Teraz Czytasz
Mieszkanie z teściami – psycholog radzi, jak przetrwać w tym kwartecie

Mieszkanie z teściami – psycholog radzi, jak przetrwać w tym kwartecie

Mieszkanie z teściami to okazja do lepszego poznania się oraz zbudowania bliższych relacji. Rozwiązanie to może jednak stwarzać okazje do stresu oraz konfliktów. Przyjrzyjmy się, jak przetrwać w tym „kwartecie” oraz jak czerpać radość ze wspólnego mieszkania. Psycholog podpowie, w jaki sposób budować zdrowe relacje oraz radzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Mieszkanie z teściami stanowi wyzwanie, ale także szansę na rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i budowanie trwałych więzi rodzinnych.

Dlaczego pary decydują się na wspólne mieszkanie z teściami?

Młode pary decydują się na wspólne mieszkanie z teściami z różnych powodów. Bardzo często duże znaczenie odgrywają kwestie finansowe. Kupno mieszkania nie zawsze jest możliwe, a wynajem wielu osobom w Polsce wciąż wydaje się nieopłacalny. W takim przypadku wspólne mieszkanie z teściami pozostaje najlepszym rozwiązaniem.

Kolejny powód do wspólnego zamieszkania z teściami to bliskie więzi rodzinne jednego z partnerów. Osoby zżyte z rodzicami niekiedy nie widzą powodów, dla których miałyby się wyprowadzać z domu rodzinnego. W związku z tym partner wprowadza się do teściów i wszyscy żyją razem pod wspólnym dachem.

Potrzeba wsparcia, jakiego oczekujemy od bliskich, również może nas skłonić do wspólnego zamieszkania z teściami. Często to ludzie młodzi mogą oczekiwać pomocy od swoich rodziców – głównie w wychowaniu dzieci. Nie powinniśmy jednak zapominać o osobach starszych, które na pewnym etapie swojego życia potrzebują ogromnego wsparcia dzieci – zwłaszcza w chorobie.

Jak mieszkać z teściami i nie zwariować? Świadomie podjęta decyzja

Wspomniane wyżej powody, dla których młode pary decydują się na wspólne mieszkanie z teściami, nie zawsze są wystarczające, aby podjąć tak ważną decyzję. Wady tego rozwiązania mogą przeważyć nad zaletami. Decydując się na ten krok, należy być świadomym jego konsekwencji. Oprócz zalet takich, jak wsparcie bliskich, oszczędność oraz pogłębienie się więzi rodzinnych, może dojść do różnego rodzaju konfliktów związanych z podejściem do prowadzenia domu, wychowania dzieci czy też stylu życia. Mieszkając wspólnie z teściami, musimy liczyć się z ich przyzwyczajeniami. Nie zawsze jest to łatwe. Starsze pokolenie również może mieć spore trudności ze zrozumieniem naszego stylu życia, podejmowanych decyzji czy też z respektowaniem naszych granic. Jak zapobiec powstawaniu konfliktów? Istotną rolę odgrywa właściwa komunikacja!

Mieszkanie z teściami – psycholog udziela wskazówek

Aby mieszkanie z teściami przyniosło oczekiwane korzyści oraz pogłębiło nasze relacje, koniecznie powinniśmy przeprowadzić poważną rozmowę jeszcze przed przeprowadzką. Konieczne jest ustalenie warunków, na jakich będzie przebiegało wspólne mieszkanie. Należy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

  • W jaki sposób będą dzielone opłaty za prąd, wodę oraz gaz?
  • Jakimi obowiązkami będziemy musieli się podzielić oraz w jaki sposób?
  • Która przestrzeń będzie należała tylko i wyłącznie do nas, a która do teściów oraz jakie pomieszczenia będziemy użytkowali wspólnie?
  • W których sprawach oczekujemy wsparcia i jak konkretnie będzie ono wyglądało?

Taka rozmowa jest konieczna. W ten sposób możemy zapobiec licznym nieporozumieniom w związku z różnymi oczekiwaniami (młodej) pary oraz teściów.

W momencie, kiedy wprowadzimy się do czyjegoś domu, należy szanować ustalone wcześniej granice oraz odnosić się do siebie z szacunkiem. W razie nieporozumień konflikty należy łagodzić jak najszybciej. Niezwykle istotne są komunikacja oraz poszanowanie różnic. Jedno pokolenie nie może narzucać drugiemu swojego zdania. Dobre rady są wskazane. Należy jednak unikać krytyki, którą można zrazić do siebie drugą osobę.

Wspólne mieszkanie z teściami to świetna okazja, aby się lepiej poznać. Warto zadbać o to, żeby stworzyć nowe rytuały wspólne dla wszystkich. Może to być niedzielne śniadanie czy też sobotni wypad na łono natury. Niezwykle istotny jest czas przeznaczony tylko dla siebie lub dla partnera. Czas ów jest konieczny dla zachowania zdrowia psychicznego oraz dobrej kondycji związku. Pomaga również budować pozytywną atmosferę w domu i być bardziej odpornym na ewentualne trudności.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę