Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w sushi odpowiedniej jakości można odnaleźć wiele składników, które świetnie wpływają na ludzki organizm. Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie z nich oddziałują na niego równie korzystnie. Wybierając ulubioną potrawę, trzeba starannie przeanalizować jej skład, aby zagwarantować sobie zarówno walory smakowe, jak i zdrowie.
Tym bardziej, jeśli jest się na diecie, która wymaga od człowieka kompleksowej troski o zawartość talerza.
Sushi często utożsamiane jest z jedzeniem dietetycznym, bowiem zazwyczaj składa się przede wszystkim z ryżu, ryb oraz warzyw. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zjedzenie ogromnej porcji tego przysmaku może zapewnić skutki odwrotne od zamierzonych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się sushi w stosunkowo niewielkich ilościach, wyselekcjonowane ze względu na niską zawartość szkodliwych substancji.
Składniki, których warto unikać podczas wizyty w lokalu oferującym sushi
Pierwsza wizyta w miejscu, gdzie podawane jest sushi może zaskoczyć, ponieważ oferta tego typu lokali najczęściej jest niezwykle różnorodna. Należy pamiętać, że niektóre zachodnie restauracje nieustannie wzbogacają menu, lokując w nim potrawy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym, japońskim sushi. Z czego warto zrezygnować, decydując się na tę znakomitą potrawę? W pierwszej kolejności z panierki – wiele rodzajów sushi można otrzymać w panierowanej wersji, a nie ulega wątpliwości, że smażone w głębokim oleju kawałki ryby są bardzo kaloryczne.
Jednym z integralnych elementów, które znajdują się niemalże na każdym stole wielbiciela sushi, jest sos sojowy. Nierzadko ludzie nie wyobrażają sobie jedzenia tego przysmaku bez obecności ów sosu, a przecież nadmiar obecnego w jego składzie sodu może skutkować zbyt dużą ilością wody w ludzkim ciele. Oczywiście, w rozsądnych ilościach sód jest niezbędna, aby organizm mógł działać dokładnie tak, jak należy.
Jak jeść sushi, aby nie przytyć, czyli kilka podstawowych zasad
Przede wszystkim, warto postawić na tuńczyka oraz łososia. Nie dość, że ryby te wyróżniają doskonałe walory smakowe, to jeszcze zawarte w nich składniki chronią serce i korzystnie oddziałują na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Najlepszym rozwiązaniem dla miłośników sushi stosujących dietę jest wybór ryb grillowanych, surowych lub gotowanych na parze. Poza tym, świetnie sprawdzają się warzywa (ogórek, glony, algi), odrobina wasabi oraz imbir.
Posiłek należy rozpocząć niskokaloryczną zupą, których zazwyczaj pełno w ofertach tego typu lokali. Takie danie to szansa, aby zagwarantować organizmowi skromną ilość kalorii, ograniczając w ten sposób liczbę zjedzonych później kawałków sushi. W niektórych miejscach można otrzymać sushi wykonane z brązowego ryżu i zdecydowanie warto o niego poprosić, jeśli jest taka możliwość.
Ostatnią zasadą, której warto przestrzegać stosując dietę, jest konieczność jedzenia pałeczkami. Rzecz jasna, nie wszyscy ludzie to potrafią, jednak powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie nierzadko wpływa bardzo korzystnie na ilość spożywanego pokarmu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że dzięki temu organizm ma czas, aby przekazać mózgowi informację o byciu w pełni najedzonym.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ŚwiatSushi.com.pl .