Teraz Czytasz
Na co pomaga Czystek

Na co pomaga Czystek

Naturalne wspomaganie organizmu to jedne z najbardziej nieinwazyjnych metod zapobiegania chorobom. Poznaj czystka i już dzisiaj zacznij o siebie dbać!

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak przyjmować czystek?
 • Jakie właściwości ma czystek?
 • Na jakie dolegliwości pomaga czystek?
 • Jakie są przeciwskazania do stosowania czystka?

Zobacz też inne porady w zakładce zdrowie.

Ludzie od tysięcy lat wykorzystują do leczenia otaczającą ich roślinność. Wiele z odkrytych przed wiekami metod leczenia i łagodzenia objawów chorób, zostało współcześnie przebadanych i udowodniono ich skuteczność. Obecnie można zaobserwować trend powrotu do medycyny naturalnej, nawet wśród profesjonalnych lekarzy, traktujących ziołolecznictwo jako terapię wspomagającą. Wyjątkowo doceniany na tym polu jest czystek, który wykazuje szereg właściwości leczniczych.

Jakie właściwości ma czystek?

Czystek, czyli Cistus L. to krzew rosnący w basenie Morza Śródziemnego i tradycyjnie stosowany przez zamieszkująca te tereny ludność. Wśród roślin gatunku na szczególną uwagę zasługuje Cistus incanus L., który zarówno dawniej, jak i obecnie stosuje się jako remedium na wrzody oraz infekcje, a także do leczenia trudno gojących się ran.

Czystek: substancje odżywcze

Główne substancje aktywne zawarte w czystku to polifenole, terpeny i terpenoidy. Znajdują się one w różnych częściach rośliny, a w szczególności w wydzielinie znanej Ladanum. Ta żywica zawiera w sobie biologicznie aktywne substancje, np. flawonoidy, glikozydy fenolowe i terpenoidy.

Czystek: właściwości

Czystek wykazuje wiele pozytywnych właściwości, które mają zbawienny wpływ na organizm. Poniższa tabela prezentuje te zbadane do tej pory. Roślina jest jeszcze jednak nie do końca przebadana i potencjalnie kryje w sobie w o wiele więcej dobroczynnych substancji.

Właściwość Znaczenie Choroby, którym zapobiega
Właściwości antyoksydacyjne Ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobieganie starzeniu. Nowotwory, Alzheimer, Parkinson, cukrzyca, miażdżyca.
Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze Aktywność przeciwko Gram-ujemnym i Gram-dodatnim. Zapobieganie zakażeniom.
Właściwości cytotoksyczne Hamowanie rozwoju linii komórkowych. Rak szyjki macicy, czerniak.
Pozytywnie działanie na układ pokarmowy Rozkurczanie mięśni gładkich jelit. Zaparcia, biegunki.
Ochrona żołądka przed podrażnieniami. Działanie osłonowe. Łagodzenie skutków zatruć, np. etanolem, rezerpiną, czy kwasem solnym.

 

 

Zalety stosowania czystka

Główne zalety stosowania czystka:

 • duża przyswajalność przez organizm,
 • możliwość stosowania przez długi czas,
 • mała toksyczność,
 • niska cena,
 • ekologiczność.

W jakiej formie można przyjmować czystek?

Najczęściej spotykaną postacią czystka jest susz, który spożywa się w formie naparu. Taki sposób przyjmowania rośliny jest dość skuteczny, jednak należy zachować ostrożność podczas zakupu ziela i wybrać takie najwyższej jakości. Jak je rozpoznać?

Cechy dobrej jakości suszu z czystka:

 • liście pocięte, a nie mielone,
 • mała zawartość gałązek i patyczków,
 • pochodzenie z krajów, gdzie naturalnie występuje,
 • pochodzenie z ekologicznych upraw.

Najlepiej jest kupować czystek w profesjonalnych zielarniach oraz aptekach i unikać produktu pakowanego w torebki. Takie herbatki są co prawda wygodniejsze w użyciu, jednak z reguły zawarty w nich susz charakteryzuje się niską jakością.

Alternatywą dla picia herbatek z czystka, jest suplementacja go w postaci kapsułek i tabletek. Taka forma jest dużo wygodniejsza i nie wymaga od użytkownika tyle uwagi. Zaleca się ją osobom, które nie lubią naparu lub chcą przyjąć dzienną dawkę w skoncentrowanej formie.

Czystek można również stosować na skórę. Występuje on w postaci olejków oraz kremów. Zaleca się stosowanie ich przez osoby, które mają trudno gojące się rany, łuszczycę oraz inne niedoskonałości.

Jak przygotować napar z czystka?

Odpowiednie zaparzenie czystka jest gwarancją na zachowanie wszelkich pozytywnych związków w nim zawartych. Najważniejszą zasadą, jest kupienie suszu dobrej jakości. Najlepsze liście znajdziemy w produktach z upraw organicznych zlokalizowanych w Grecji. Można ewentualnie pokusić się na towar z innych krajów, pamiętając jednak, że powinny być one zlokalizowane w okolicach basenu Morza Śródziemnego.

Napar przyrządza się, zalewając łyżeczkę suszu ok. 200 ml wody. Czas zaparzania wynosi mniej-więcej 10 minut. Po tym czasie fusy trzeba usunąć. Tak przygotowany napój można pić 2 lub 3 razy dziennie.

 

Na co pomaga czystek?

Zbawienne działanie czystka opiera się o zawarte w nim substancje lecznicze i wspomagające organizm. Można go stosować jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego lub profilaktycznie, aby zapobiec wystąpieniu chorób. Na co pomaga czystek i kto powinien go pić?

Osoby zmagające się z grypą i chorobami układu oddechowego

Badania wykazały, że czystek hamuje namnażanie się wirusa grypy oraz ptasiej grypy. Ponadto udowodniono, że działa on pozytywnie na łagodzenie objawów zapalenia górnych dróg oddechowych.

Cukrzycy i osoby ze skłonnością do choroby

Analizy potwierdziły, że czystek ma działanie hipoglikemizujące, oznacza to, że obniża on poziom cukru we krwi. Korzystnie wpływa więc na osoby cierpiące na cukrzycę.

Osoby chore na Alzheimera

Czystek ma działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że przeciwdziała chorobom neurodegeneracyjnym. Powinny go przyjmować osoby w wieku podeszłym, jako środek opóźniający Alzheimera i Parkinsona lub całkowicie eliminujący rozwijanie się tych chorób.

Osoby zmagające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego

Liczne prace naukowe wykazały, że czystek ma działanie przeczyszczające oraz łagodzące przypadki dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wykazuje on działanie rozkurczające mięśnie gładkie jelita cienkiego.

Osoby genetycznie obciążone skłonnością do występowania raka

Regularne spożywanie czystka może przeciwdziałać zmianom rakowym. Napar w szczególności działa hamująco na namnażanie się komórek czerniaka oraz raka szyjki macicy.

Osoby cierpiące na boreliozę

W badaniach zaobserwowano pozytywny wpływ picia naparu z czystka na osoby cierpiące na boreliozę. Roślina zmniejsza objawy tej choroby i aktywnie wspomaga jej leczenie.

Pacjenci potrzebujący odtrucia z metali ciężkich

Potwierdzono również korzystny wpływ czystka na oczyszczanie organizmu. Zaleca się go spożywać pacjentom z objawami zatrucia metalami ciężkimi. Zioło może poprawiać także stan skóry, eliminując jej niedoskonałości.

Osoby narażone na ukąszenia kleszczy i komarów

Ostatnim zastosowaniem czystka jest zapobieganie ugryzieniom przez komary i kleszcze. Regularnie pity czystek wydostaje się przez pory skóry, odstraszając insekty i zniechęcając je do ataku na człowieka.

Kiedy nie stosować czystka — przeciwwskazania

Nie ma zbyt wiele przeciwwskazań do stosowania czystka. Do najpoważniejszych z nich należy uczulenie, które jednak występuje bardzo rzadko. W pozostałych przypadkach picie czystka jest bezpieczne, jeżeli nie przekracza się zalecanej dawki. Pomimo tego zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku leczenia się na choroby przewlekłe.

Brak także dowodów na niepożądane działanie czystka w przypadku kobiet w ciąży, jednak to zagadnienie nie zostało jeszcze dostatecznie przebadane. Zaleca się więc ostrożność w jego przyjmowaniu.

FAQ

Dlaczego warto zażywać czystek?

Czystek działa wspomagająco na organizm i zapobiega rozwijaniu się wielu chorób, w tym cukrzycy i raka. Jest to również zioło mające moc opóźnienia starzenia oraz odtruwające organizm z metali ciężkich.

Na jakie choroby pomaga czystek?

Czystek pomaga w profilaktyce cukrzycy, raka, chorób układu pokarmowego oraz choroby Alzheimera. Może być przyjmowany, jako środek zapobiegający rozwojowi choroby lub przez osoby dotknięte daną przypadłością.

Kto powinien unikać czystka?

Czystek może być niebezpieczny w przypadku stosowania go przez osoby uczulone na którąkolwiek substancje w nim zawartą. Należy również zachować ostrożność w nadmiernym przyjmowaniu czystka przez kobiety w ciąży.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę