofunkcyjne kosmetyki, które różnią się między sobą właściwościami. Ważne więc, by wybrać produkt dopasowany do potrzeb konkretnych włosów. Na początek możesz sięgnąć po bestsellery, które cieszą się ogromną popularnością wśród włosomaniaczek – Black Seed Oil albo Argan Oil Bioélixire. Jak stosować te olejki silikonowe, by były skuteczne? Przede wszystkim zgodnie z omówionymi powyżej zasadami i… jak najczęściej! Regularność jest najważniejsza, jeżeli chodzi o ochronę włosów przed uszkodzeniami – profilaktyka zawsze daje lepsze efekty niż naprawianie zniszczonych pasm.

 

Wpis promocyjny przygotowany przez boscoshop.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę