Teraz Czytasz
Naturalne składniki antyoksydacyjne w kosmetykach – dlaczego są tak ważne?

Naturalne składniki antyoksydacyjne w kosmetykach – dlaczego są tak ważne?

Co to są antyoksydanty? Jakie jest ich działanie i gdzie można je znaleźć w codziennych kosmetykach? Na pewno, w którymś momencie natknęłaś się na produkt zawierający „przeciwutleniacze”, ale czy wiedziałaś, że te substancje mogą znacznie poprawić jakość Twojej skóry? Czym są przeciwutleniacze i jak działają, aby chronić Twoją skórę. Omówimy także różne rodzaje składników przeciwutleniających w kosmetykach oraz ich zalety.

Antyoksydanty w kosmetykach

Przeciwutleniacze są niezbędnymi składnikami dla ludzkiego organizmu. Można je znaleźć w codziennych kosmetykach, żywności, a nawet w środowisku naturalnym. Ale czym właściwie są antyoksydanty?

Miliony lat temu nasi przodkowie żyli w świecie bez zanieczyszczeń – świecie wypełnionym tlenem i naturalnym światłem. Z czasem jednak nauczyliśmy się kontrolować przyrodę, budując miasta i fabryki. Dzisiejszy styl życia wprowadził do naszego środowiska niezliczoną ilość zanieczyszczeń – zanieczyszczeń, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i długowieczność, jeśli nie są odpowiednio neutralizowane w organizmie. Antyoksydanty odgrywają ważną rolę w tym procesie: pomagają chronić komórki przed wolnymi rodnikami (substancjami chemicznymi, które mogą uszkadzać komórki).

 

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty to substancje, które zapobiegają utlenianiu lub zmniejszają jego skutki. Utlenianie to reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy cząsteczka traci elektron i staje się niestabilna, co może prowadzić do uszkodzenia komórek i powstawania wolnych rodników. Antyoksydanty działają poprzez oddawanie elektronów tym niestabilnym cząsteczkom, stabilizując je w ten sposób, aby nie uszkadzały komórek.

Przeciwutleniacze w kosmetykach pochodzą zarówno ze źródeł naturalnych, jak i z syntetycznych związków chemicznych opracowanych w laboratoriach. Należą do nich witaminy A, C i E oraz ekstrakty z zielonej herbaty – wszystkie dobrze znane ze swojej zdolności do zwalczania wolnych rodników i ochrony skóry przed przedwczesnym starzeniem się spowodowanym promieniowaniem UV lub zanieczyszczeniem środowiska (które zawiera duże ilości wolnych rodników). Składniki te znajdziesz w doskonałych kosmetykach naturalnych z Laboratorium FEMI. Jednym z nich jest krem odmładzający CITISIME.

Istnieją jednak również inne, mniej znane składniki przeciwutleniające: peptydy wytwarzane z białek zwanych glikoproteinami, sebum produkowane przez nasz organizm, które zawiera kwasy tłuszczowe znane jako sterole, alfa-hydroksykwasy (AHA) występujące naturalnie w owocach cytrusowych, takich jak cytryny.

serum.jpg

 

Jak działają antyoksydanty?

Dobry przeciwutleniacz pomoże chronić Twoją skórę przed promieniami UV, zanieczyszczeniami i wolnymi rodnikami.

Przeciwutleniacze należą do klasy składników przeciwstarzeniowych, które zapobiegają uszkodzeniom skóry. Ich działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników, czyli niestabilnych cząsteczek, które mogą powodować uszkodzenia komórek, gdy wchodzą w reakcję z innymi związkami w organizmie.

Kiedy jesteś narażony na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy dym papierosowy, antyoksydanty zapewniają dodatkową ochronę przed tymi zagrożeniami, neutralizując wolne rodniki, zanim zdążą one wyrządzić szkody komórkom.

 

W jakich kosmetykach można znaleźć przeciwutleniacze?

Przeciwutleniacze znajdują się w wielu różnych produktach kosmetycznych. Można znaleźć je w produktach do pielęgnacji ciała, filtrach przeciwsłonecznych, szminkach i podkładach. Można je również znaleźć w szamponach i odżywkach do włosów. Chociaż przeciwutleniacze są najczęściej stosowane ze względu na ich zdolność do zwalczania oznak starzenia się, przywracają też funkcje skóry właściwej. Ponadto pomagają również zachować zdrowe włosy, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV lub działaniem narzędzi do stylizacji włosów, takich jak prostownice czy lokówki.

Antyoksydanty to substancje niezbędne w codziennych kosmetykach, które pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Występują one naturalnie w żywności, ale mogą być również dodawane przez producentów do receptur kosmetyków. Przeciwutleniacze to szeroka grupa związków o różnej strukturze i funkcjonalności.

Do przeciwutleniaczy należą tak znane nazwy, jak witamina C (kwas askorbinowy), kwas liponowy i koenzym Q10 (ubichinon). Istnieje jednak znacznie więcej przeciwutleniaczy, które działają synergicznie, zapewniając optymalną ochronę przed promieniowaniem UV i szkodami środowiskowymi spowodowanymi paleniem tytoniu lub zanieczyszczeniem środowiska.

Artykuł sponsorowany sklep.femi.pl/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę