Teraz Czytasz
Masaż stóp – co warto o nim wiedzieć

Masaż stóp – co warto o nim wiedzieć

Stopy to często zapomniana część naszego ciała, o którą warto i zdecydowanie należy zadbać. Masaż stóp, czyli refleksoterapia to idealny pomysł na docenienie stóp, które nierzadko bywają nadmiernie przeciążone. Masaż stóp, który wykonany jest prawidłowo i z zastosowaniem odpowiednich technik przyniesie wyczekiwaną ulgę oraz pozwoli na utrzymanie dobrego samopoczucia.

Czy warto masować stopy?

Odpowiednio wykonany masaż stóp ma korzystny wpływ na zdrowie oraz zapewnia osobie masowanej na odczucie ulgi i relaksu. Dodatkowo, według założeń refleksoterapii, odpowiednio uciskane konkretne punkty na stopach mogą mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów wewnętrznych.

Dokładnie chodzi o receptory znajdujące się wewnątrz stopy. Ich rozmieszczenie jest następujące:

  • Serce – prawa stopa, pod dużym palcem na środku poduszki,
  • Pęcherz – zewnętrzna krawędź stopy,
  • Nerki – wewnętrzna krawędź stopy znajdująca się w linii prostej od pięty,
  • Oczy – w miejscu łączenia drugiego oraz trzeciego palca ze stopą,
  • Uszy – prostopadle do miejsca, w którym dwa ostatnie palce łączą się ze stopą,
  • Ramiona – wewnętrzna krawędź stopy, centymetr poniżej poduszki.

Pomimo tego, że refleksologia to alternatywna gałąź medycyny, ulga odczuwalna po ucisku konkretnych punktów na stopach jest faktem.

Techniki masażu stóp

Istnieje wiele technik masowania stóp, a najpopularniejsze z nich to:

  • Masaż klasyczny – podstawowa technika działająca na skórę wraz z zakończeniami nerwowymi, mięśnie, tkankę łączną, układ kostno-stawowy oraz krążenia. Klasyczna technika rozpoczyna się od krótkiej gimnastyki, a następnie przechodzi się do masowania palców, podeszwy, strony grzbietowej i tylnej. Stopa jest powierzchniowo oraz głęboko głaskana, ugniatana, rozcierana, a także uklepywana. W tej technice masaż wykonywany jest w kierunku dosercowym. Może to być masaż jedynie terapeutyczny bądź też połączony z całym rytuałem SPA.
  • Masaż chiński – technika ta jest niezmienna od ponad 700 lat i związana jest z filozofią Wschodu. Masaż ten jest niezwykle przyjemny w odczuciu, jednak po jego wykonaniu można poczuć lekkie zmęczenie. Aby został dobrze wykonany wymaga niezwykłej wiedzy i współpracy z fizjoterapeutami. Wykonany nieumiejętnie może wyrządzić spore szkody.
  • Masaż tajski – inaczej zwany starożytnym masażem leczniczym. Łączy on masaż wraz z akupresurą i jogą. Wykonuje się go z użyciem specjalnego balsamu, który sporządzony został oparciu o tradycyjna recepturę. Rozpoczyna się go gimnastyką, a następnie po pobudzeniu limfatycznym masażysta wykonuje akupresurę z wykorzystaniem drewnianej pałeczki.
  • Refleksoterapia – stymulacja konkretnych punktów na stopach, które mają swoje odzwierciedlenie w organach i narządach w całym organizmie. Stopy są pocierane, uciskane, głaskane oraz rozcierane. Refleksoterapia ma za zadanie uaktywnić organizmowi możliwość samoleczenia i osiągnięcie równowagi.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu stóp

Przede wszystkim masażu stóp nie wolno wykonywać w wszelakich stanach pourazowych, takich jak: skręcenia, zwichnięcia oraz złamania. Jego wykonanie wyklucza również choroba żylakowa podudzi stany zapalne skóry, choroba nowotworowa, grzybica oraz stan zagrożonej ciąży.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę