Teraz Czytasz
Jaki wpływ na jakość snu ma piżama? – kompendium wiedzy

Jaki wpływ na jakość snu ma piżama? – kompendium wiedzy

By dokładnie przeanalizować to pytanie należało by ująć je z kilku różnych perspektyw. Piżamy męskie i damskie to tylko jeden z wielu elementów, które towarzyszą nam podczas snu. Ważne jest przecież również wygodne łóżko, nasz nastrój, to co jedliśmy wcześniej, a nawet godzina, o której się decydujemy się na tę formę odpoczynku, czy też temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Przy tak wielu zmiennych temat ten może wydawać się dość błahy, jednak jak postaramy się wykazać w kolejnych akapitach, taki nie jest. Pomijając historię rozwoju tego elementu nocnej garderoby, sprawdźmy kilka różnych implikacji, które można w jego przypadku zauważyć.

Rozmiar

Zarówno jeśli chodzi o piżamy damskie, jak i męskie, rozmiar ma ogromne znaczenie. Pora snu powinna się nam kojarzyć ze swobodą, więc nie wskazane jest jej mocne dopasowanie do sylwetki. Nasze ciało potrzebuje odpoczynku, a nie zapewnimy mu tego przywdziewając zbyt małą lub opiętą piżamę, szorty, czy nawet jedną z tak dziś popularnych koszul damskich, która będzie ciasno przylegać do skóry swojej właścicielki. Co więc zrobić? To proste, wybrać odpowiednią piżamę – z dobrego materiału i odpowiadającą naszemu gustowi – w rozmiarze większym o jeden niż nasze ubrania, które nosimy na co dzień. Dlaczego? Człowiek śpi w bardzo dziwnych pozycjach, a jeśli coś będzie nas wówczas krępowało, uciskało, uwierało, czy ograniczało, sen stanie się niespokojny i płytki, a z rześkiego poranku zostanie tylko marzenie o mocnej kawie. Dodatkowym udogodnieniem, z którego mogą skorzystać osoby rozglądające się za odpowiednią piżamą męską lub damską, jest to, by w miarę możliwości wybierać modele bezszwowe – oferują je np. produkty wykonane z materiałów naturalnych, jak len, czy wełna.

Materiał

Dość istotną kwestią jest również materiał, z którego wykonana będzie piżama. Ma on wpływ zarówno na jej estetykę, jak i na komfort ciała. Podczas snu nie nosimy zazwyczaj bielizny, która chroniła by najwrażliwsze partie skóry przed otarciem. Tym ważniejsze jest, aby surowiec, który posłużył do wykonania naszej nocnej garderoby, był delikatny i przyjemny w dotyku. Kierując się tym tropem należy również zrezygnować z wszelkiego typu guzików i suwaków – ograniczenie to docenią zwłaszcza osoby mające problemy ze snem. Ważne jest także by materiał był dostosowany do pory roku, gdyż zimą potrzebujemy więcej ciepła niż latem, gdy lniane piżamy damskie lub męskie powinny być gościem w każdym domu. Najważniejsze jest – czy to w przypadku bawełny, czy innego naturalnego surowca – by nasza skóra miała zapewniony stały dopływ tlenu, który ograniczył by nocne pocenie się i dostarczył wygodę podczas snu.

Jedna z opcji dla kobiet

Powyższe porady i informacje można by zastosować względem każdego modelu piżam męskich. Asortyment dla kobiet jest w tym wypadku nieco bogatszy, dlatego nie zaszkodzi kierować się nimi przeglądając ofertę nocnych koszul damskich. Rodzaj ten powstał jako komfortowa alternatywa dla kobiet, które dotychczas stawiały na jednoczęściowe piżamy damskie lub popularne połączenie T-shirtu z szortami. Mogą mieć one różną długość, a swoboda ruchu, jaką dają dla wielu kobiet, jest wręcz nie do zastąpienia. Bardzo łatwo znaleźć tu model pasujący do danej sylwetki oraz odpowiadający porze roku za oknem.

Sen… bez piżamy

Dla niektórych osób dylematy związane z wyborem odpowiedniej piżamy damskiej lub męskiej w ogóle nie istnieją. Ludzie ci preferują spanie nago, co odpowiadało by większości z naszych wymogów dotyczących dobrego snu. Mamy tu niczym nieskrępowane ruchy ciała, odpowiednią regulację temperatury, brak szwów, a latem rozwiązanie to pozwala nam na walkę z wysokimi temperaturami. Może to być również zbawienne dla męskiego zdrowia, gdyż jądra panów są w takich warunkach często przegrzane, a podczas snu bez piżamy mogą odpocząć przez kilka godzin. Pojawia się tu tylko jedno „ale”… jeśli już zamierzamy spać nago (nawet bez najbardziej zwiewnego modelu z asortymentu damskich koszuli), to powinniśmy zadbać o jakość pościeli, która będzie nas wówczas otulać.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Wygodne-Spanie.com.pl .

View Comment (1)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę