Każdy pracownik może zachorować, ulec wypadkowi lub zmienić życiowe plany. Każdemu pracownikowi należy też się urlop. Odejście lub niedysponowanie pracownika zawsze jednak dla pracodawcy jest problemem, szczególnie w branży opieki. Senior wymagający bowiem pomocy 24/7 nie może pozostać bez opiekunki. Aby zagwarantować mu ciągłość opieki, konieczne są więc zmienniczki i zmiennicy. Na czym polega ich praca i jak ją dostać?
Krótkoterminowa opieka w Niemczech
„Szukam zmienniczki do opieki w Niemczech” – takie ogłoszenia przed wakacjami czy świętami zalewają fora i portale ogłoszeniowe. Najczęściej umieszczają je same opiekunki, które chcą przyjechać do Polski na urlop, jednocześnie nie pozostawiając seniora bez opieki. W takiej sytuacji szukają one dla siebie zmienniczki lub zmiennika, który na dwa tygodnie lub miesiąc zajmie ich miejsce, oczywiście za wynagrodzenie.
Kto może zostać zmienniczką opiekunki seniora w Niemczech?
Wymagania stawiane zmienniczką są takie same jak opiekunkom. Oznacza to, że muszą one posiadać odpowiednie cechy charakteru takie jak cierpliwość, empatia, odpowiedzialność, zorganizowanie, opanowanie. Szansę na zatrudnienie zwiększa również doświadczenie w opiece nad seniorem oraz referencje od poprzednich pracodawców. Od zmienniczek chcących podjąć pracę w Niemczech wymaga się też przynajmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego. Dodatkowe wymagania to ukończone kursy np. pierwszej pomocy, czynne prawo jazdy, wykształcenie z zakresu pielęgniarstwa czy fizjoterapii.
Warto też wspomnieć, że tzw. skoczki muszą umieć szybko podejmować decyzję, być elastycznym otwartym na nowe doświadczenia, umieć łatwo się adaptować w nowym miejscu i szybko się uczyć oraz bez problemu nawiązywać nowe znajomości i kontakty. Te cechy sprawiają, że świetnie poradzą sobie z częstymi zmianami miejsca pracy.
Zmienniczka opiekunki – dla kogo to jest praca?
Praca zmienniczki opiekunki to doskonała szansa na dorobienie do domowego budżetu i to bez decydowania się na długi wyjazd z Polski. Najczęściej na zostanie zmienniczką głównej opiekunki seniora decydują się osoby pracujące w edukacji – nauczycielki, przedszkolanki.
Długie wakacje i ferie zimowe pozwalają im w czasie swoich urlopów wypoczynkowych wyjechać do Niemiec do pracy. Chętnie decydują się oni również na prace w święta, bowiem wiąże się to z wyższym wynagrodzeniem. Zgodnie z niemieckim prawem, osoby pracujące w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy otrzymują podwójną stawkę. Dodatkowo podopieczni/ich rodziny chętnie dodają specjalne bonusy i premię opiekunką podejmującym się pracy w okresie świątecznym.