Teraz Czytasz
Psychoterapia online – dlaczego jest tak popularna?

Psychoterapia online – dlaczego jest tak popularna?

Z jednej strony coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na zdrowie fizyczne ma kondycja psychiczna. Z drugiej niemal co piąta osoba ma negatywny stosunek do tych, którzy zmagają się z zaburzeniami sfery emocjonalnej. Do czego to doprowadza? Nawet jeśli uświadomisz sobie, że Twoja równowaga psychiczna została zachwiana i potrzebujesz pomocy, to możesz bać się z niej skorzystać. Bo co ludzie powiedzą, gdy zobaczą, jak wychodzisz z gabinetu psychologa? Jak bliscy zareagują na to, że nie radzisz sobie ze sobą? Rozwiązaniem może być psychoterapia online. Dzięki niej otrzymujesz wsparcie, nie opuszczając zacisza własnego domu.

Wyrównanie szans dostępu do wsparcia psychologa

Jak wynika ze statystyk policyjnych, od lat liczba samobójstw popełnianych w ciągu roku nie spada poniżej 5000. Poza zaburzeniami natury psychicznej przyczyną targnięcia się na własne życie są konflikty rodzinne, problemy zdrowotne (np. kalectwo) oraz utrata pracy.

W niemal każdej historii samobójstwo jest ostatecznym wyrażeniem bezradności. Osoby zmagające się z niepełnosprawnością fizyczną, zastraszeni przez członków rodziny czy mieszkańcy wsi tracący pracę nie mają możliwości odwiedzenia gabinetu psychologa.

Tradycyjne formy prowadzenia sesji nie dają im możliwości odzyskania życiowej równowagi. Te osoby są zdane same na siebie. Jeśli żyją w niewspierającym środowisku, muszą same stawiać czoła przeciwnościom – w końcu przestają sobie radzić. Nie dlatego, że nie chcą; nie dlatego, że nie potrafią; lecz przez to, że wyczerpały wszystkie zasoby, dzięki którym dotychczas „jakoś” pokonywały codzienne trudności.
Nikt nie jest w stanie bez przerwy walczyć z wyzwaniami z jednakową skutecznością. Jeśli w porę nie chwyci się pomocnej dłoni psychoterapeuty – pojawia się zagrożenie, że nie będzie się już widzieć sensu dalszej walki…

Psychoterapia online daje wszystkim jednakową szansę na odzyskanie równowagi emocjonalnej. Dzięki temu, że sesje odbywają się zdalnie, nie ma potrzeby dojeżdżania do gabinetu ani organizowania zastępstwa w opiece nad dziećmi czy chorymi członkami rodziny. Wszystkie spotkania odbywają się przez Internet. Wystarczy umówić termin: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online

Unikanie ostracyzmu ze strony znajomych i bliskich

Z badań EZOP I i EZOP II wynika, że osoby zmagające się z zaburzeniami natury psychicznej wciąż spotykają się ze stygmatyzacją. Widać to w przesyconych stereotypami wypowiedziach względem osób, które przez problemy prywatne lub zawodowe zaczęły zachowywać się inaczej – spotykają się z opiniami, że „postępują jak nienormalne”, „coś im się poprzewracało w głowach”, „odbiło im”.

Słysząc raz za razem takie wypowiedzi, zaczynają sami w nie wierzyć. Nie korzystają jednak z pomocy instytucjonalnej, gdyż i ona postrzegana jest negatywnie. Jak wynika z badań EZOP II – 13,7% Polaków w razie zauważenia problemów psychicznych u kogoś bliskiego zwróciłoby się po pomoc do kogoś z rodziny, przyjaciela czy osoby duchownej. Natomiast aż 5,4% nie szukałoby nigdzie pomocy dla osoby, która jej potrzebuje. To ta grupa odpowiada za szczególnie krzywdzące i fałszywe przekonania, że zaburzenia emocjonalne to efekt lenistwa, braku dyscypliny czy wygórowanych oczekiwań względem życia.

Psychoterapia online uwalnia od krzywych spojrzeń znajomych i bliskich. Nie musisz dojeżdżać do gabinetu, a zatem nikt nie będzie pytał o to, jakie masz plany. Nikogo też nie spotkasz, wychodząc z gabinetu.
Sesję, którą poprowadzi psychoterapeuta online, możesz zaplanować na porę, gdy nikogo nie ma w domu albo nawet późnym wieczorem czy wczesnym rankiem. Masz też szansę dopasować formę spotkania do swoich potrzeb:

  • wybierz wideokonferencję, jeśli chcesz porozmawiać na żywo z psychologiem,
  • zdecyduj się na czat, jeśli kontakt twarzą w twarz zawstydza Cię lub utrudnia wypowiadanie się.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę