Teraz Czytasz
Sygnet dla mężczyzny – czy to dobry pomysł na prezent?

Sygnet dla mężczyzny – czy to dobry pomysł na prezent?

Symbolika sygnetu wykracza daleko poza zwykły dodatek biżuteryjny. Przede wszystkim jest to ozdoba prestiżowa, która bezsprzecznie kojarzy się z męskością i powodzeniem. Zwyczajowo sygnet nosi najstarszy mężczyzna rodu, który przekazuje pierścień spadkobiercy. Dziś tego rodzaju tradycja nie jest tak często kontynuowana, a to ze względu na większą dostępność eleganckiej biżuterii męskiej. Okazuje się, że współcześnie panowie chętnie wracają do zwyczaju noszenia sygnetów. Co należy wiedzieć o tym dodatku? Czy sygnet wypada dawać na prezent? Podpowiadamy poniżej.

Sygnety męskie kiedyś i dziś

Sygnet męski to nie tylko ozdoba, ale i przydatne narzędzie do pracy. Świadczy o tym pierwotne przeznaczenie tejże biżuterii. Zamożni władcy i wysoko postawieni urzędnicy traktowali sygnet jako pieczątkę, którą lakowali ważne pisma i dokumenty. Każdy sygnet posiadał nieco inny wzór z grawerem, dzięki czemu łatwo można było sprawdzić, czy pieczątka pochodzi od wiarygodnego wystawcy. Sygnety były popularne w wielu rejonach świata, w tym także w Europie. Świadczyły o tradycji rodzinnej, istotności swojego rodu oraz wysokiej pozycji. Dziś oczywiście takie znaczenie sygnetu nie ma większego znaczenia, choć wciąż biżuteria męska jest chętnie noszona przez eleganckich facetów.

Pierścionek dla mężczyzn – na jaką okazję?

Pierścionki męskie stanowią estetyczny dodatek do stylizacji, dlatego jak najbardziej taka biżuteria może być noszona na co dzień. Co ważne, sygnety posiadają nie tylko piękny wygląd, ale również głęboką symbolikę. W zależności od typu grawera mogą klasyfikować osobę do danej grupy społecznej. Stąd też podczas wyboru sygnetu warto zastanowić się, czy taki prezent będzie dla obdarowanego odpowiedni. Sygnet jako prezent sprawdzi się znakomicie w przypadku bardzo ważnych okazji. Jeśli ma być wręczony na urodziny, to powinna być to okrągła rocznica, nie zaś kolejne z nich. Tradycyjnie sygnety podarowywano przy okazji osiągania dużych sukcesów, np. ukończenia studiów.

Na którym palcu nosi się sygnet?

Jak nosić sygnet, aby nie wyjść na osobę niezaznajomioną? Sprawa jest stosunkowo prosta. Pierścień wkładamy na serdeczny palec lewej dłoni, czyli na sąsiada palca małego. Taka konfiguracja dotyczy mężczyzn posiadających żony. Zgodnie z tradycją obowiązującą w naszym kraju, jeśli sygnet darowany jest kawalerowi, powinien on włożyć pierścień na serdeczny palec prawej dłoni. Po znalezieniu żony powinien on przełożyć sygnet na drugą rękę. Nie powinno się nosić sygnetu na jakimkolwiek innym palcu – takie ustawienie może świadczyć o zignorowaniu ważnej tradycji.

Nowoczesne sygnety z grawerem – zindywidualizowane pierścienie dla mężczyzn

Sygnet męski powinien być dopasowany ściśle do osoby, która będzie go nosić. Co ciekawe, sygnety nie są wyłącznie dedykowane dla panów. Można spotkać także warianty damskie. Niekiedy nosi się sygnet zamiast obrączki ślubnej, wówczas biżuteria spełnia taką samą symboliczną rolę. Wybierając sygnet warto zwrócić uwagę na to, aby został wykonany z solidnych materiałów. W tym celu warto wybrać się do jubilera, który przygotuje najtrwalszą biżuterię. Następnie warto skorzystać z usług grawerowania, aby wytoczyć na jego zewnętrznej powierzchni pożądany wzór. Może być to symbol, ulubiony znak, herb rodzinny czy inicjały.

Naszyjniki męskie – czy pasują do sygnetu?

Sygnety dla mężczyzn można nosić samodzielnie, jako jedyny dodatek biżuteryjny, albo jako towarzysz zegarka. Można także zastosować większą ilość biżuterii męskiej. Znakomicie do tego typu pierścieni pasują naszyjniki męskie, najlepiej w zbliżonej kolorystyce do sygnetu. Nie każdy mężczyzna będzie jednak preferował ubieranie dużej ilości biżuterii, dlatego sygnet jest niejako kompromisem. Stanowi ważny symbol, ale jest jednocześnie małym dodatkiem, który uzupełnia stylizację i dodaje męskiego charakteru. Sygnet to symbol prestiżu i bardzo dużej elegancji. Nie każdy facet będzie czuł się w nim dobrze, dlatego warto wcześniej przetestować – czy taki wybór będzie optymalny.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę