Teraz Czytasz
Załóż przydomową oczyszczalnię ścieków na własnej posesji

Załóż przydomową oczyszczalnię ścieków na własnej posesji

Proces budowy domu potrafi rozciągnąć się w czasie i generuje olbrzymie koszty. Zwłaszcza teraz, gdy ceny materiałów budowlanych rosną w zawrotnym tempie z miesiąca na miesiąc. Warto zatem pomyśleć o przyszłej eksploatacji i rozwiązaniach, które umożliwią w kolejnych latach poczynić znaczne oszczędności. Jednym z nich jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To inwestycja nie tylko ekologiczna, ale i bardzo prosta w realizacji. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze atuty tego rozwiązania.

Główne zalety ekologicznej oczyszczalni ścieków

O sposobie odprowadzania nieczystości musi pomyśleć każdy właściciel domu wolnostojącego. W nowej zabudowie szeregowej dba o to główny inwestor i deweloper, natomiast samodzielna realizacja marzenia o stworzeniu spokojnego zacisza z dala od hałaśliwych sąsiadów wiąże się z dodatkową odpowiedzialnością. Jednak nie należy nadmiernie obawiać się tego wyzwania! Postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga dużego nakładu sił i środków finansowych.

Na dobrą sprawę wystarczą sprzyjające warunki gruntowe i dobra lokalizacja, a problem braku doprowadzonej kanalizacji może być szybko rozwiązany. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym jest łatwa w transporcie, prosta w montażu oraz cechują ją bardzo niskie koszty eksploatacji. Co więcej, w przyszłości nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jej konserwację.

Podstawowy zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków składa się z kilku podstawowych elementów. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim osadnik gnilny, studzienkę rozdzielczą, kominek napowietrzający i odpowietrzenie kanalizacji wewnętrznej. Pomiędzy tymi częściami trzeba zamontować rury rozprowadzające, kolanka oraz rozsączające rury drenażowe. Do zestawu należy także geowłóknina, rewizja oraz filtr rozsączający.

Gdzie umiejscowić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Po rozpoznaniu schematu konstrukcji przydomowej oczyszczalni ścieków warto dowiedzieć się więcej o zasadach jej umiejscowienia. Przede wszystkim trzeba zachować odpowiednią odległość od domu, chociaż należy również uwzględnić w planie obecność drogi i posesji sąsiadów. Osadnik gnilny powinien znajdować się nie dalej niż 10 metrów od budynku. Jeśli warunki na to nie pozwalają, to trzeba pamiętać o ociepleniu przewodu dopływu ścieków.

Istnieją także zasady dotyczące minimalnych odległości od konkretnych obiektów. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków musi być ona zlokalizowana przynajmniej 5 metrów od ściany budynku z oknami i drzwiami, 2 m od granicy z posesją sąsiada lub drogą i 30 metrów od najbliższego ujęcia wody pitnej. Poza tym trzeba wybrać takie miejsce, gdzie uda się zachować odległość 1,5 metra od rurociągów gazowych i wodociągowych oraz 3 metrów między nitkami drenażu a drzewami, aby rozwój korzeni nie uszkodził zakopanej instalacji.

Ponadto do obowiązków osoby planującej lokalizację przydomowej oczyszczalni ścieków należy uwzględnienie odpowiedniej głębokości, na jakiej zostanie umieszczony osadnik. Krótko pisząc, nie powinno to być więcej niż 80 centymetrów od wierzchniej warstwy przykrycia. Trzeba również zadbać o warunki gruntowe. Najlepiej, gdy poziom wód gruntowych nie jest wyższy niż 2 m, a grunt cechuje się wysoką przepuszczalnością.

Sprawdź także przydomowe przepompownie ścieków na: https://conplast.com.pl/przepompownie-sciekow/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę