Teraz Czytasz
Częste budzenie się w nocy – przyczyny

Częste budzenie się w nocy – przyczyny

Sen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jego brak lub zła jakość mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto zatem zadbać o to, by zapewnić sobie jak najlepszej jakości odpoczynek w ciągu nocy.

Fazy snu a odpoczynek i zdrowie organizmu

Sen dzieli się na dwie fazy, nazywane NREM oraz REM. Nazwa tych faz pochodzi od częstotliwości występowania ruchów gałek ocznych – w pierwszej ruchy te są powolne, w drugiej natomiast szybkie.

Dodatkowo, w ramach fazy NREM można wyróżnić trzy stadia. Występowanie obydwu faz i stadiów we właściwej kolejności i z odpowiednią częstotliwością to kluczowe elementy przekładające się na zdrowy sen. Zaburzenia rytmu snu będą skutkowały bowiem przebudzeniami, które z kolei uniemożliwią wypoczynek i regenerację organizmu. Dobrej jakości sen to taki, podczas którego zachodzi od 4 do 6 cykli składających się z obydwu faz. Co ciekawe, czas trwania poszczególnych faz i stadiów zmienia się w ciągu nocy. Na początku snu kluczową rolę odgrywa stadium snu głębokiego, które jest elementem fazy NREM. W drugiej połowie czasu snu stadium to trwa już jednak krócej bądź w ogóle nie występuje. Z punktu widzenia jakości snu i regeneracji organizmu bardzo ważne jest wystąpienie odpowiedniej liczby cykli i zachowania właściwej kolejności faz i poszczególnych ich stadiów.

Przyczyny zaburzeń snu

Zaburzenia snu mogą wiązać się z wieloma czynnikami. Mogą być objawem jednostki chorobowej, czasem jednak wiele zależy od warunków, jakie panują w sypialni.

W przypadku borykania się z problemami z jakością snu warto zwrócić uwagę na jakość i wygodę mebli: wygodne łóżka i materace mają ogromny wpływ na komfort nocnego odpoczynku. W pierwszej kolejności warto więc zweryfikować dopasowanie materaca do potrzeb kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest też rozmiar łóżka. Kolejną kwestią jest też odpowiednia higiena snu, do której zaliczają się między innymi takie czynniki jak odpowiednia jakość powietrza w sypialni, światło, a także narażenie na działanie światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Wywietrzenie sypialni przed snem pomoże w zasypianiu i utrzymaniu snu. Korzystanie ze sprzętów takich jak telefon, komputer czy telewizor bezpośrednio przed snem może również powodować problemy z zapadnięciem w sen, a nawet prowadzić do bezsenności. Warto zatem zwrócić uwagę na warunki panujące w sypialni i własne zwyczaje – korekta wieczornych rytuałów może skutecznie pomóc w walce z zaburzeniami snu i pozytywnie wpłynąć na jakość nocnego odpoczynku.

Jeśli podejrzewasz, że problem ze snem może mieć związek z niewygodnym materacem lub łóżkiem, sprawdź materace na Dr Materac – dobierz odpowiedni rozmiar, wybierz stopień twardości i zainwestuj we własne zdrowie!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę