Teraz Czytasz
Czy dieta oparta na mięsie może być zdrowa?

Czy dieta oparta na mięsie może być zdrowa?

Zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania prawidłowej masy, ale trzeba też pamiętać, że zmniejsza ryzyko wielu chorób. Jednak z drugiej strony nie ma się co oszukiwać, że większość osób właściwie się odżywia. Niestety z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą, ale i otyłością, która uznawana jest za chorobę niezwykle niebezpieczną, a także cywilizacyjną. Jakby tego było mało, często propagowane są niewłaściwe i nieprawdziwe treści dotyczące diet. Dziś przyjrzymy się tej mówiącej, że dieta oparta na mięsie jest zdrowa. A jaka jest prawda?

Mięso pełne konserwantów i antybiotyków

Przemysł rolniczy nastawiony jest na zysk, dlatego nikogo nie dziwi już to, że aby zachować świeżość produktów na dłużej, dodaje się dużą ilość konserwantów. Na szczęście nie każdy z nich jest szkodliwy i wiele ma neutralny wpływ na ludzki organizm. Ale niestety nie jest to jedyny problem, bo także hodując zwierzęta na mięso nie szczędzi się im antybiotyków w pokarmie. W tym przypadku zasada jest jedna, czyli zwierzęta mają zyskać jak największą masę i to w możliwie najkrótszym czasie. Pomyślcie tylko, że kurczaki, które się jada zabijane są już w 8 tygodniu życia, podczas gdy normalnie, czyli w przypadku prawidłowej hodowli zabijane na mięso byłyby w drugim roku życia. Kurczaki są tak otyłe, że już w 6 tygodniu mają problem z poruszaniem się. Hodowanie brojlerów nastawione jest na duży zysk przy zwiększeniu okrucieństwa wobec zwierząt. Ale pomijając wartości humanitarne, warto zdawać sobie sprawę, że jadanie takiego mięsa zwyczajnie jest niezdrowe, bo trudno uznać za zdrowe jedzenie mięsa, które nafaszerowane jest antybiotykami. Owszem można znaleźć mięso ekologiczne, ale jest ono naprawdę drogie i nie każdego stać na zakup. Jeżeli nie wyobrażacie sobie diety bez mięsa, to starajcie się kupować to wysokiej jakości, które pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Mięso? Tak, ale raz w tygodniu

Kiedyś uznawano, że jedzenie mięsa jest wyrazem prestiżu społecznego i były osoby, które chełpiły się tym, że jedzą mięso codziennie. Ale przeprowadzone badania na temat sposobów odżywiania się jasno pokazują, że nie należy jadać często mięsa i jeżeli nie wyobrażacie sobie bycia wege, to należy robić to raz w tygodniu. Natomiast zdecydowanie częściej należy jadać ryby. A jeżeli już wybieracie mięso, to należy zrezygnować z jedzenie mięsa czerwonego, a także wieprzowiny, nie wspominając już o jedzeniu brojlerów. Można natomiast okazyjnie jadać cielęcinę, jagnięcinę czy mięso z królika, ale cóż, ciężko przełamać się i jeść akurat te ssaki. Na szczęście dieta wege jest zdrowa, smaczna i różnorodna. A w myśl zasady, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać, polecamy wam catering pudełkowy. Sopot, Katowice czy Rybnik – niezależnie, w której części Polski mieszkacie, możecie zdecydować się właśnie na taki catering dieta. To rozwiązanie jest nader wygodne, gdyż nie musicie spędzać czasu na gotowaniu, za to możecie cieszyć się smacznym i wartościowym jedzeniem. Ale na tym zalety się nie kończą, bo dodatkowo cena diety wcale nie jest wysoka.

Dlaczego nie warto jadać dużej ilości mięsa?

Już wiecie, że zwierzęta hodowane są na dużej ilości antybiotyków, zatem mięso, które trafia na stół nie ma dużej wartości, za to ma w sobie dużo konserwantów czy innych wypełniaczy. Jednak na tym wady diety opartej na mięsie się nie kończą. Pewnie ktoś powie, że Eskimosi jadają dużo mięsa i żyją, ale w tym przypadku pamiętajcie, że nasz klimat nie sprawia, że potrzebujemy większą ilość białka pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo mięso jest kaloryczne, a więc bardzo łatwo jest przytyć, a jeżeli do tego spożywacie mięso przetworzone, to ryzyko otyłości jeszcze bardziej rośnie.

Rośnie też ryzyko chorób

Badania pokazują, że osoby na diecie mięsnej zdecydowanie częściej chorują na raka jelita grubego, a Ci, którzy jadają przetworzone produkty mięsne, a więc choćby wędzonki, częściej chorują na raka żołądka. Do tego zwiększa się ryzyko chorób serca czy nadciśnienia, które także jest niebezpieczne. Oczywiście wzrasta poziom złego cholesterolu i ma się zdecydowanie mniej energii.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę