Teraz Czytasz
Oddychalność – niedoceniana właściwość kurtki narciarskiej

Oddychalność – niedoceniana właściwość kurtki narciarskiej

Wybór kurtki narciarskiej nie jest zadaniem prostym. Jest to odzież techniczna, profesjonalna, podczas zakupu której trzeba uwzględnić szereg parametrów, które decydują o funkcjonalności kurtki.

Istotne parametry

Kurtki narciarskie damskie występują obecnie w bardzo wielu modelach. Ceny tego typu odzieży także potrafią się zdecydowanie od siebie różnić. Czym więc w takim razie kierować się przy wyborze kurtki? Przede wszystkim liczą się takie parametry jak: wodoszczelność (nie tylko materiału, ale poszczególnych elementów, np. szwów), wiatroszczelność (dlatego też w kurtkach narciarskich bardzo często wykorzystuje się membrany), a także zdolność do izolacji (choć tutaj rozwiązania są bardzo różne, pod niektóre kurtki narciarskie zakłada się drugą warstwę ocieplającą). Bardzo często jednak w ocenie kurtek pomija się jeden z kluczowych aspektów konstrukcji tego typu odzieży, a więc oddychalność czy paroprzepuszczalność. Dlaczego jest ona taka ważna?

Oddychalność kluczem do komfortu na stoku

Oddychalność kurtki narciarskiej damskiej, jak i męskiej wpływa w ogromnym stopniu nie tylko na twój komfort, ale i bezpieczeństwo na stoku. Materiał o wysokiej paroprzepuszczalności ma bowiem zdolność do odprowadzania na zewnątrz nadmiaru wilgoci, która pojawia się w momencie wysiłku fizycznego, jaki wiąże się z jazdą na stoku.

Bardzo istotne jest, aby ten nadmiar został odprowadzony, ponieważ inaczej grozi ci nie tylko nieprzyjemnie mokra i spocona skóra, ale także ryzyko przegrzania, które jest nie mniej niebezpieczne niż wychłodzenie. W momencie, w którym rozgrzana zatrzymasz się po zjeździe ze stoku i będziesz czekać np. w kolejne na wjazd, możesz błyskawicznie się wychłodzić, a stąd już tylko krok do problemów zdrowotnych. Odpowiedni poziom oddychalności zapewni ci natomiast komfort termiczny, suchą skórę i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach.

Oczywiście znaczenie mają tutaj także pozostałe warstwy stroju narciarskiego. Najbliżej skóry powinna znaleźć się bielizna termoaktywna o odpowiednim poziomie oddychalności. Jeśli jest taka potrzeba – na nią zakładasz warstwę docieplającą. Absolutnie nie może być ona wykonana z bawełny lub innego materiału pochłaniającego wilgoć, ale odpowiedniego rodzaju polaru czy innego materiału technicznego, który pozwoli na jej odprowadzanie na zewnątrz. Warto o tym pamiętać, bo tylko umiejętnie kompletując cały strój, możesz sobie zapewnić maksymalny komfort na stoku.

View Comment (1)
  • A czy w góry zamiast plecaka można zabrać nerkę? Mam trochę problem z plecami i nerka byłaby dla mnie lepszym rozwiązaniem….

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę