Teraz Czytasz
5 najważniejszych zasad farbowania włosów w domu

5 najważniejszych zasad farbowania włosów w domu

Farbowanie włosów w domu może okazać się bardzo skuteczne i ekonomiczne, jednak należy przy tym przestrzegać pewnych zasad. 

Z artykułu dowiesz się:

 • jak dobrać kolor farby do koloru włosów,
 • czy farba może uczulać,
 • kiedy można myć włosy po farbowaniu,
 • jak przygotować łazienkę do farbowania włosów?

Farbowanie włosów to zabieg, któremu poddaje się większość dorosłych kobiet. Niektóre chcą uzyskać piękny, naturalnie wyglądający kolor włosów, inne skupiają się na pokryciu pierwszych siwych pukli. Włosy można farbować w profesjonalnym salonie fryzjerskim, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem. Dlatego też wiele pań decyduje się przeprowadzić ten zabieg w domowym zaciszu. Choć wydaje się prosty, należy przy tym przestrzegać pewnych zasad, aby cala procedura była w pełni bezpieczna i przyniosła oczekiwane efekty.

Czytaj także: Podstawowe techniki koloryzacji

Jak dobrać kolor farby do włosów?

Instrukcję farbowania włosów w domu krok po kroku należy zacząć od doboru odpowiedniego koloru i rodzaju pigmentu. Przede wszystkim należy określić swoją karnację. Do cery w odcieniu czerwonawym dobrze pasują chłodniejsze kolory, natomiast do skóry brzoskwiniowej lepszym wyborem będą barwy ciepłe. Należy tutaj unikać zbyt dużych kontrastów – przykładowo, czarny nie sprawdzi się w przypadku bardzo bladej cery. Kobiety, które lubią często zmieniać kolor włosów, mogą kierować się obowiązującymi trendami. Jednocześnie muszą pamiętać o odpowiednim dopasowaniu tonacji. Jeśli przechodzimy z blondu na brąz, to najlepiej robić to stopniowo. W przeciwnym razie możemy uzyskać zupełnie inny odcień, niż tego oczekujemy. Dobrze na początek farbowania wykonać test – w tym celu wydzielamy drobne pasemko, najlepiej z tyłu głowy, a następnie aplikujemy na nim farbę. Jeśli efekt okaże się zadowalający, możemy przystąpić do farbowania właściwego. Pozostaje pytanie, czym się kierować, dobierając rodzaj farby? Warto wybierać wyłącznie produkty:

 • renomowanych firm,
 • zawierające jak najmniej substancji chemicznych,
 • zawierające dodatkowe substancje odżywcze i pielęgnacyjne.

Unikajmy natomiast produktów nieznanych marek czy przygotowywanych we własnym zakresie, domowym sposobem. Jeśli zależy nam na trwałym efekcie, wybierajmy profesjonalne farby, a nie szampony koloryzujące. Te bowiem najczęściej spłukują się już po kilku myciach.

Czy farba do włosów może uczulać?

Koloryzowanie odrostów czy zmiana odcienia włosów to standardowy, nieinwazyjny zabieg, który można wykonać w domowym zaciszu. Niemniej jednak należy liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi, np. w postaci reakcji alergicznej. Niestety, farba do włosów może uczulać, a odpowiadają za to składniki chemiczne, jakie zawiera produkt. Pomocny może okazać się tzw. test skórny, który wykonuje się na 48 godzin przed zaaplikowaniem środka koloryzującego. Niewielką jego ilość rozprowadzamy na skórze w mało widocznym miejscu, np. za uchem. Następnie obserwujemy, czy nie wystąpi reakcja alergiczna, której objawami są:

 • świąd,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wysypka,
 • pieczenie.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że test skórny nie jest polecany osobom, mającym skłonność do alergii. Reakcja może bowiem rozprzestrzenić się na dalsze partie ciała, w tym zwłaszcza na twarz. Objawy uczulenia po nałożeniu farby na włosy są podobne do tych, występujących przy teście skórnym. Niemniej jednak dodatkowo możemy mieć do czynienia z łupieżem niewiadomego pochodzenia czy nadmiernym złuszczaniem się naskórka. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, farbę nakładajmy na nieumyte włosy. Wiele kobiet zastanawia się, czy myć włosy przed farbowaniem, jednak w tym przypadku odpowiedź brzmi: nie. Pomaga to uniknąć ewentualnego uczulenia. Tymczasem kobiety, u których w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na farbę do włosów, powinny wybierać wyłącznie produkty z apteki, dedykowane skórze wrażliwej. Są one droższe, jednak nie zawierają sztucznych składników, które mogłyby uczulać. Pamiętajmy, że naturalne kosmetyki też nie są do końca bezpieczne – zawsze należy czytać etykiety i unikać tych, na których składniki mamy alergię.

Kiedy można umyć włosy po farbowaniu?

Dylematy związane z koloryzowaniem włosów nie kończą się na etapie samego aplikowania farby. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy właściwie umyć włosy po raz pierwszy, aby nie spłukać pigmentu, a jednocześnie móc cieszyć się pięknymi, lśniącymi puklami? Niegdyś eksperci do spraw koloryzacji radzili, aby pierwsze mycie głowy odbyło się nie wcześniej, niż 24 godziny po aplikacji produktu. W przeciwnym razie istniało ryzyko wypłukania pigmentów. Dziś jednak opinie na ten temat są zupełnie inne – włosy należy bowiem umyć od razu po spłukaniu farby. Jest to o wiele bezpieczniejsze, przede wszystkim w kontekście ochrony skóry głowy. Zwróćmy uwagę, że zgodnie z rekomendacjami, powinniśmy myć włosy maksymalnie 2 dni przed farbowaniem, zatem odwlekanie czynności higienizacyjnych o kolejną dobę może spowodować, że stracą one swój blask. Pamiętajmy, że włosy po farbowaniu myje się wyłącznie dedykowanymi szamponami, które z jednej strony odpowiednio je pielęgnują, z drugiej strony chronią kolor. Zaleca się, aby włosów farbowanych nie myć częściej, niż raz na 2 dni. Pozwoli to zachować intensywność barwy i zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy.

Jak przygotować łazienkę do procesu farbowania włosów?

Teoretycznie włosy powinno się farbować w łazience, jednak wyłącznie w przypadku, gdy pomieszczenie można później przewietrzyć. Łazienki bez okien nie będą najlepszym miejscem do wykonania zabiegu, chyba że zainstalowano w nich wywietrznik. Przygotowanie pomieszczenia do farbowania opiera się przede wszystkim na:

 • pozbyciu się dywaników,
 • wyłożeniu folii ochronnych w miejsca narażone na działanie farby,
 • ustawieniu niezbędnych akcesoriów w taki sposób, aby łatwo było po nie sięgnąć.

Pamiętajmy, że plamy z farby bardzo trudno wywabić, dlatego też na czas zabiegu warto wybrać strój, który w razie potrzeby będzie można bez problemu zutylizować. Gdy wszystko jest już odpowiednio przygotowane, można przejść od procesu właściwego, a więc zastanowić się, jak nakładać farbę na włosy? Najważniejszą rolę odgrywa tutaj rozrobienie produktów we właściwych proporcjach (zgodnie z instrukcją) oraz podział włosów na sekcje do koloryzowania. Ich opis konkretnych przedstawia poniższa tabela:

Sekcja Charakterystyka
Pierwsza – odrosty Na samym początku farbujemy odrosty, bez względu na to, jaką dokładnie powierzchnię włosa zajmują.
Druga – włosy środkowe po jednej stronie głowy Farbę nakładamy na środek włosów, omijając końcówki. Włosy po drugiej stronie głowy spinamy.
Trzecia – włosy środkowe po drugiej stronie głowy Analogicznie jak wyżej.
Czwarta – końcówki Na samym końcu farbujemy końcówki, które najszybciej łapią kolor.

Farbując włosy, warto pamiętać o 5 podstawowych zasadach:

 • odpowiednie przygotowanie opiera się na rozczesaniu włosów, lecz niekoniecznie na ich myciu,
 • pigment dobieramy, mając na uwadze jej jakość oraz kolor, który będzie pasował do naszej urody,
 • farbę nakładamy stopniowo, zaczynając od odrostów, na końcówkach kończąc – pozwoli to uzyskać pożądany efekt,
 • na zakończenie spłukujemy włosy letnią wodą,
 • po farbowaniu włosy można umyć bądź nałożyć na nie odżywkę czy innego rodzaju produkt o właściwościach regeneracyjnych.

Przestrzeganie powyższych zasad sprawia, że domowe farbowanie przestaje być wyzwaniem, natomiast pozwala uzyskać pożądane, długo utrzymujące się efekty.

FAQ:

Jak się przygotować do farbowania włosów w domu?

Na początek należy odpowiednio przygotować łazienkę bądź inne pomieszczenie: zabezpieczyć powierzchnie przed zachlapaniem, ustawić narzędzia i przybory pod ręką. Następnie trzeba rozrobić farbę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Jakie farby do włosów wybierać?

Najlepszym wyborem będą farby oparte na naturalnych składnikach, renomowanych firm. Ich używanie minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Jakie są objawy alergii na farbę do włosów?

Najczęstsze objawy uczulenia to świąd lub pieczenie skóry, wysypka, nadmiernie łuszczący się naskórek.

 

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę