Teraz Czytasz
Czym jest i jak sobie poradzić z wybiórczością pokarmową?

Czym jest i jak sobie poradzić z wybiórczością pokarmową?

Wybiórczość pokarmowa dzieci to problem, z którym boryka się wielu rodziców i opiekunów. Maluchy przyjmują tylko określone pokarmy, które często nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Na czym polega to zaburzenie i czym jest spowodowane? Czy można wyeliminować wybiorczość pokarmową?

Czym jest wybiorczość pokarmowa?

Wybiórczość pokarmowa to zaburzenia, które dotyczy dzieci w różnym wieku. Dziecko odmawia spożywania pokarmów, które nie odpowiadają jego preferencjom. Dzieci mogą jeść pokarmy jedynie o określonej konsystencji, w jednym, wybranym kolorze, jednej marki, o konkretnym smaku czy zapachu. Jest wiele objawów, które mogą sugerować wybiórczość pokarmową. Główne z nich, które powinny wzbudzić niepokój to:

  • zachowania agresywne w czasie jedzenia,
  • niechęć do dotykania pokarmów,
  • jedzenie jedynie ulubionych produktów,
  • dławienie się i wypluwanie nieakceptowanych pokarmów,
  • problem z połykaniem,
  • przetrzymywanie jedzenie w ustach,
  • wywoływanie odruchu wymiotnego,
  • lęk, płacz w trakcie jedzenie.

Jak pomóc dziecku z wybiórczością pokarmową?

Wybiórczość pokarmowa jest dużym problemem, wielu rodziców nie wie, co robić, gdy dziecko odmawia spożywania zróżnicowanych pokarmów. Niektórzy opiekunowie próbują zmusić malucha do jedzenia, ale to wywołuje jedynie nasilenie zaburzenia. W przypadku, gdy dziecko ma silną wybiórczość pokarmową, niezbędna jest pomoc wielu specjalistów m.in. psychologa, dietetyka, lekarza, terapeuty integracji sensorycznej, logopedy. Nie warto czekać, aż dziecko wyrośnie i zacznie wszystko jeść, bo to może nie nastąpić. Ważne, aby wykluczyć problemy medyczne, które mogą powodować problemy z jedzeniem np. alergie pokarmowe, komplikacje neurologiczne, zaburzenia metaboliczne czy obecność pasożytów. Brak odpowiedniej terapii może skutkować wystąpieniem niedoborów żywieniowych i spowodować poważne problemy zdrowotne. Wybiórczość pokarmowa powoduje również, że dziecko staje się płaczliwe, nerwowe, unika rozmów o jedzeniu, nie chce uczestniczyć w uroczystościach czy wycieczkach.

Jakie są przyczyny wybiórczości pokarmowej?

Wybiórczość pokarmowa może dotyczyć dzieci bez zaburzeń, ale bardzo często występuję u maluchów ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Zaburzenie może być spowodowane wieloma czynnikami. Często wynika z problemów sensorycznych tj. nadreaktywność lub podreaktywność w obrębie zmysłów: smaku, dotyku, węchu. Może być wynikiem schematycznym wzorców zachować, a także zaburzeń funkcji motorycznych np. problemów z żuciem czy słabym napięciem mięśniowym. W niektórych przypadkach problem z jedzeniem jest wynikiem wprowadzania nieprawidłowych nawyków żywieniowych przez rodziców i opiekunów dziecka, a także traumatycznych przeżyć.
Wybiórczość pokarmowa jest poważnym problemem, ale dzięki odpowiedniej terapii, można się jej pozbyć. Nie warto czekać, aż minie, tylko w przypadku zauważenia pierwszych oznak, skontaktować się ze specjalistą.

 

Materiał gościnny, dostarczony przez diet4kids.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę