Teraz Czytasz
Ashwagandha – dlaczego warto ją stosować?

Ashwagandha – dlaczego warto ją stosować?

Ashwagandha uznawana jest za środek na wiele problemów i schorzeń. Jej stosowanie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zmniejsza zaburzenia organizmu, które wywołał stres. Ashwagandha jest rośliną, którą wykorzystuje się od wielu wieków w medycynie tradycyjnej ajuwedyjskiej. Wpływa pozytywnie na poprawę snu, zwiększenie odporności oraz wtedy, gdy pojawiają się problemy z niepłodnością.

Działanie Ashwagandhy

Ashwagandha znana jest również pod nazwami takimi jak śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski czy też witania ospała. Prozdrowotne działanie i właściwości ashwagandhy, sprawiają, że cieszy się ona coraz większą popularnością i coraz częściej można ją znaleźć w suplementach diety. Najczęściej wykorzystuje się jej sproszkowany korzeń lub ekstrakt, ponieważ to one posiadają największą ilość cennych właściwości, chociaż nie brakuje ich również w liściach i owocach rośliny. Ashwagandha jest często stosowana przez osoby ćwiczące siłowo, ponieważ dodaje energii i sił do ćwiczeń. Pomaga nie tylko ćwiczyć, ale ma również pozytywny wpływ na zwiększenie masy oraz masy mięśniowej. Suplementy z ashwagandhą stosowane są głównie przez panów, ponieważ witania ospała uznana jest za jeden z naturalnych symulatorów testosteronu. Ma również wpływ na libido i płodność. Ashwagandha jest jednak nie tylko kierowana do panów, ponieważ mogą po nią sięgnąć wszyscy. Przyda się studentom czy osobom pracującym umysłowo, ponieważ poprawia pracę mózgu, a co za tym idzie, koncentrację. Głównym składnikiem ashwagandhy są witanolidy, mające charakter laktonu. Dzięki nim witania ospała działa przeciwnowotworowo, przeciwbakteryjnie, hamuje podział komórek na drodze mitozy i skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Działanie i właściwości ashwagandhy

Ashwagandha posiada wiele cennych właściwości. Jedną z nich jest to, że korzeń rośliny jest źródłem substancji z grupy glikowitanolidów, do której należą sitoindozydy oraz witanozydy wspierające przede wszystkim pracę układu nerwowego. W ashwagandhcie można znaleźć całkiem spore ilości żelaza, kumaryny, kwas chlorogenowy czy też anahigryne. Istnieją badania naukowe potwierdzające, że ashwagandha wspiera działanie układu nerwowego. Działa przeciwlękowo oraz antydepresyjnie. Znajdujące się w witani ospałej związki wykazują zdolność pobudzania receptorów układu GABA-ergicznego, który umiejscowiony jest w podwzgórzu, za sprawą czego dochodzi do zahamowania wydzielania kortykoliberyny. Pozwala to na zwiększenie tolerancji organizmu na napięcie nerwowe, dlatego też ashwagandha przynosi ulgę osobą cierpiącym na przewlekły stres. Witania ospała znajduje również zastosowanie we wspomaganiu leczenia choroby Alzhaimera, ponieważ spowalnia proces tworzenia się płytek beta-amyloidu, które mają na neurony osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne wpływ destrukcyjny. Ashwagandha posiada również pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomu cukru we krwi u osób chorujących na cukrzycę typu II, łagodzi stany zapalne i normalizuje hormony tarczycy w przypadku niedoczynności narządu.

Nasz partner radzi auraherbals.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę