Internet nie pozostawia suchej nitki na ludziach, którzy wierzą w przyjaźń damsko-męską, zwłaszcza, że posądza się taką relację o sztucznie kreowaną przez jedną ze stron, która z jednej strony nie chce przenosić jej na wyższy poziom, a z drugiej jest na tule samolubna, że pozostawia tę kwestię otwartą i daje przyjacielowi lub przyjaciółce nadzieje. Mówi się dziś, że ktoś wpadł w strefę przyjaźni, choć wolał by romantyczny związek.
Nic zatem dziwnego, że osoby, które nigdy nie doświadczyły podobnej sytuacji dziwią się jej i twierdzą, że czysta przyjaźń pomiędzy kobietą a facetem nie ma racji bytu z przyczyn naturalnych. Pytanie postawione w tytule jest więc o tylko kontrowersyjne, że nie można w takim wypadku wykluczyć zarówno relacji platonicznej, jak i zwykłej przyjaźni.
Ważna jest szczerość
Nie mówimy tu bynajmniej o tym, co może łączyć nastolatków, gdyż w tym okresie mamy do czynienia z buzującymi hormonami, więc takie odczucia mogą nie być zbyt stałe, a z czasem naprawdę przerodzić się w coś więcej. Pod lupę weźmy jednak ludzi dorosłych, mających już swoich partnerów – bez względu na to, czy związek jest sformalizowany czy też nie – a mimo to utrzymujących, że to tylko przyjaźń. Mogą oni np. pracować razem lub studiować, a więc w kręgach wspólnych znajomych pojawią się zapewne podejrzenia o romans. Jeśli dowie się o tym jedno z partnerów takich osób mogą pojawić się oskarżenia o zdradę. Dlatego też szczerość jest tu ważna i to zarówno pomiędzy przyjaciółmi, jak i w stosunku do bliskich osób. Pozostawianie nadziei, czy też porównywanie na każdym kroku swojego partnera do przyjaciela nie jest właściwą drogą. W pracy i na uczelni mogą wam nie wierzyć, ale między wami musi być wszystko jasne.
Kiedy traktujesz przyjaciela jak rodzeństwo
Abstrahując od sytuacji patologicznych, kiedy to pomiędzy rodzeństwem jest w stanie zaistnieć związek kazirodczy, spora część z nas nie wyobraża sobie utrzymywania romantycznej relacji z siostrą czy bratem. Taka jest właśnie przyjaźń damsko-męska, czysta i nastawiona na wspólne spędzanie czasu, rozmowę o wszystkim i dobrą zabawę (a czasem na możliwość zwrócenia się o pomoc lub poradę do osoby spoza sporu). Pomimo, że taka osoba nie jest nam rodziną to bardzo blisko jej do niej. To taka super kuzynka, którą znamy tylko my. Nie oczekuje kwiatka na dzień kobiet, ale lubi składać nam życzenia urodzinowe i porobić coś wspólnie od czasu do czasu – nawet jeśli jest to wizyta w centrum handlowym aby kupić prezent rodzicom, czy zareklamować coś w którymś z licznych sklepów. Zjecie razem obiad, pogadacie, podzielicie swoim życiem, a potem uśmiechnięci i w dobrym humorze wrócicie do swoich partnerów i dalej będziecie kochającymi i dobrymi ludźmi.
Bo przyjaciel powinien być dobry
Może to i trochę odważne stwierdzenie, ale prawdziwa przyjaźń damsko-męska może narodzić się wyłącznie pomiędzy szczerymi i dobrymi ludźmi. Każdy z nas ma oczywiście swoje grzechy za uszami, ale to jak traktuje innych i relacje, które nawiązuje, świadczy najdobitniej czy warto się z nim przyjaźnić. Dobry przyjaciel:
– nie ocenia,
– potrafi współczuć,
– jest podobny do nas, choć może mieć inne zainteresowania,
– kontaktuje się z nami nie tylko dlatego, że potrzebna jest mu/jej nasza pomoc.
Źli ludzie będą w takim wypadku utrzymywać relację, jednak zamiast dawać i brać, będą tylko czerpać, wykorzystywać i dawać nadzieję na więcej, jednocześnie nie potrafiąc skończyć cierpienia drugiej osoby, pomimo wiedzy, że czeka ona na ich krok ku związkowi, którego nie wykluczyli nigdy. Dobry człowiek tak nie robi.
Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Związki-i-Relacje.pl .