Teraz Czytasz
Olejki eteryczne, które możesz zrobić w domu

Olejki eteryczne, które możesz zrobić w domu

To ciekłe i lotne substancje, które zazwyczaj uzyskuje się w procesie destylacji z parą wodną właśnie konkretnego surowca naturalnego. Olejki mogą być produkowane z roślin świeżych albo suszonych, najczęściej wyrabia się je masowo.

W Polsce mamy już dostęp do praktycznie wszystkich olejków eterycznych, choć nie wszystkie rośliny, z jakich są one wyrabiane, rosną dziko bądź są u nas hodowane. Po prostu się je sprowadza. Nigdy jednak nie możemy mieć 100% pewności, iż dany olejek jest rzeczywiście naturalnego pochodzenia, że sporządził go renomowany producent. Nie wiadomo, w jakich warunkach była przechowywana ciecz, czy obowiązuje ją jeszcze termin ważności, czy rzeczywiście w procesie produkcji zostały zachowane dobroczynne właściwości rośliny, z której został wykonany olejek. Właśnie dlatego, by być pewnym, należy olejki eteryczne nabywać tylko w aptekach albo dobrych sklepach zielarskich. Niektóre można również sporządzić samodzielnie.

Przykładem olejku, który z powodzeniem można zrobić samodzielnie w warunkach domowych, jest olejek pomarańczowy. Wystarczy kilka pomarańczy, dobrej klasy oliwa z oliwek, skrobak oraz słoik. Należy zeskrobać skórkę z owoców, przełożyć ją do słoika i zalać oliwą. Tak sporządzoną miksturę warto odstawić na około miesiąc – najlepiej słoik postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po tym czasie olejek jest gotowy, warto tylko oddzielić ciecz od resztek pomarańczowej skórki. Olejek pomarańczowy domowej roboty może służyć nawet przez dwa kolejne miesiące. Trzeba tylko trzymać go w ciemnej butelce, w chłodnym miejscu. Podobnie przyrządza się zresztą olejek mandarynkowy, cytrynowy i limonkowy. Wszystkie wykazują właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające. Pomagają zwalczyć bezsenność, działają też przeciw lękowo. Warto stosować je w przypadku nadciśnienia tętniczego, napięcia mięśniowego, zaparć, nudności, chorób wątroby, stanów zapalnych gardła, reumatyzmu czy bólów głowy. Olejek z cytryny dodatkowo działa antyseptycznie – zwalcza stany zapalne, trądzik, łupież, łuszczycę, opryszczkę.

Kolejny olejek, który metodą maceracji z powodzeniem można przygotować w warunkach domowych, jest olejek nagietkowy. Będzie on wykazywał właściwości przeciwzapalne, antyrakowe, przyśpiesza też gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry. Kwiaty nagietka są naturalnym antybiotykiem. Należy przygotować suszone kwiaty nagietka, olej roślinny oraz słoik. Kwiaty należy włożyć do słoika i zalać olejem. Następnie postawić na parapecie i odczekać 14 dni. Raz dziennie należy miksturę dokładnie mieszać. Po dwóch tygodniach trzeba oddzielić olejek od resztek kwiatów i odstawić na jeszcze jedną dobę. Następnego dnia preparat będzie wyraźnie podzielony na dwie części. Górna warstwa olejku będzie jasna, dół zaś ciemny. Należy zlać do ciemnej butelki tylko tę jasną warstwę – to właśnie jest dobry olejek nagietkowy. Jego termin przydatności mija po kolejnych dwóch miesiącach.

Treść przygotowana w oparciu o ofertę Sklepu z olejami i olejkami eterycznymi Optima PLUS oferującego szeroki wybór olejków eterycznych.

 

Azyl w egzotycznym stylu

 

Styl prowansalski w kuchni – co to takiego?

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę