Nadmiar wody w organizmie może powodować wiele nieprzyjemne dolegliwości, np. z obrzęk nóg, kostek, stóp czy dłoni. Dieta moczopędna, jak sama nazwa wskazuje, przyczynia się do zwiększenia produkcji moczu, a tym samym – do naturalnego usuwania nadmiaru wody z organizmu. Co warto pić, by pozbyć się nadmiaru wody?
Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?
Prawidłowo funkcjonujący organizm sam radzi sobie z utrzymaniem homeostazy (samoregulacji organizmu) – czyli stanu równowagi wewnętrznej, niezależnie od wpływu czynników zewnętrznych. Wystarczy zaburzenie jednego z mechanizmów, by homeostaza została zachwiana. Tak dzieje się również w przypadku dysfunkcji układu moczowego. Choroby nerek, a także niewydolność serca, to dwie częste przyczyny zatrzymywania wody w organizmie. Aby wesprzeć pracę układu moczowego, a tym samym usprawnić wydalanie wody z organizmu wraz z moczem, warto do codziennej diety włączyć diuretyki – czyli substancje wpływające na zwiększenie ilości produkowanego moczu.
Naturalne diuretyki, czyli co warto włączyć do diety?
Jeżeli retencja wody w organizmie jest spowodowana poważnymi schorzeniami, niezbędna będzie konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia. Jednak w wielu przypadkach tendencje do zatrzymywania się wody w organizmie nie są groźne i mogą mieć różne przyczyny. W takim przypadku warto codziennie wspierać organizm w naturalny sposób: spożywając produkty, które mają działanie moczopędne.
Zioła moczopędne
Zioła moczopędne mogą działać zarówno zapobiegawczo w przypadku kamicy nerkowej, jak i jako wsparcie leczenia. Do najbardziej znanych ziół o działaniu moczopędnym należą:
- korzeń pietruszki;
- liście brzozy;
- ziele nawłoci;
- ziele skrzypu;
- nasiona kozieradki;
- kłącze perzu.
Jak możemy przeczytać w artykule – https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/ziola-moczopedne-ktore-i-jak-dzialaja – zioła są wyjątkowym, naturalnym diuretykiem, ponieważ oprócz działania moczopędnego, wspomagają holistycznie procesy zachodzące w procesach produkcji moczu oraz funkcjonowaniu nerek. Z tego powodu są jednym z pierwszych dróg profilaktyki i wspomagania organizmu.
Kofeina
Wskazuje się na to, że kofeina może mieć krótkotrwałe i łagodne działanie moczopędne. Takie działanie przypisuje się kofeinie w dawkach od 250 do 300 mg, co odpowiada mniej więcej dwóm-trzem filiżankom kawy. Spożywanie mniejszych ilości kawy niż 2-3 filiżanki nie przyniesie więc raczej oczekiwanego efektu. Warto wiedzieć również to, że im częściej pijesz kawę, tym bardziej budujesz tolerancję na moczopędne właściwości kofeiny, a tym samym po dłuższym czasie nie będzie ona miała już takiego działania. Warto wiedzieć też, że podobne działanie wykazuje herbata. Wszystko dzięki zawartości teofiliny – związku, który wzmacnia moczopędne właściwości kofeiny.
Mniszek lekarski
Ekstrakt z mniszka lekarskiego jest częstym wyborem spośród produktów moczopędnych. Jego działanie wynika z wysokiej zawartości potasu, który “wysyła” sygnał do nerek, by zwiększyły wydalanie wody i sodu. Spore spożycie sodu, przy deficycie potasu, to jedna z przyczyn zatrzymywania wody w organizmie.
Hibiskus
Herbata przyrządzana z kielicha tej rośliny wykazuje korzystne działanie na ludzki organizm. Między innymi obniża ciśnienie tętnicze krwi u osób borykających się z nadciśnieniem. Przypisuje się jej również działanie moczopędne.