Teraz Czytasz
Jak pracować nad komunikacją w związku?

Jak pracować nad komunikacją w związku?

Dobra komunikacja jest ważną częścią wszystkich relacji i jest niezbędnym elementem każdego zdrowego partnerstwa. Wszystkie relacje mają wzloty i upadki, ale zdrowy styl komunikacji może ułatwić radzenie sobie z konfliktem i budowanie silniejszego i zdrowszego partnerstwa.

Czy dobrej komunikacji można się nauczyć?

Otwartej i jasnej komunikacji można się nauczyć. Bez wątpienia pomaga w tym terapia dla par, która uczy dwie jednostki jak efektywnie ze sobą rozmawiać. Niektórym osobom trudno jest mówić i mogą potrzebować czasu i zachęty, aby wyrazić swoje zdanie. Osoby te mogą być dobrymi słuchaczami lub mogą być osobami, których czyny mówią głośniej niż słowa. W takich sytuacjach dobrym wyjściem jest psychoterapia online. Jeśli masz trudności z wyrażaniem siebie lub rozmową o czymś z partnerem, bardzo pomocna może okazać się rozmowa ze specjalistą.

Często słyszymy, jak ważna jest komunikacja, ale nie to, czym jest i jak możemy wykorzystać dobrą komunikację w naszych związkach.

Co to jest komunikacja?

Z definicji komunikacja to przekazywanie informacji z jednego miejsca do drugiego. W związkach, komunikacja pozwala wyjaśnić komuś innemu, co przeżywasz i jakie są twoje potrzeby. Akt komunikowania się nie tylko pomaga zaspokoić twoje potrzeby, ale także pomaga ci być połączonym w twoim związku.

Jasne komunikowanie się w związku

Rozmawiajcie ze sobą. Bez względu na to, jak dobrze znasz i kochasz siebie, nie możesz czytać w myślach swojego partnera. Musimy jasno komunikować się, aby uniknąć nieporozumień, które mogą powodować ból, złość, urazę lub zamieszanie.

Do związku potrzeba 2 osób, a każda osoba ma inne potrzeby i style komunikacyjne. Pary muszą znaleźć sposób komunikowania się, który odpowiada ich związkowi. Zdrowe style komunikacji wymagają praktyki i ciężkiej pracy. Komunikacja nigdy nie będzie doskonała przez cały czas – twierdzi psychoterapeuta z Centrum Nowa w Warszawie.

Mów w jasny i przejrzysty sposób, kiedy komunikujesz się ze swoim partnerem, tak aby twoja wiadomość mogła być odebrana i zrozumiana. Sprawdź dwukrotnie swoje zrozumienie tego, co mówi twój partner.

Kiedy rozmawiasz ze swoim partnerem, staraj się:

 • wygospodarować czas na rozmowę bez przerw ze strony innych osób lub czynników rozpraszających, takich jak telefony, komputery czy telewizja
 • zastanów się nad tym, co chcesz powiedzieć
 • jasno określ, co chcesz przekazać
 • wyraźnie zaznacz swój komunikat, tak aby partner usłyszał go dokładnie i zrozumiał, co masz na myśli
 • mów o tym, co się dzieje i jak to na ciebie wpływa
 • mów o tym, czego chcesz, potrzebujesz i czujesz – używaj stwierdzeń typu „ja”, „potrzebuję”, „chcę” i „czuję”
 • przyjmij odpowiedzialność za własne uczucia
 • słuchaj swojego partnera, odłóż na razie na bok własne myśli i spróbuj zrozumieć jego intencje, uczucia, potrzeby i pragnienia
 • dzielenie się z partnerem pozytywnymi uczuciami, np. co w nim cenisz i podziwiasz, jak bardzo jest dla ciebie ważny
 • bądź świadomy swojego tonu głosu
 • negocjuj i pamiętaj, że nie musisz mieć racji przez cały czas; jeśli sprawa, którą macie nie jest aż tak ważna, spróbuj ją odpuścić lub zgódź się na brak zgody
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę