Teraz Czytasz
Szampony przeciwłupieżowe – metody i częstotliwość stosowania

Szampony przeciwłupieżowe – metody i częstotliwość stosowania

Taki kosmetyk jak szampon przeciwłupieżowy działa na konkretny problem. Pomaga nam pozbyć się nadmiernie złuszczającego się naskórka, który sprawia, że nie tylko tracimy pewność siebie, ale też czujemy się niekomfortowo. Ale jak często powinniśmy aplikować tego rodzaju produkty i czy ważny jest wybór odpowiedniej metody?

Czemu stosujemy szampon przeciwłupieżowy?

Szampon przeciwłupieżowy nie jest produktem, który zaleca się do stosowania u każdego. Jest natomiast idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy naskórek skalpu zaczyna się nadmiernie łuszczyć. Właśnie w takich sytuacjach zaleca się kupić tego rodzaju kosmetyk i stosować go regularnie. Jego działanie ma pomóc nam w leczeniu. Przede wszystkim dokładnie oczyszcza skalp z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W jego składzie można znaleźć między innymi pirytion cynku, czyli składnik przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny idealnie działający na łupież. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, ale w każdym przypadku należy przystąpić do leczenia. Czasami jest to też siarczek selenu, który ma za zadanie wpłynąć na spowolnienie tempa złuszczania się komórek skóry.

Łupież – przyczyny

Chociaż łupież nie jest uważany za chorobę groźną, to dyskomfort, jaki powoduje, sprawia, że warto rozpocząć leczenie możliwie szybko. Oznacza to, że warto poszukać powodu takiego stanu. W końcu łuszczenie naskórka nierzadko nie jest przypadkowe, a wywołuje u nas chęć drapania oraz częstszego mycia skóry głowy. Co więc może oznaczać łupież? Przyczyny nadmiernego łuszczenia i rogowacenia warstwy naskórka czasami spowodowane są obecnością innych, znacznie poważniejszych chorób. Jest to między innymi łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS).

Warto też dodać, że sucha skóra głowy może być przyczyną łatwiejszego rozwoju choroby, ale to w przypadku nadmiernego przetłuszczania istnieje większe ryzyko, że problem ten wystąpi w najbliższym czasie. Przede wszystkim na pojawienie się łupieżu ma wpływ obecność grzybów z gatunku Malassezia.

Jak poprawnie aplikować szampon przeciwłupieżowy 

Szampon przeciwłupieżowy jest jednym z najważniejszych kosmetyków, który powinien dołączyć do naszej pielęgnacji, jeżeli wystąpi problem z nadmiernym łuszczeniem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z wizyty u specjalisty, który może pomóc nam w znalezieniu przyczyny i podpowie, jak we właściwy sposób pielęgnować skórę.

Stosowanie takiego szamponu będzie zależne od tego, jaki produkt wybierzemy. Producenci mogą sugerować nieco odmienne techniki, a także częstotliwość aplikacji takiego kosmetyku. Wiele szamponów można używać przy każdym myciu tak długo, jak problem występuje. Czasami zaleca się wybierać szampon przeciwłupieżowy 2 lub 3 razy w tygodniu. Produkt nakładamy na skalp, po wcześniejszym zmoczeniu włosów, bo to właśnie tutaj występuje nadmierne złuszczanie naskórka. Nierzadko producent wskazuje, aby pozostawić pianę na 2-3 minuty, ponieważ wtedy preparat ma czas lepiej zadziałać.

Czy gdy łupież zniknie, powinniśmy zrezygnować z mycia głowy przy użyciu szamponu przeciwłupieżowego? Otóż dużo mówi się o tym, że taki kosmetyk stosuje się również prewencyjnie, aby zapobiec nawrotom choroby. Częstotliwość aplikacji jest jednak inna, co w tym przypadku oznacza, że nie musimy wybierać szamponu przy każdym myciu. Możemy wrócić do stosowania ulubionego produktu, ale jednocześnie warto obserwować, czy nie zachodzą niepokojące nas zmiany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę