Teraz Czytasz
Czym jest indeks glikemiczny?

Czym jest indeks glikemiczny?

Jest to wartość szczególnie ważna dla osób dotkniętych cukrzycą. Nie należy mylić indeksu glikemicznego z zawartością węglowodanów lub kalorycznością produktu. Indeks glikemiczny nazywany w skrócie IG został zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1999 roku.,

Najprostsza definicja IG to wskaźnik, który przedstawia prędkość wzrostu poziomu cukru (glukozy) we krwi po spożyciu 50g danego produktu w porównaniu do spożycia 50g czystej glukozy.

Wyliczenie indeksu glikemicznego na własną rękę jest dość skomplikowane, dlatego w praktyce stosuje się tabele określające IG w poszczególnych produktach.

Wartość IG dla czystej glukozy IG wynosi 100.

Klasyfikacja indeksu glikemicznego wraz z przykładami przedstawia się następująco:

  • niski – do 55 (zielone warzywa, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, kasza, gorzka czekolada, jajka, ryby, mięso)
  • średni – 55-69 ( makarony, gotowane ziemniaki, płatki owsiane, pieczywo razowe)
  • wysoki – powyżej 70 (białe pieczywo, torty, pączki, frytki, słone przekąski)

Jak indeks glikemiczny ma alkohol ?

Wszystko zależy od rodzaju alkoholu. Teoretycznie czysty alkohol ma wartość iG równą 0. Jednak alkohol często spożywamy w drinkach, bądź „przepijamy” – najczęściej słodkim napojem gazowanym, a tego typu produkty zaliczamy do grupy o wysokim IG.

Jaki indeks glikemiczny ma piwo ?

Niestety, to prawdziwy rekordzista – IG piwa przekracza 100, a więc powoduje szybszy wzrost poziomu cukru we krwi niż czysta glukoza ! Dlaczego tak się dzieje ?

Piwo produkowane jest ze słodu jęczmiennego (rzadziej pszenicznego) i posiada IG dochodzące do 110 !

Czy można pić alkohol chorując na cukrzycę ?

Chociaż wpływ alkoholu na organizm jest taki sam u zdrowego człowiek i diabetyka, zmagający się z cukrzycą powinni zachować szczególną ostrożność. Indeks glikemiczny wódki to 0, ale nie jest to trunek do delektowania się „solo”. Niskie IG bliskie zeru mają również wina wytrawne i whisky, średnie IG alkohole smakowe -na przykład rum. Wysokie IG cechuje bardzo słodkie wina i likiery, a także drinki z dodatkiem cukru i syropów. Nie można podać uniwersalnej recepty na picie alkoholu przez diabetyka – ten problem należy indywidualnie skonsultować z lekarzem.

Indeks glikemiczny alkoholu – co jeszcze powinniśmy wiedzieć ?

Na wzrost poziomu cukru we krwi ma wpływ wiele różnych czynników, nie tylko wartość IG. Są to między innymi – ogólna kondycja organizmu, a szczególnie wątroby, odwodnienie, kofeina (kawa nawet bez cukru), stres, nadmierne opalanie się na słońcu, łączenie napojów i potraw o różnym indeksie glikemicznym, niektóre leki, brak snu. Osoby na diecie nisko węglowodanowej i nisko tłuszczowej powinny pamiętać, że mogą znacznie wolniej „spalać” alkohol. U kierowców na diecie nie sprawdzą się wyniki „wirtualnych alkomatów” – bezpieczniej kupić sprawdzone urządzenie na przykład w sklepie z alkomatami w warszawie lub innym punkcie detalicznym, darmową alternatywą jest sprawdzenie się na pobliskim komisariacie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę