Teraz Czytasz
Elektrosmog – co to jest, jak powstaje i jaki ma na nas wpływ?

Elektrosmog – co to jest, jak powstaje i jaki ma na nas wpływ?

Elektrosmog to pojęcie, które wielu ludziom kojarzy się z smogiem, czyli różnego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza. W rzeczywistości jest to potoczne określenie pola elektromagnetycznego. Czym zatem jest elektrosmog? Jaki ma wpływ na organizm ludzki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak powstaje elektrosmog?

Elektrosmog to pojęcie odnoszące się do pola elektromagnetycznego, które jest wytwarzane w sposób sztuczny. Nie chodzi zatem o promieniowanie, którego źródłem jest słońce, czy wyładowania atmosferyczne, ale pole elektromagnetyczne będące efektem między innymi działania otaczających nas sieci telekomunikacyjnych, czy używanych przez człowieka przedmiotów. Elektrosmog tak samo jak tradycyjny smog odnosi się zatem do zanieczyszczenia powietrza, jednak w jego przypadku chodzi o „zanieczyszczenie” promieniowaniem, które może mieć szkodliwy wpływ zarówno na codzienne funkcjonowanie, jak i zdrowie człowieka.

Elektrosmog – wpływ na organizm ludzki

Elektrosmog, czyli sztucznie wytwarzane pole elektromagnetyczne ma szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Oczywiście nasilenie i rodzaj objawów uzależnione jest od przyjętej dawki promieniowania oraz długości ekspozycji na wysoki poziom pola elektromagnetycznego. Istotne jest zatem przestrzeganie dopuszczalnych norm, które są określane przez obowiązujące przepisy prawa. W innym przypadku mogą pojawić się negatywne skutki elektrosmogu, wśród których należy wymienić między innymi:

 • bezsenność,
 • zaburzenia snu,
 • dysfunkcję tarczycy,
 • zaburzony rozwój dziecka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
 • niepłodność męską i żeńską,
 • nerwicę,
 • depresję,
 • zmęczenie,
 • mgłę mózgową,
 • nerwowość,
 • niepokój,
 • choroby skóry.

Co istotne wymienione wyżej skutki elektrosmogu mogą pojawiać się u różnych osób pojedynczo lub jako kilka objawów jednocześnie. Warto również wiedzieć, że najbardziej na jego działanie narażone są osoby młode, czy dzieci, co wynika z mniejszej odporności organizmu.

Jak samodzielnie zmierzyć poziom elektrosmogu?

Mając świadomość, że elektrosmog wpływa negatywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu warto wiedzieć również to, w jaki sposób samodzielnie zmierzyć poziom zanieczyszczenia środowiska promieniowaniem. Umożliwia to bowiem miernik promieniowania elektromagnetycznego, czyli niewielkie urządzenie przeprowadzające automatyczne pomiary. Warto zatem nosić je ze sobą, ponieważ miernik wykrywa podwyższone poziomy promieniowania informując o tym poprzez uruchomienie alarmu dźwiękowego. W efekcie możliwe jest szybkie oddalenie się z miejsca zagrożenia, a co za tym idzie skrócenie czasu ekspozycji na szkodliwe pole elektromagnetyczne.

Podsumowując należy stwierdzić, że elektrosmog tak samo, jak zwykły smog jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Co więcej, w obu przypadkach zanieczyszczenia są efektem działalności człowieka, który wdrażając nowoczesne technologie generuje ich coraz więcej. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób mierzyć poziom elektrosmogu, co pozwoli uniknąć przebywania w nadmiernie zanieczyszczonym powietrzu.

 

Artykuł sponsorowany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę