Teraz Czytasz
Alergik w domu – jak złagodzić objawy u dziecka

Alergik w domu – jak złagodzić objawy u dziecka

Nadwrażliwość jest powszechnym problemem wśród dzieci. Alergicy powinni być poddawani odpowiedniemu, specjalistycznemu leczeniu, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jednak mimo to lepiej jest unikać nadmiernej ekspozycji na substancje uczulające. Jak stworzyć dom przyjazny alergikowi?

Istnieją różne rodzaje alergii. Może ona przybierać postać reakcji skórnych, podrażnienia śluzówki nosa, czy zaczerwienienia oczu. W skrajnych przypadkach silna reakcja alergiczna może powodować problemy z oddychaniem i stanowić poważne zagrożenie. Można też wyróżnić różne rodzaje alergenów – np. roztocza kurzu domowego, pyłki traw, lub niektóre pokarmy. U dzieci dość często występuje alergia na czynniki obecne w powietrzu, co może prowadzić do rozwoju astmy. Dlatego tak ważne jest stworzenie alergikowi optymalnych warunków do życia.

Dbanie o czystość

Jedną z podstawowych zasad, jakich trzeba przestrzegać przy małym alergiku, jest bezwzględne utrzymywanie porządku w całym mieszkaniu. Ważne jest regularne odkurzanie i mycie podłóg. Kurz zbiera się również na innych powierzchniach – na meblach, oknach, stolikach i wszelkich ozdobach ściennych. Aby ulżyć dziecku, trzeba regularnie sprzątać całe mieszkanie, najlepiej stosując hipoalergiczne środki czystości. Warto zastanowić się nad aranżacją wnętrza – przy wyborze mebli trzeba wziąć pod uwagę kwestie związane z odkurzaniem. Lepiej też unikać przedmiotów, które gromadzą kurz; nadmiernej ilości tekstyliów, licznych ozdób i otwartych regałów.

Eliminacja alergenów

Częstymi alergiami są również te, które powstają na skutek kontaktu różnych substancji ze skórą dziecka. Mogą one występować w popularnych środkach czystości, artykułach higienicznych i pielęgnacyjnych. Aby ograniczyć narażenie dziecka na kontakt z takimi substancjami, warto wybierać środki czystości dla alergików. Wówczas mamy pewność, że nie przyczynią się one do nasilenia objawów i kolejnych dolegliwości. Dostosowane do potrzeb alergików płyny do płukania, proszki do prania oraz mydła można kupić na golddrop.eu. Dostępna na Gold Drop seria Origen posiada certyfikaty SWAN i AA, które przyznawane są produktom ekologicznym oraz przyjaznym dla skóry osób ze skłonnością do alergii.

Świeże powietrze

Powietrze w mieszkaniu ulega ciągłemu zanieczyszczaniu. Można w nim spotkać maleńkie cząsteczki pochodzące z ubrań, fragmenty organiczne oraz żerujące w kurzu roztocza. Nawet w nowych mieszkaniach, powietrze zanieczyszczają opary środków chemicznych stosowanych do malowania mebli, wygładzania ścian oraz impregnacji podłóg. Codzienne czynności, jak np. gotowanie także emitują różne zanieczyszczenia. Dlatego warto regularnie wietrzyć mieszkanie. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie oczyszczacza powietrza ze specjalnym filtrem dla alergików.

Optymalna wilgotność

W pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, optymalna wilgotność powietrza powinna osiągać poziom 40%-60%. Zbyt wysoka wilgotność może być przyczyną rozwoju pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia wszystkich domowników i mogą nasilać objawy alergii. Zbyt niska wilgotność także jest niekorzystna, gdyż prowadzi do przesuszenia śluzówki nosa.

View Comment (1)
  • U nas w mieszkaniu nie ma zasłon, rolet ani dywanów. Drewniane żaluzje łatwiej oczyścić z kurzu, poza tym sprzątaniem podłóg zajmuje się roomba, zabawki są pochowane w zamkniętej skrzyni, żeby się nie kurzyły.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę