Teraz Czytasz
Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?

Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?

Peeling kawitacyjny to bezpieczny zabieg wpływający na kondycję skóry. Jak wykonać go samodzielnie w domu?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest peeling kawitacyjny,
 • jak często można wykonywać peeling kawitacyjny,
 • jakie urządzenia są niezbędne do peelingu kawitacyjnego,
 • jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Zjawisko kawitacji można wykorzystać w przypadku skóry niemal każdego rodzaju, dlatego też peeling kawitacyjny cieszy się dużą popularnością wśród kobiet w każdym wieku, borykających się z różnego typu problemami natury estetycznej. Zabieg umożliwia usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń oraz zaskórników, dzięki czemu poprawie ulega kondycja skóry. Czym dokładnie jest peeling kawitacyjny oraz w jaki sposób wykonać go w domowych warunkach?

Czytaj także: Jak zadbać o ciało w domowym zaciszu?

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny to zabieg, który wykorzystuje zjawisko kawitacji, polegające na zmianie z fazy ciekłej w gazową w bardzo krótkim czasie. W ten sposób, pod wpływem działania ultradźwięków, tworzą się liczne mikropęcherzyki, które ulegają rozpadowi i rozbijają martwe komórki naskórka. Zabieg najczęściej wykonywany jest na skórze twarzy, jednak nie ma przeciwwskazań, aby przeprowadzić go również w okolicach dekoltu, pleców czy biustu. Peeling kawitacyjny jest bezbolesny, nie trzeba się też do niego przygotowywać – należy jedynie uprzednio usunąć resztki makijażu, a także ewentualne warstwy balsamów czy kremów, jeśli zabieg dotyczy skóry na biuście, dekolcie lub plecach. Peeling kawitacyjny pozwala:

 • pozbyć się martwego naskórka,
 • usunąć zaskórniki,
 • usunąć wągry,
 • oczyścić skórę.

Po jego przeprowadzeniu kosmetyki pielęgnacyjnie wchłaniają się znacznie lepiej, przez co skóra jest bardziej odżywiona i nabiera młodzieńczego wyglądu. Peeling kawitacyjny uważany jest za stosunkowo bezpieczny zabieg, jednak u niektórych kobiet może pojawić się zaczerwienie lub pieczenie, związane z delikatnym uszkodzeniem naskórka. Bardzo ważne jest więc zachowanie zasad higieny oraz przestrzeganie wszelkich standardów, dzięki którym unikniemy nieprzyjemnych efektów ubocznych. Peeling kawitacyjny można wykonać w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, lecz coraz więcej kobiet decyduje się przeprowadzić go w domowych warunkach.

Jak często można przeprowadzać peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny, choć stosunkowo bezpieczny, nie powinien być przeprowadzany zbyt często. Nie należy kojarzyć go z codziennym oczyszczaniem twarzy, które powinno mieć miejsce po usunięciu resztek makijażu. Eksperci uważają, że minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami musi wynosić minimum 3 tygodnie. Najczęściej zabieg przeprowadza się raz w miesiącu, a więc co około 4 tygodnie. Co ważne, aby zachować pożądane efekty, nie należy robić zbyt dużych odstępów pomiędzy kolejnymi sesjami. Maksymalna przerwa powinna wynosić około 8 tygodni. Częste oczyszczanie skóry przy pomocy peelingu kawitacyjnego może doprowadzić do jej uszkodzenia, natomiast w przypadku rzadszych zabiegów efekty nie będą tak dobrze widoczne.

Jakie urządzenia są niezbędne do przeprowadzenia peelingu kawitacyjnego?

Peeling kawitacyjny w domu można przeprowadzić między innymi dlatego, że nie wymaga on posiadania drogiego, specjalistycznego sprzętu. Obecnie na rynku dostępne są różnego typu urządzenia, które różnią się między innymi funkcjonalnością oraz ceną. Pamiętajmy, że jego zakup to inwestycja jednorazowa, zatem zdecydowanie nie warto oszczędzać w tym aspekcie, gdyż dobrzej jakości sprzęt posłuży nam przez dłuższy czas. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak:

 • moc – dla sprzętów domowego użytku zwykle nie przekracza ona 10 W,
 • częstotliwość drgań – powinna wynosić 20–30 Khz,
 • timer,
 • sposób zasilania,
 • dodatkowe funkcje – sonoforeza, elektrostymulacja, fototerapia lub masaż wibracyjny.

Ponadto należy wyposażyć się w inne, niezbędne akcesoria, aby przeprowadzić peeling kawitacyjny w pełni bezpieczny sposób. Listę rzeczy, które musimy nabyć, przedstawia poniższa tabela:

Co będzie potrzebne do peelingu kawitacyjnego? Charakterystyka produktu
Żel/pianka do mycia twarzy Produkt powinien być przeznaczony dla cery wrażliwej, tak aby nie podrażnił skóry twarzy
Maska rozpulchniająca Najlepiej z dodatkiem mocznika, który rozmiękczy pory
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego Warto zakupić wysokiej klasy sprzęt, który poradzi sobie nawet z głębokimi zanieczyszczeniami
Kosmetyki do pielęgnacji skóry po zabiegu Tonik, serum, maska wyciszająca, krem nawilżający

 

Jakie urządzenia są niezbędne do przeprowadzenia peelingu kawitacyjnego?

Jak przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu? Przede wszystkim zaczynamy od usunięcia resztek makijażu, a następnie dokładnego mycia skóry twarzy żelem bądź pianką. Jest to bardzo istotny etap, dzięki któremu dokładnie oczyścimy naskórek. Bezpośrednio przed zabiegiem możemy nałożyć na twarz maskę rozpulchniającą, która zmiękczy i rozszerzy pory. Następnie przechodzimy do wykonania peelingu właściwego, z pomocą specjalistycznego urządzenia. Ważne, aby stosować się tutaj do wszelkich zaleceń producenta, nie popełniając przy tym podstawowych błędów, zwłaszcza jeśli korzystany ze sprzętu po raz pierwszy. Po zakończeniu pracy z maszynką, skórę należy poddać tonizacji, a następnie zaaplikować na nią serum. Bardzo pomocna jest również maska wyciszająca, która pomoże w regeneracji naskórka. Jednocześnie pamiętajmy, aby po zakończeniu wszelkich procedur zabiegowych zaaplikować na skórę twarzy krem nawilżający, który dodatkowo ją odżywi. Cała procedura, choć wydaje się prosta, wymaga skupienia oraz poświęcenia sporej ilości czasu.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

Efekty peelingu kawitacyjnego widać już po pierwszym zabiegu. Niemniej jednak okazuje się, że nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Zanim więc przystąpimy do pracy, warto upewnić się, czy w naszym przypadku kawitacja rzeczywiście jest bezpiecznym rozwiązaniem. Podstawowe przeciwwskazania dotyczą stanu samej skóry, na której ma być przeprowadzony zabieg. Należą do nich:

 • ropne zmiany trądzikowe,
 • trądzik różowaty w stanie zaostrzenia,
 • ostre stany zapalne,
 • choroby skóry o etymologii bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że peelingu kawitacyjnego nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz z chorobami nowotworowymi, w tym zwłaszcza z nowotworami skóry. Przeciwwskazania do zabiegu to także:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność krążenia,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • stan podgorączkowy i gorączka,
 • osteoporoza.

Wiele wątpliwości budzi przeprowadzanie peelingu na skórze z licznymi niedoskonałościami. Samodzielnie trudno bowiem ocenić, czy wynikają one z nieodpowiedniej higieny, zmian hormonalnych, czy może są efektem działania patogenów. W takim przypadku dobrze udać się do lekarza dermatologa, który zbada skórę i wyda stosowne rekomendacje. Warto pamiętać, że peeling kawitacyjny przynosi efekty wyłącznie w przypadku, gdy jest przeprowadzany na skórze zdrowej. W przeciwnym razie jego rezultaty mogą nie być zadowalające, a dodatkowo doprowadzić do uszkodzenia naskórka czy zaostrzenia stanów zapalnych. Jednocześnie przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu nie jest posiadanie konkretnego typu skóry – dobrze sprawdza się on przy niemal każdym jej rodzaju. Jedynie skóra trądzikowa może być w tym aspekcie problematyczna, bowiem przy wielu zmianach specjalista nie zdecydowałby się na peeling kawitacyjny.

FAQ:

Jakie są efekty peelingu kawitacyjnego?

Peeling kawitacyjny pozwala oczyścić skórę, pozbywając się zaskórników czy wągrów. Jednocześnie prowadzi do poprawy jej kondycji i lepszego odżywienia.

Kiedy nie powinno się przeprowadzać peelingu kawitacyjnego?

Peelingu kawitacyjnego nie wykonujemy, gdy skóra jest zmieniona chorobowo, występują na niej liczne zmiany ropne czy trądzikowe. Przeciwwskazaniem są też: ciąża, osteoporoza oraz niektóre choroby układu krążenia.

Jak przygotować się do peelingu kawitacyjnego?

Przygotowanie do peelingu powinno obejmować usunięcie resztek makijażu oraz dokładnie oczyszczenie skóry. Należy też pamiętać o jej odpowiednim odżywieniu po zabiegu.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę