Teraz Czytasz
Leczenie ortodontyczne aparatem samoligaturującym – wszystko, co warto wiedzieć

Leczenie ortodontyczne aparatem samoligaturującym – wszystko, co warto wiedzieć

Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych często podyktowane jest problemami z uzębieniem lub względami estetycznymi. Najczęściej konieczne okazuje się założenie stałego aparatu ortodontycznego. Istnieje wiele rodzajów aparatów, jednak na szczególną uwagę zasługują modele samoligaturujące. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Aparat samoligaturujący – rodzaje

Decyzja o założeniu stałego aparatu ortodontycznego wymaga wyboru jego konkretnego rodzaju. Ortodonta przedstawia wówczas dostępne rozwiązania oraz omawia plan i przybliżony czas leczenia. Wśród dostępnych modeli aparatów na szczególną uwagę zasługuje aparat samoligaturujący. Kiedy specjalista zaproponuje właśnie to rozwiązanie, wielu pacjentów niemalże natychmiastowo wpisuje w wyszukiwarkę internetową hasło: aparat na zęby koszt. Tymczasem na wyborze specjalisty nie warto oszczędzać. Potwierdza to sprawdzony ortodonta Szczecin, który podkreśla, że doświadczenie jest tak samo ważne, jak dobór materiałów wykorzystywanych podczas leczenia.

Aparat samoligaturujący podobnie jak inne modele składa się z:

  • zamków zamocowanych za pomocą kleju ortodontycznego do powierzchni zębów,
  • łuku ortodontycznego zamocowanego do zamków.

Model ten różni się jednak od innych aparatów ortodontycznych budową zamków. Jak sama nazwa wskazuje, nie posiada on charakterystycznych ligatur, czyli gumek ortodontycznych, które odpowiadają za trzymanie łuku. Jest to możliwe dzięki innej konstrukcji zamków, które zostały wyposażone w specjalne klapki. To właśnie ten element budowy aparatu samoligaturującego jest odpowiedzialny za utrzymywanie łuków ortodontycznych we właściwym miejscu. Warto jednak pamiętać, że usunięcie ligatur z konstrukcji sprawia, że aparat ten wywiera nieco mniejszą siłę oddziałującą na zęby.

Jakie zalety ma aparat samoligaturujący?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu samoligaturującego. Najważniejsze z nich to:

  • Krótszy okres trwania leczenia – aparat samoligaturujący wywołuje mniejsze tarcie, dzięki czemu zęby szybciej przesuwają się w wyznaczonym kierunku. Szacuje się, że wybór tej metody leczenia skraca terapię nawet o kilka miesięcy.
  • Mniej wizyt kontrolnych podczas leczenia – brak ligatur eliminuje konieczność ich wymiany, dlatego wizyty u ortodonty mogą mieć mniejszą częstotliwość. O terminie kolejnego spotkania decyduje ortodonta, który na bieżąco ocenia efekty leczenia, jednak wizyty często odbywają się tutaj co 8 tygodni.
  • Ułatwiona higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu – ligatury sprzyjają namnażaniu bakterii, a dokładne wyczyszczenie ich okolic jest bardzo dużym wyzwaniem. Pozbawione gumek aparaty samoligaturujące są łatwiejsze w codziennej higienie i w usuwaniu resztek jedzenia, co wpływa na kondycję zębów.
  • Ograniczenie bólu towarzyszącego leczeniu – zamki w aparatach samoligaturujących są delikatniejsze dla zębów oraz otaczających je tkanek, co zmniejsza dyskomfort związany z leczeniem. Ma to szczególnie duże znaczenie w początkowej fazie terapii, kiedy zęby przystosowują się do noszenia aparatu. Jest to czas, kiedy najwięcej pacjentów uskarża się na ból oraz trudności podczas przeżuwania pokarmów.
  • Większy komfort noszenia aparatu – mniej wizyt ortodontycznych, skrócony czas leczenia oraz łatwiejsza higiena jamy ustnej w połączeniu z mniejszą widocznością aparatu sprawiają, że modele samoligaturujące mają przewagę nad klasycznymi aparatami.

Ile trzeba zapłacić za aparat samoligaturujący?

Ze względu na nowoczesną budowę aparaty samoligaturujące są droższe od klasycznych modeli. Ostateczna cena uzależniona jest od rodzaju wybranego aparatu. Do wyboru pacjenci mają:

  • Metalowe aparaty samoligaturujące – doskonały wybór dla pacjentów z ograniczonym budżetem, którym zależy na szybkim leczeniu.
  • Estetyczne aparaty samoligaturujące – w ich konstrukcji wykorzystuje się ceramiczne lub kryształowe estetyczne zamki, które są mniej widoczne, ale również droższe.

Za aparaty metalowe należy zapłacić około 3000 zł za łuk zębowy, natomiast mniej widoczne aparaty estetyczne są średnio o 1000 zł droższe.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę