Teraz Czytasz
Styl prowansalski w kuchni – co to takiego?

Styl prowansalski w kuchni – co to takiego?

Niemal na pewno zatęsknimy również, za atmosferą spokoju tychże malowniczych miasteczek i wiosek, a już na pewno za miejscowym, prowansalskim winem, które spożywa się tu nawet w porze śniadania. Kto jednak powiedział, że sielanka i klimat takiej codzienności nie może zostać przeniesiony do naszego własnego domu. Oczywiście będzie to zaledwie namiastka, ale w marzeniach i tak zawsze będziemy czuć aromat ziół, smak wina i błogą ciszę towarzysząca życiu w zgodzie z naturą. Zaprojektujmy zatem kuchnię w stylu prowansalskim!

Inspiracje dla stylu prowansalskiego

Chcąc poczuć klimat sielskiego i beztroskiego życia, bez pospiechu i stresów dnia codziennego, warto zastanowić się właśnie nad aranżacją inspirowaną stylem prowansalskim. Głównymi inspiracjami, które mogą stać się nieocenione przy tworzeniu tego typu aranżacji, są przytulne wrażenie wnętrza i kompilacja naturalności z prowincjonalną elegancją. Gdyby ująć to w jednym słowie, można by wręcz powiedzieć, że aby stworzyć kuchnię w stylu prowansalskim trzeba przykładać dużą wagę do romantyzmu otoczenia. Nic dziwnego, że projekty tego typu uznaje się bardzo często za na wskroś kobiece, jednak z nutką surowości i staromodnego szyku, nadającego całości wrażenia solidnego wykonania. Z jednej strony mamy tu więc piękne dodatki, z drugiej prostą podłogę. Choć to Francja, to na pierwszy rzut oka kojarzy nam się ze stylem rustykalnym lub vintage, charakterystycznymi raczej dla terenów Anglii, ale naturalność, ciepło i światło nie da się tu pomylić z niczym innym, jak podróżą do Prowansji.

Jak uzyskać odpowiedni efekt?

Chcąc stworzyć aranżację kuchni, która będzie pod każdym względem przepełniona klimatem Prowansji należy zadbać przede wszystkim o to, by było to projekt charakteryzujący się:
– dobrym i jak najbardziej naturalnym oświetleniem wnętrza,
– dominacją takich barw jak przybrudzona biel, pastelowy róż, błękit, jasna żółć, pomarańcz, lawenda i kolor oliwkowy,
– surową podłogą wykonaną z kamienia, drewna lub w ostateczności z ceramicznych elementów,
– niedbałością i nierównością pokrycia ścian,
– wrażeniem, iż aranżacja jest wynikiem działania czasu, a nie dopiero co zagospodarowaną przestrzenią,
– swojską atmosferą bez grama sterylności.

Jak ją umeblować?

Oczywiście jednym z ważniejszych elementów, które mają wpływ na stworzenie kuchni w stylu prowansalskim, są meble. Tutaj sprawa jest dość prosta, gdyż szukamy drewnianych konstrukcji z kamiennymi blatami. Kredensy i gabloty z rzeźbionymi frontami, ażurowe elementy, motywy roślinne (lawenda, winorośl i gałązki oliwne) – to wszystko, umiejętnie skomponowane, na pewno nie zawiedzie nas finalnym efektem aranżacji. Nie zapominajmy również o dodatkach, bez których kuchnia prowansalska nie jest już tym samym. W tym wypadku dobrze sprawdzą się: ozdobne wazony, lniane obrusy, świeże zioła rosnące w doniczkach, warkocze czosnku, wiklinowe koszyki, polne kwiaty. Na pierwszy rzut oka wiele dzieje się w takiej kuchni, jednak odpowiednie wyważenie pozwala na opanowanie tego swojskiego chaosu i satysfakcję – nawet dziś, gdy moda na proste i sterylne projekty kuchni ma się tak dobrze i jest wybierana przez wielu ludzi.

Dziękujemy portalowi Blog.KuchniePinio.pl za współpracę merytoryczną.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę