Teraz Czytasz
Ocet w diecie – jak z niego korzystać?

Ocet w diecie – jak z niego korzystać?

Ocet jest popularnym produktem, który z pewnością wszyscy kojarzą. Ma on szerokie zastosowanie szczególnie w kuchni. Świetnie sprawdza się jako składnik do marynat warzyw – tych najbardziej znanych, czyli ogórków, ale również grzybów i mięs. Na bazie octu można tworzyć sosy do sałatek, surówek, a nawet ryb. Istnieje wiele rodzajów octów, ale pewne jest, że nadaje on potrawom bardzo charakterystyczny smak, który jest lekko kwaśny.

Czym jest ocet?

Pod nazwą ocet kryje się wodny roztwór kwasu octowego, który ma bardzo specyficzny i ostry zapach, a także lekko kwaśny smak. Ocet zwykle jest 6-procentowy lub 10-procentowy. Uzyskać go można poprzez fermentację octową alkoholu. Istnieje wiele rodzajów octów i są to m.in. ocet winny, słodowy, piwny, owocowy, spirytusowy, ryżowy, a także jabłkowy. W kuchni najbardziej popularny jest ocet spirytusowy, balsamiczny, jabłkowy i winny.  Z ich wykorzystaniem można stworzyć aromatyczne i wyraziste dania – również, gdy interesuje Cię na przykład dieta bez mięsa.

Wykorzystanie octu w kuchni

Ocet spirytusowy – Najpopularniejszy ocet w kuchni. Wykorzystywany w produkcji trwałych marynat, a także jako dodatek do nóżek w galarecie.

Ocet jabłkowy – Pozyskiwany przez fermentację octową cydru. Można go wykorzystać do zakwaszania barszczu, różnych sałatek i surówek, a także marynowania drobiu.

Ocet balsamiczny – Wytarzany z zagęszczonego moszczu winogronowego. Ma charakterystyczną ciemną barwę i gęstą konsystencję. Świetnie sprawdzi się do sałatki typu Caprese, mięs i owoców morza. Ocet balsamiczny dobrze komponuje się z potrawami na słodko, a zwłaszcza z owocowymi deserami np. pieczoną gruszką.

Ocet winny – Wytwarzany dzięki fermentacji białych lub czerwonych winogron. Śmiało można go używać do przygotowywania sosów do czerwonych mięs np. dziczyzny, wołowiny. Sprawdzi się również jako dodatek do dressingów sałatkowych i marynowania ryb.

Ocet ryżowy – Otrzymywany z przefermentowanego wina ryżowego. Bardzo dobrze komponuje się z sushi i można go również wykorzystać jako przyprawę do warzyw i dań z makaronu.

Dieta octowa i jej negatywne skutki

Jedną z wielu diet alternatywnych jest dieta octowa. Polega na wprowadzeniu do diety napoju zrobionego z octu jabłkowego i piciu go kilka razy w ciągu dnia o określonych porach. Należy pamiętać, że włączanie dużych ilości octu jabłkowego do diety może zdecydowanie bardziej zaszkodzić niż pomóc w redukcji masy ciała tak jak zakłada dieta octowa. Wprowadzenie octu do codziennej diety może uszkodzić szkliwo, podrażnić błonę śluzową przełyku i wywołać przewlekłe biegunki. Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, mające skłonności do zgagi nie powinny wprowadzać do swojej diety potraw na bazie octu. Jeżeli masz wątpliwości warto skorzystać z pomocy dietetyka, który wykorzystując program do układania jadłospisów stworzy dla Ciebie dopasowaną dietę i odpowie na nurtujące pytania.

Przepisy na sałatki z wykorzystaniem octu

Sałatka Caprese z octem balsamicznym

Składniki:

  • Kulka mozzarelli,
  • 1 duży pomidor,
  • Łyżka octu balsamicznego,
  • 4 listki świeżej bazylii.

Sposób przygotowania:

  • Pomidora i mozzarellę pokrój na plastry,
  • Plastry pomidora i mozzarelli ułóż naprzemiennie na talerzu,
  • Całość polej octem balsamicznym i połóż listki bazylii.

Sałatka z pysznym dressingiem na bazie octu jabłkowego

Składniki:

  • Garść rukoli,
  • 6 pomidorków koktajlowych,
  • Kilka plastrów czerwonej cebuli,
  • 1 ogórek zielony,
  • Plaster łososia wędzonego,
  • Składniki na sos: łyżka octu jabłkowego, pół łyżeczki miodu i łyżeczka musztardy.

Sposób przygotowania:

  • Warzywa pokrój w kostkę, a łososia na mniejsze kawałki i wymieszaj z rukolą,
  • Przygotuj sos: w szklance wymieszaj ocet, miód i musztardę. Gdy sos okaże się za gęsty, możesz dodać łyżeczkę wody,
  • Sałatkę polej przygotowanym dressingiem

Artykuł partnerski

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę