Teraz Czytasz
Offset – czym jest i kiedy się opłaca?

Offset – czym jest i kiedy się opłaca?

Offset, a właściwie druk offsetowy, to znana technika poligraficzna. Jest chętnie wykorzystywany do realizacji różnorodnych wydruków. Wyróżnia się wieloma korzyściami, takimi jak atrakcyjna cena (w tym przypadku muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki). Co to jest druk offsetowy i kiedy warto go zastosować?

Co to jest offset? Definicja

Druk offsetowy to jedna z popularniejszych odmian techniki poligraficznej określanej mianem druku płaskiego. Jego historia jest długa i sięga aż końca XIX wieku. Offset od lat opiera się na tych samych zasadach, ulepszone zostały jedynie narzędzia, przy pomocy których się go wykonuje. Sama technika wyróżnia się kilkoma ważnymi cechami. Druk offsetowy polega na przenoszeniu obrazu ze specjalnie przygotowanej, płaskiej formy drukowej (aluminiowej matrycy) na podłoże drukowe (wybrany materiał, np. papier lub syntetyczna folia) przy użyciu narzędzia pośredniego, czyli cylindra pokrytego gumą. Rodzaj gumy uzależniony jest od tego, na jakim materiale wykonuje się wydruk.

Warto przy tym wiedzieć, że istnieją różne odmiany offsetu. To m.in. druk arkuszowy i zwojowy. Zgodnie z nazwą, w pierwszym przypadku podłoże stanowi arkusz – stosuje się wówczas farby o dużej lepkości. W drugiej odmianie offsetu wydruki robi się na zwoju przy użyciu farb o niewielkiej lepkości. Można go wykonywać na zimno lub na gorąco. Oprócz tego stosuje się offset wodny (najbardziej popularny, wykorzystujący substancje przyciągające lub odpychające wodę) oraz bezwodny.

Wykonywanie wydruków techniką offsetu jest bardzo popularne. Taką usługę oferuje wiele przedsiębiorstw poligraficznych.

Sprawdź także: Drukowanie offsetowe – drukarnia Unilogo

Kiedy offset jest opłacalnym rozwiązaniem?

Druk offsetowy zawdzięcza swoją popularność licznym zaletom. Jest także dość uniwersalny. Jego zastosowanie opłaca się w wielu przypadkach.

Dzięki tej technice można zadrukowywać wiele materiałów, takich jak różne odmiany papieru, kartony i folie, co daje ciekawe możliwości. Oprócz tego pozwala na zastosowanie szerokiej palety barw – dostępne są nie tylko kolory podstawowe (CMYK), lecz także np. srebrny, złoty i inne odcienie z palety Pantone. Dzięki temu można osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Wydruki prezentują się bardzo dobrze i są wyraźne, dzięki czemu przyciągają uwagę.

Do plusów offsetu należy również to, że przygotowywane przy jego pomocy nadruki można poddać uszlachetnieniom. Wśród zdobień znajduje się m.in. lakierowanie, foliowanie czy laminowanie. Pozytywnie wpływa to nie tylko na atrakcyjny wygląd wydruków, lecz także na ich trwałość i odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Druk offsetowy bywa też opłacalny pod względem finansowym. Choć uważa się go za drogą technikę, co wynika z konieczności przygotowania specjalnej matrycy, zdarzają się sytuacje, w których może być tańszym rozwiązaniem niż druk cyfrowy. Pod tym względem offset sprawdzi się w przypadku wydruków o dużym nakładzie (od 500 sztuk). Koszty stałe wówczas korzystnie rozkładają się na cały nakład, dzięki czemu ostateczna cena jest dobra.

Artykuł partnera

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę