Teraz Czytasz
Psychoterapia psychodynamiczna – dla kogo jest przeznaczona, jakie są jej założenia?

Psychoterapia psychodynamiczna – dla kogo jest przeznaczona, jakie są jej założenia?

Psychoterapia psychodynamiczna to forma oddziaływania psychologicznego, która przeznaczona jest dla osób zmagających się z różnymi problemami w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Terapia ta wywodzi się z psychoanalizy, jednak jest połączona ze współczesnymi odkryciami naukowymi.

Geneza i założenia psychoterapii psychodynamicznej

Teoretycznym podłożem psychoterapii psychodynamicznej są odkrycia Zygmunta Freuda dotyczące ludzkiej natury, a także istnienia nieświadomości oraz konfliktów z przeszłości. Terapia psychodynamiczna jest więc wzorowana na klasycznej psychoanalizie, jednak psychologowie z tego nurtu nie tylko badają przeszłość pacjenta, lecz także dynamikę zaburzeń oraz myśli, uczucia i zachowania. Kluczowe znaczenie ma jednak analiza nieświadomości, czyli głębokich dążeń pacjenta, jego konfliktów wewnętrznych oraz potrzeb, które nie są jeszcze uświadomione. W terapii psychodynamicznej najważniejsze jest zbudowanie przymierza terapeutycznego między psychologiem i pacjentem, a więc zadbanie o prawidłowe relacje. Pacjent powinien dużo mówić, uzewnętrzniać się i ujawniać swoje uczucia, emocje, a także różne doświadczenia z przeszłości. Z kolei psychoterapeuta powinien słuchać i próbować wychwycić najważniejsze obszary, które są problematyczne dla pacjenta. Analiza dotyczy jednak nie tylko samych faktów i tego, o czym mówi pacjent, lecz także nieuświadomionych popędów i przeżyć wewnętrznych. Terapia psychodynamiczna polega przede wszystkim na rozmowie z psychologiem, a nie na wykonywaniu zadań lub ćwiczeń (jak w przypadku terapii poznawczo-behawioralnej). Na spotkanie z terapeutą można umówić się na przykład na tej stronie http://strefamysli.pl/psychoterapia-indywidualna/.

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna jest przeznaczona dla osób z następującymi problemami:

  • zaburzenia osobowości,
  • kryzysy życiowe,
  • trudność z utrzymaniem wysokiego poczucia własnej wartości,
  • zaburzenia odżywiania, na przykład anoreksja,
  • problemy dotyczące relacji w rodzinie, w tym także traum i nadużyć seksualnych.

Psychoterapia psychodynamiczna jest bardzo wymagająca dla pacjenta, ponieważ nakazuje spotkania z terapeutą kilka razy w tygodniu przez okres od 2 do 5 lat. Każda sesja trwa około godziny, a jej celem jest jak najlepsze poznanie pacjenta, wydobycie od niego najważniejszych informacji, poznanie jego motywów, a także zbudowanie relacji. Należy zaznaczyć, że taka forma może doprowadzić do pojawienia się mechanizmu przeniesienia, gdy pacjent przenosi swoje uczucia dotyczące partnerki, matki, ojca na terapeutę. Terapia psychodynamiczna jest dosyć skuteczna i daje dobre efekty, ale tylko wtedy, gdy pacjent chce się uzewnętrzniać i rozmawiać z psychologiem. Ważne jest także zadbanie o to, aby pacjent nie zrezygnował w trakcie trwania terapii, ponieważ wtedy część jego problemów może pozostać nierozwiązana.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę