Teraz Czytasz
Sadzonki mini kiwi – idealne na twój balkon

Sadzonki mini kiwi – idealne na twój balkon

Powszechnie wiadomo, że mieszkańcy bloków mają ograniczone możliwości co do uprawy roślin, nie wspominając o krzewach owocowych. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją sadzonki mini, które można uprawiać na balkonie, a przykładem może być mini kiwi. Czym jest ta roślina? W jaki sposób ją uprawiać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Mini kiwi – co to za roślina?

Mini kiwi to owoce, które daje aktinidia ostrolistna, czyli szybo rosnąca roślina z rodziny aktinidiowatych. Poza doskonałymi w smaku owocami odpowiednio uformowany krzew może stanowić nietuzinkową ozdobę, przypominając japońskie drzewko bonsai. Niewielkie rozmiary oraz możliwość dowolnego kształtowania sprawia, że mini kiwi to roślina, która może być uprawia nawet na balkonie. Jest to możliwe również ze względu na fakt, że aktinidia ostrolistna jest odporna nawet na duży mróz. Warto jednak zwrócić uwagę, że źle znosi wiosenne przymrozki, w związku z czym należy ją przed nimi chronić, np. okrywając agrowłókniną.

Mini kiwi – jak uprawiać na balkonie?

Jak już wspomniano mini kiwi to roślina, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, czy na działce, jak i na balkonie. Sadzonki są bowiem łatwo dostępne, a znaleźć je można chociażby pod hasłem: mini kiwi – sadowniczy.pl. Decydują się na uprawę mini kiwi na balkonie warto pamiętać, że roślina będzie potrzebowała dużej doniczki, co wynika z faktu, że charakteryzuje się rozbudowanym systemem korzeniowym. W związku z tym należy wybrać donicę o wysokości minimum 50 centymetrów, w której warto umieścić torf lub mieszankę kompostu oraz gliny. Pozwoli to wchłonąć odpowiednią dawkę wody. Sadzenie przeprowadza się wczesną wiosną, bezpośrednio po zakończeniu przymrozków. Istotne jest również to, by posadzić obok siebie egzemplarz męski oraz żeński, co wynika  z faktu, że aktinidia ostrolistna to roślina dwupienna. Mini kiwi pierwsze owoce wydaje zwykle po 3 latach od wsadzenia, a ich zapowiedzią są białe kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w dorodny agrest o wielkości 3-4 centymetrów. Pełnię owocowania roślina uzyskuje jednak dopiero po pięciu latach od posadzenia. W przypadku uprawy na balkonie istotne jest również jej regularne przycinanie, co pozwala nie tylko formować mini kiwi, ale także ograniczać jego wzrost.

 

Co warto wiedzieć o uprawie mini kiwi?

Decydując się na uprawę mini kiwi warto wiedzieć, że jest to roślina, którą charakteryzuje duża odporność na choroby. Z drugiej strony jest ona częstym celem ataków mszyc oraz innych szkodników, które są w stanie w bardzo krótkim czasie zahamować jej wzrost. W efekcie należy bacznie obserwować roślinę, a także regularnie przeprowadzać opryski przeciw szkodnikom. Istotne jest także umiejętne cięcie, ponieważ przeprowadzone niewłaściwie skutkuje powstawaniem ran, które bardzo często kończą się infekcjami grzybowymi.

Podsumowując należy stwierdzić, że mini kiwi to roślina, która może być uprawiana nie tylko pod kątem owoców, ale również jako dekoracja ogrodu, czy nawet balkonu. Inne krzewy owocowe tego typu można znaleźć na sadowniczy.pl.

Treść promowana sadowniczy.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę