Teraz Czytasz
Zadbaj o zdrowy sen

Zadbaj o zdrowy sen

Jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort naszego codziennego funkcjonowania to sen. Obok diety i aktywności fizycznej to jeden z elementów stylu życia, który w istotny sposób może się przekładać na motywację, chęć do działania, samopoczucie, koncentrację czy ogólne samopoczucie.

XXI-wieczne problemy ze snem

Mimo że sen jest tak ważny w naszym życiu, współcześnie coraz więcej osób przyznaje się, że ma problem z zasypianiem, bezsennością. Wiele także skarży się na przerywany sen, częste wybudzenia, problemy z ponownym zaśnięciem. Mało niestety kto dzisiaj śpi także te optymalne 8 godzin potrzebne do pełnej regeneracji. Czy można coś z tym zrobić?

Walka o dobry sen

O dobry sen warto zadbać, ponieważ niewyspanie i brak regeneracji może przyczynić się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych. Tutaj nie chodzi jedynie o ogólne samopoczucie. Ważne, aby wprowadzać zmiany na stałe. Nie da się wyspać na zapas, nie da się także odespać zaległego snu. Warto więc każdego dnia zadbać o jakość snu. Z pomocą mogą przyjść: olejek eteryczny na sen, herbata wyciszająca, relaksująca kąpiel, a także ćwiczenia oddechowe.

Jak zadbać o właściwą regenerację?

Wszystko zaczyna się o wiele wcześniej niż w momencie, gdy kładziesz się do łóżka. To, co zrobisz przez ostatnie 1-2 godziny przed pójściem spać w dużej mierze przełożyć się może na jakość twojego snu. Przede wszystkim chodzi o to, aby na te 2 godziny przed snem rozpocząć procedurę wyciszania. Warto więc zrezygnować z nerwowego przeglądania sieci, mediów społecznościowych.

Zamiast wystawiać się na działanie niebieskiego światła, można postawić na światło świec, dyfuzję olejków eterycznych, takich jak ten z lawendy, mandarynki czy rumianku rzymskiego. Wszystkie trzy olejki pomagają się wyciszyć, rozluźnić i oddać relaksowi. To bardzo ważne, aby pomóc naszemu ciału pozbyć się napięć i postarać się uwolnić je od stresu. Olejki w tym celu można wykorzystać na kilka sposobów:

  • dyfuzując je w salonie, gdzie odpoczywamy, jak i w sypialni,
  • skrapiając nimi poduszkę,
  • dodając do kąpieli (warto je wcześniej jednak rozpuścić w oleju bazowym, np. jojoba),
  • smarując wybrane partie ciała specjalnie przygotowanymi mieszankami (przede wszystkim kark, nadgarstki, zgięcia łokci, stopy).

Ćwiczenia oddechowe i joga

Olejki eteryczne, rozgrzewająca kąpiel, odpowiednio przygotowana sypialnia z optymalną temperaturą i świeżą pościelą – to wszystko w znaczącym stopniu może wpłynąć na komfort naszego snu i łatwość zasypiania. W pozbyciu się napięć mogą pomóc także ćwiczenia. Nie może to być jednak intensywne cardio, a raczej rozciągająca ciało joga.

Świetnym pomysłem są także ćwiczenia oddechowe, np. trening Jacobsona polegający na odpowiednim spinaniu i rozluźnianiu mięśni połączonym z pracą oddechem. Wszystkie te elementy razem mogą złożyć się na istotną zmianę w jakości snu. Im bardziej świadomie będziemy na to pracować, tym skuteczniejsze będą efekty.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę