Teraz Czytasz
Podstawowe techniki koloryzacji – Ombre, sombre, balayage, flamboyage

Podstawowe techniki koloryzacji – Ombre, sombre, balayage, flamboyage

Rodzaje technik koloryzacji włosów

 1. Ombre – wyraziste rozjaśnienie końcówek
  ombreTen rodzaj koloryzacji zakłada ciemniejszy odrost oraz jaśniejsze – nawet o kilka tonów końce włosów. Uzyskany efekt jest niezwykle wyrazisty, ale nie powinien sprawiać wrażenia, że końcówki nieestetycznie się odcinają. W związku z tym kosmyki powinny być rozjaśniane stopniowo – od najciemniejszej nasady, do najjaśniejszych krańców. W ombre najczęściej łączy się brąz z blondem, ale nuta kolorowej ekstrawagancji także wchodzi w grę. Ta forma najlepiej prezentuje się na włosach gęstych, falowanych, aczkolwiek na prostych również może wyglądać dobrze.
 2. Sombre – delikatniejsza wersja ombre
  sombreTechnika sombre jest bardzo zbliżona do ombre, a konkretnie oznacza jej złagodzony i mniej kontrastowy wariant. W tym wydaniu różnica pomiędzy nasadą włosów, a końcówkami jest znacznie bardziej subtelna. Kosmyki powinny wyglądać na delikatnie rozjaśnione słońcem, efekt jest więc bardzo zbliżony do naturalnego. Po koloryzacji typu sombre blond, fryzura powinna być tylko lekko rozświetlona na końcach, nie ma więc potrzeby rozjaśniać włosów już w połowie ich długości. Ten typ farbowania włosów będzie dobrze wyglądał u blondynek, brunetek i szatynek, na włosach niemalże każdej długości.
 3. Balayage – optyczne dodanie włosom objętości
  BalayageBalejaż wykonywani jest poprzez nakładanie farb o różnych odcieniach na całej długości włosów. Różnica pomiędzy odcieniami nie powinna jednak przekraczać 3 tonów, żeby nie dawać efektu odcięcia. Podstawową zasadą w balejażu jest stworzenie cienkich pasemek, które równomiernie rozłażą się na całej fryzurze. Technika ta dodaje kosmykom świeżości i objętości – daje wrażenie, jakoby włosów było więcej. Szczególnie więc polecana jest dla kobiet, które borykają się z problemem włosów cienkich czy przerzedzonych.
 4. Flamboyage – połączenie ombre z balayage
  FlamboyageTechnika ta polega na połączeniu cieniutkich, bajelażowych pasemek z rozjaśnieniem ombre od połowy długości włosów. Dzięki temu fryzura zyskuje na objętości i wydaje się znacznie gęstsza, a dodatkowo jest bardziej rozświetlona. Przy flamboyage ważne jest, żeby pasemka rozłożyły się na różnych długościach, równomiernie na włosach. Ten rodzaj koloryzacji nadaje kosmykom wyjątkowej wielowymiarowości, przy czym nie wymusza nadmiernej troski o odrosty. Sprawdzi się zarówno u brunetek, szatynek, jak i blondynek.

Na co najlepiej się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych form jest najlepsza. Każda z nich charakteryzuje się innym wykończeniem, dlatego odpowiednią technikę najlepiej dobrać po konsultacji z fryzjerem. Dobrze jest wziąć przy tym pod uwagę kilka czynników:

 • efekt, który można uzyskać
 • rodzaj i stan włosów
 • długość i aktualny lub naturalny kolor kosmyków

Nie każdy rodzaj koloryzacji sprawdzi się przy każdym typie włosów. Klasyczne ombre świetnie podkreśli włosy gęste, grube, z delikatnymi lokami. Przy włosach prostych, cieńszych lepiej może sprawdzić się jego łagodniejsza wersja, czyli sombre. Dodatkowo przy ombre (zwłaszcza kolorowym) efekt może być niezwykle spektakularny, podczas gdy sombre polega na podkreśleniu naturalności. Balayage i Flamboyage z kolei świetnie dodadzą objętości włosom wyjątkowo cienkim, optycznie je pogrubiając. Obie te metody polegają na farbowaniu cienkich pasemek na całej długości włosów i wpleceniu ich tak, żeby nie odcinały się od reszty fryzury. Ostatecznie więc decyzja zapewne będzie uzależniona głównie od efektu, jaki można uzyskać dzięki danej metodzie. Efekt z kolei będzie zależał od rodzaju, koloru i grubości włosów.

Jedną z najbardziej fascynujących kwestii w technice koloryzacji ombre jest wybór odpowiednich kolorów. Wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki kolor pasuje do niebieskiego w kontekście tej metody? Odpowiedź jest zaskakująco różnorodna, gdyż niebieski może być doskonale łączony z szeregiem odcieni, od delikatnych pasteli po intensywne, głębokie barwy. Przykładowo, połączenie niebieskiego z platynowym blondem tworzy efekt lodowatej elegancji, podczas gdy zestawienie go z ciepłymi brązami może dać efekt bardziej naturalny i subtelny. Technika ombre pozwala na płynne przejście między kolorami, co otwiera szerokie możliwości eksperymentowania z kontrastami i harmonią kolorystyczną.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę