Teraz Czytasz
Keratynowe prostowanie włosów – czy warto?

Keratynowe prostowanie włosów – czy warto?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, dzięki któremu można zadbać o włosy, jednocześnie ciesząc się ich blaskiem i estetycznym wyglądem. 

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest keratynowe prostowanie włosów,
 • kiedy warto się na nie zdecydować,
 • ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów,
 • jak długo trwa zabieg,
 • czy keratynowe prostowanie niszczy włosy,
 • jak dbać o włosy po zabiegu?

Lśniące, gładkie włosy to marzenie wielu kobiet, niemniej jednak zadowalające efekty trudno osiągnąć w domowym zaciszu. Dlatego też na popularności zyskuje zabieg keratynowego prostowania włosów, który można wykonać w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Czy rzeczywiście warto się na niego zdecydować?

Czytaj także: Suche włosy – jak o nie dbać i zapewnić im nawilżenie?

Czym jest keratynowe prostowanie i kiedy warto je wykonać?

Zabieg keratynowego prostowania włosów bywa też nazywany brazylijską keratyną – jest to procedura, za pomocą której można osiągnąć spektakularne efekty. Sekretem jest oczywiście keratyna, która sprawia, że włosy stają się lśniące oraz gładkie. Niedobór tego budulca włosa może wynikać z:

 • nieodpowiedniej diety,
 • niewłaściwej pielęgnacji włosów,
 • zbyt częstym nakładaniu dużej ilości kosmetyków do stylizacji,
 • farbowaniem włosów,
 • nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Ubytki keratyny można na szczęście w prosty sposób uzupełnić, przy pomocy zabiegu fryzjerskiego. Na początek fryzjer dokładnie myje włosy szamponem oczyszczającym, który dodatkowo pozwala otworzyć łuski. Następnie suszy włosy, po czym nakłada na nie warstwę keratyny. Ważne, aby przed ponownym suszeniem pozostała ona na włosach przez co najmniej kilka minut. W ostatniej fazie fryzjer prostuje każde pasmo włosów. Zabieg keratynowego prostowania włosów trwa ok. 2-3 godzin. Dedykowany jest przede wszystkim kobietom borykającym się z problemem porowatych, trudnych do okiełznania, matowych włosów. 

Czy warto wybrać się na keratynowe prostowanie włosów?

Odpowiednia pielęgnacja zniszczonych, matowych włosów to trudne zadanie. Obecnie mamy dostęp do różnego typu kosmetyków, które można stosować nawet każdego dnia, jednak efekty często pozostawiają wiele do życzenia bądź trzeba na nie oczekiwać przez długi czas. Jeśli chcemy uzyskać szybkie i zadowalające rezultaty, warto zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, dzięki któremu nie będzie trzeba prostować włosów każdego dnia ani walczyć z ich mało atrakcyjnym wyglądem. Warto jednocześnie mieć świadomość, że proste włosy to jedynie i aż efekt uboczny zabiegu. Jego głównym celem jest przywrócenie im estetycznego wyglądu, odżywienie i nadanie blasku. Kobiety, które zdecydowały się na keratynowe prostowanie włosów, jednogłośnie twierdzą, że o wiele łatwiej rozczesać im kosmki. Wady i zalety keratynowego prostowania włosów przedstawia poniższa tabela:

Zalety Wady
Włosy są odżywione i lśniące Cena zabiegu
Po zabiegu nie trzeba stosować każdego dnia licznych kosmetyków pielęgnacyjnych Czas trwania zabiegu – może wynosić nawet 5 godzin
Brak konieczności codziennego prostowania włosów Konieczność suszenia włosów po każdym myciu
Poprawa kondycji włosa – z czasem zabieg można powtarzać coraz rzadziej Zabiegu na ogół nie wykonuje się u kobiet w ciąży i u osób z chorobami układu oddechowego

Czy warto wybrać się na keratynowe prostowanie włosów?

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

Cena keratynowego prostowania włosów nie jest jednolita – wszystko zależy przede wszystkim od długości włosów oraz salonu, w jakim będzie wykonywany zabieg. Posiadaczki długich pasm muszą liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami. Za zabieg zapłacą minimum 500 zł, choć w niektórych salonach cena wynosi nawet 800-900 zł. Keratynowe prostowanie włosów jest nieco tańsze w przypadku kobiet z krótszymi włosami – cena zabiegu wynosi ok. 300-400 zł. Decydując się na usługę w renomowanym salonie, musimy wziąć pod uwagę zdecydowanie wyższe koszty. Z drugiej strony, zabieg przeprowadzają wykwalifikowani fryzjerzy, którzy pracują z najwyższej jakości kosmetykami. Może więc okazać się, że jest on zdecydowanie wart tego, aby zapłacić za niego nieco więcej. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że co jakiś czas trzeba go powtarzać. Efekty utrzymują się 3-5 miesięcy, zatem keratynowe prostowanie powinno mieć miejsce przynajmniej 2 razy w roku.

Ile trwa keratynowe prostowanie włosów?

Zabieg keratynowego prostowania teoretycznie powinien trwać od 2 do 3 godzin. Niemniej jednak bywa i tak, że kobiety spędzają w salonie fryzjerskim 4-5 godzin. Wiele zależy tutaj od ilości włosów, ich długości, a także kondycji. Najwięcej czasu pochłania odpowiednie przygotowanie kosmków do zabiegu – trzeba je odpowiednio rozczesać, co w niektórych przypadkach okazuje się dużym problemem. Jeśli umawiamy się na zabieg w salonie, do którego uczęszczamy regularnie, warto dopytać fryzjera, ile mniej-więcej czasu należy sobie zarezerwować.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Czy warto wybrać keratynowe prostowanie, nawet jeśli nasze włosy są bardzo zniszczone i ich ogólna kondycja pozostawia wiele do życzenia? Zabieg uważany jest przez fryzjerów oraz specjalistów z zakresu stylizacji włosów za stosunkowo bezpieczny. Jego wykonanie przynosi zdecydowanie więcej korzyści, niż efektów ubocznych. Warto mieć na uwadze, że keratynowe prostowanie przyczynia się do poprawy kondycji włosa, a keratyna sama w sobie doskonale odżywia kosmki. Niemniej jednak o włosy trzeba odpowiednio zadbać – bez tego trudno mówić o zadowalających efektach. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może przyczynić się do pogorszenia kondycji włosa. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że po ok. 3-5 miesiącach zabieg trzeba będzie powtórzyć. Włosy najprawdopodobniej będą w nieco lepszym stanie, niż wcześniej, jednak w dalszym ciągu konieczne będzie nałożenie na pasma kolejnej dawki keratyny. Zniszczone włosy po prostowaniu keratynowym to najczęściej efekt:

 • niewłaściwej pielęgnacji,
 • źle przeprowadzonego zabiegu,
 • nieodpowiedniego przygotowania się do zabiegu (ważne, aby minimum 14 dni wcześniej nie farbować włosów),
 • zbyt szybkiego farbowania włosów po zabiegu.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Zasad pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu należy definitywnie przestrzegać – w przeciwnym razie nie można liczyć na zadowalające efekty. Najważniejszy jest dobry szampon po keratynowym prostowaniu włosów. Ważne, aby miał niskie pH, dzięki czemu zapobiegamy spłukiwaniu keratyny. Można posiłkować się dedykowanymi produktami, ewentualnie zapytać o poradę fryzjera wykonującego zabieg. Włosy myjemy najwcześniej w 3 dobie po prostowaniu, przez ten czas unikamy ich spinania i chronimy przed wilgocią. Po każdym myciu należy zaaplikować na nie odżywkę, najlepiej z dodatkiem keratyny. Pozwala ona utrzymać wysoki jej poziom, przez co efekty widoczne będą nieco dłużej. Styliści radzą, aby ograniczyć stosowanie kosmetyków do włosów jedynie do szamponów oraz odżywek. Możemy również stosować olejek ochronny na końcówki, zwłaszcza jeśli rozczesywanie włosów wciąż sprawia pewien problem. Po każdym myciu należy bezwzględnie wysuszyć włosy. W niektórych przypadkach można je również prostować, zwłaszcza jeśli zaczynają się odkształcać. Ważne, aby w ciągu co najmniej 14 dni od zabiegu nie farbować włosów. Unikajmy również nadmiernego ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Niewskazane są gorące i zimne prysznice, a także kąpiele w chlorowanej i słonej wodzie.

FAQ:

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów polega na zaaplikowaniu na pasma keratyny, która odżywi je i wzmocni. Następnie należy dokładnie wysuszyć i wyprostować włosy.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Efekty keratynowego prostowania włosów najczęściej utrzymują się od 3 do 5 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna i zależy m.in. od tego, jak w tym czasie dbamy o włosy oraz w jakiej były one kondycji przed zabiegiem.

Ile trwa keratynowe prostowanie włosów?

Zabieg na ogół trwa od 2 do 3 godzin, jednak w przypadku bardzo zniszczonych włosów może wydłużyć się nawet do 5 godzin.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę