Teraz Czytasz
Co to jest masaż tajski – kiedy warto go stosować

Co to jest masaż tajski – kiedy warto go stosować

Masaż tajski działa relaksacyjnie, ma też właściwości prozdrowotne. Pomaga rozładować stres, napięcie, a także zwiększa wydolność organizmu.
Z artykułu dowiesz się:

 1. kto jest twórcą masażu tajskiego
 2. na czym polega masaż tajski,
 3. jak wykonać masaż tajski,
 4. jakie są przeciwwskazania do zażywania masażu tajskiego?

Masaż tajski znany jest od wieków, głównie ze względu na swoje właściwości relaksacyjne, a także prozdrowotne. W rzeczywistości techniki masażu nie są jednolite – różnią się one w zależności od tego, z jakiego rejonu Tajlandii pochodzą. Masaż tajski polecany jest zwłaszcza osobom zestresowanym, z podwyższonym napięciem mięśniowym. Nie powinno się go jednak wykonywać u kobiet w ciąży, pacjentów chorujących na osteoporozę czy zmagających się z różnego typu stanami zapalnymi.
Czytaj także: Masaż stóp – co warto o nim wiedzieć?

Kto jest twórcą masażu tajskiego?

Masaż tajski od wieków znany jest w swojej ojczyźnie, czyli w Tajlandii. Określany jest tam mianem starożytnego masażu klasycznego, gdyż uznaje się go za jedną z najstarszych metod relaksacji. Według historyków jego koncepcja została opracowana przez Shivago Komarpaja ok. 500 roku p.n.e. dla samego Buddy. Był on jego lekarzem, a starożytne dokumenty pokazują go jako utalentowanego medyka, który stosował w swojej pracy głównie metody oparte na naturalnych rozwiązaniach, przyjazne ciału ludzkiemu. Nie wszyscy jednak uważają, że Shivago Komarpaj jest twórcą całego systemu masażu tajskiego – ich zdaniem tak skomplikowanej procedury nie mogła opracować jedna osoba. Za tą teorią przemawia fakt, iż technika czerpie z wielowiekowej tradycji, także krajów ościennych. Można więc przyjąć, że lekarz Buddy opracował wstępną koncepcję, jednak z upływem lat jego idea była rozwijana przez wiele osób, posiadających odpowiednią wiedzę z zakresu medycyny, psychologii czy technik relaksacyjnych. Jednocześnie zastanawiając się, co to jest masaż tajski, nie sposób znaleźć jednoznaczną definicję. W praktyce wyróżnia się bowiem ok. 80 technik, przy czym każda z nich cieszy się popularnością w innych rejonach Tajlandii.

Na czym polega masaż tajski?

Masaż tajski opiera się na założeniu, że ciało człowieka wypełnione jest cząsteczkami powietrza – wdychane przez płuca, wędrują do poszczególnych komórek kanałami zwanymi sen. Owych kanałów w naszym ciele ma być aż 72 tysiące. Na czym polega masaż tajski? Otóż skupia się on tak naprawdę na udrażnianiu poszczególnych kanalików, tak aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w ciele. Niektórzy twierdzą, że najwięcej kanałów znajduje się w okolicy pępka – stąd biegną one aż do ust. Procedura polega na uciskaniu wybranych punktów na ciele oraz rozciąganiu tkanek. Różnego typu techniki przedstawia poniższa tabela:

Technika masażu tajskiego Charakterystyka
Tradycyjna Uciskanie poszczególnych miejsc na ciele za pomocą dłoni, łokci, stóp. Osoba masowana nie pozostaje zupełnie bierna w czasie masażu, ustawiając ciało pod odpowiednim kątem w wybranych momentach.
Stempli ziołowych Na ciele masowanego układane są woreczki ze specjalnie skomponowaną mieszanką ziół i przypraw. Stemple są podgrzewane dzięki czemu uwalniają olejki eteryczne.
Olejków eterycznych Na ciało masowanego aplikowane są specjalne olejki eteryczne, a cały zabieg stanowi swoistą aromaterapię.
Oparta na stopach Masowane są wyłącznie stopy, a uciskane miejsca odpowiadają poszczególnym organom w ciele.
Oparta na ramionach, plecach i głowie Uciskane są przede wszystkim fragmenty ramion, pleców czy nawet głowy. Ta metoda jest skuteczna np. w łagodzeniu bólu kręgosłupa.

Wymienione w tabeli techniki masażu tajskiego to tak naprawdę tylko nieliczne, ale to je najczęściej oferują profesjonalni masażyści. W rzeczywistości procedurę możemy dobierać indywidualnie do potrzeb, w zależności od tego, jakie dokładnie efekty chcemy osiągnąć. Jeśli chodzi o poprawę samopoczucia, to dobrze sprawdza się masaż połączony z aromaterapią, jednak w przypadku leczenia konkretnych schorzeń warto postawić na technikę opartą na ramionach, plecach, głowie bądź stopach. Ogólne korzyści, jakie przynosi organizmowi masaż tajski, to m.in.:

 • relaksacja wszystkich partii mięśni,
 • poprawa ukrwienia tkanek,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • obniżenie napięcia i zredukowanie stresu,
 • zredukowanie niektórych dolegliwości bólowych,
 • zmniejszenie częstości pracy serca.

Jak wykonywać masaż tajski?

Wiemy już, na czym polega masaż tajski (a właściwie wybrane jego techniki), jednak pozostaje pytanie, jak właściwie się go wykonuje? Otóż osoba masowana powinna ułożyć się wygodnie na specjalnym łóżku bądź na podłodze. Dobrze, jeśli ma na sobie luźne ubranie bądź jednorazową bieliznę w przypadku, gdy zabieg wykonywany jest z zastosowaniem olejków. W przypadku masażu tajskiego nie możemy mówić o całkowitej bierności pacjenta – powinien on postępować zgodnie z instrukcjami masażysty, odpowiednio ustawiając swoje ciało. Współpraca jest tutaj kluczem do sukcesu – w niektórych technikach wymagane jest większe, w innych mniejsze zaangażowanie masowanego. Sam rytuał odbywa się w kameralnej atmosferze, najczęściej przy akompaniamencie wyciszającej muzyki. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony masowanego, jednak należy pamiętać o tym, aby:

 • ostatni posiłek spożyć nie później, niż na godzinę przed masażem,
 • w dniu masażu zrezygnować ze spożywania alkoholu i kawy,
 • bezpośrednio przed zabiegiem wykonać kilka skłonów i rozciągnięć.

Każdy salon masażu kieruje się nieco innymi zasadami, udziela też klientom porad dotyczących tego, kiedy najlepiej zgłosić się na zabieg oraz jak się do niego przygotować. Zapisując się na wizytę, zapoznajmy się przede wszystkim z techniką stosowaną w konkretnym gabinecie oraz efektami, jakie może przynosić.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tego masażu?

Choć masaż tajski może przynosić nam wiele korzyści, to nie w każdym przypadku będzie on najlepszym rozwiązaniem. Przeciwwskazania do masażu tajskiego to m.in.:

 • ciąża (w Tajlandii u kobiet ciężarnych stosuje się jedynie konkretne techniki masowania, jednak przyjmuje się, że lepiej odłożyć masaż na czas po porodzie),
 • ostre stany zapalne,
 • osteoporoza,
 • nowotwory,
 • wady serca,
 • miażdżyca,
 • skłonność do występowania krwotoków,
 • schorzenia skóry,
 • niedawno przebyte złamania czy głębsze urazy.

Zaleca się, aby zgodę na przeprowadzenie zabiegu wydał lekarz rodzinny bądź specjalista, jeśli chorujemy przewlekle. Pamiętajmy, że zabieg sam w sobie jest angażujący, zatem nie może być wykonywany u każdego. Niektóre przeciwwskazania, takie jak np. ciąża czy występujące w organizmie stany zapalne, mają charakter czasowy. Inne, chociażby miażdżyca lub wada serca, wykluczają wykonanie masażu. Warto wybrać specjalistyczny ośrodek, w którym pracują wykwalifikowani masażyści, posiadający odpowiednie certyfikaty. Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista powinien przeprowadzić krótki wywiad, na podstawie którego stwierdzi brak przeciwwskazań. Niestety, niewiele lokali oferuje usługi na najwyższym poziomie, mając na uwadze przede wszystkim dobro klienta, a nie wyłącznie kwestie finansowe. Warto mieć na uwadze, że w profesjonalnych ośrodkach masaż zostanie wykonany prawidłowo, dzięki czemu będziemy mogli czerpać z niego jak najwięcej korzyści.

FAQ:

Jakie efekty daje masaż tajski?

Masaż tajski pozwala pozbyć się nagromadzonego napięcia mięśniowego, działa więc relaksacyjnie. Jednocześnie pomaga zwalczać niektóre dolegliwości bólowe, zwiększa natlenienie organizmu czy obniża ciśnienie tętnicze.

Jakie są przeciwwskazania do masażu tajskiego?

Najważniejsze przeciwwskazania do masażu tajskiego to ciąża, schorzenia skóry, niektóre choroby przewlekłe, stany zapalne występujące w organizmie, wady serca czy miażdżyca.

Jak się przygotować do masażu tajskiego?

Masaż tajski nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak bezpośrednio przed zabiegiem warto wykonać kilka skłonów, rozciągając ciało. W dniu zabiegu warto zrezygnować z kawy i alkoholu, a ostatni posiłek spożyć najpóźniej godzinę przed masażem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę