Teraz Czytasz
Kolczyk w pępku – czy to jest dla mnie?

Kolczyk w pępku – czy to jest dla mnie?

Kolczyk w pępku nie jest już tak popularny, jak jeszcze kilka lat temu, jednak niektóre osoby wciąż decydują się go przekłuć. 

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są zasady pielęgnacji kolczyka w pępku,
 • ile goi się rana,
 • czy kolczyk w pępku boli,
 • jakie są rodzaje kolczyków do pępka?

Kolczyki w pępku kojarzą się z minioną modą lat 90. XX wieku, jednak w ostatnim czasie ich temat zaczyna powracać coraz częściej. Chętnie nosimy krótkie crop topy, eksponujące okolica brzucha, dlatego też zaczynamy ponownie sięgać po tego rodzaju biżuterię. Przekłucie pępka trwa dosłownie chwilę i jest stosunkowo bezpieczne, jednak w późniejszym czasie warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby rana goiła się prawidłowo.

Zobacz także: Kolczyk w nosie

Jak pielęgnować kolczyk w pępku?

Higiena i pielęgnacja kolczyka w pępku nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu. Mamy wtedy do czynienia z otwartą raną, która w przypadku niewłaściwego postępowania może stanowić źródło zakażenia. Miejsce przekłucia powinno się dokładnie oczyszczać minimum 3 razy na dobę. Warto sięgnąć po przegotowaną i przestudzoną wodę, roztwór soli fizjologicznej bądź preparaty antyseptyczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest szare mydło. Do osuszania najlepiej użyć jednorazowych ręczników, które nie pozostawiają włókien w kolczyku ani w okolicach pępka. Jednocześnie pamiętajmy o delikatnym przykładaniu materiału do rany – w żadnym wypadku nie należy jej pocierać. Do pielęgnacji pępka po piercingu nie używamy kremów, balsamów czy innego rodzaju kosmetyków – codzienna higienizacja może, a nawet powinna, opierać się na delikatnych środkach myjących o właściwościach antybakteryjnych. Pielęgnacja rany obejmuje również:

 • unikanie spania na brzuchu,
 • nieuczęszczanie na basen przez około 4 tygodnie od momentu wykonania zabiegu,
 • prowadzenie zdrowego trybu życia, na przykład w kontekście diety,
 • unikanie nadmiernej aktywności fizycznej, a zwłaszcza treningów mięśni brzucha,
 • regularną zmianę opatrunków, jeśli zdecydujemy się zabezpieczyć nimi ranę.

Normalnymi objawami po przekłuciu pępka są delikatny obrzęk oraz zaczerwienienie. Mogą one utrzymywać się nawet do kilku tygodni po zabiegu. Co natomiast powinno zaniepokoić? Przede wszystkim wydzielina ropna, która sączy się z rany. Alarmujące są również utrzymujące się dolegliwości bólowe, które w dodatku nasilają się przy wysiłku. Początkowo rana może oczywiście pobolewać, jednak z czasem przykry objaw powinien zacząć ustępować. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, należy jak najszybciej zgłosić się nie do salonu piercingu, a do lekarza (należy to zrobić zwłaszcza w przypadku, gdy dodatkowo mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą ciała). Być może wdało się zakażenie, które wymaga podania antybiotyku. Ostateczną decyzję podejmuje specjalista, które jednocześnie ocenia stan rany i proces jej gojenia.

Ile goi się kolczyk w pępku?

Piercing pępka to zabieg, który trwa kilka chwil. Niemniej jednak okres rekonwalescencji jest znacznie dłuższy. Ile goi się kolczyk w pępku? Statystycznie cały proces gojenia rany trwa około miesiąca, a więc 4 tygodnie. Charakterystyka poszczególnych etapów przedstawiona została w poniższej tabeli:

Etap Czas trwania Charakterystyka
Pierwszy 2 tygodnie Rana jest świeża, może sączyć się z niej żółtawa wydzielina – jest to osocze. W tym czasie występuje obrzęk oraz zaczerwienienie
Drugi 1 tydzień Obrzęk i zaczerwienienie zaczynają ustępować, dolegliwości bólowe pojawiają się coraz rzadziej
Trzeci 1 tydzień Znikają zaczerwienienie i ból, rana z zewnątrz wygląda na zagojoną.

Warto mieć świadomość, że przekłute, głębsze warstwy skóry będą goiły się znacznie dłużej – czasami nawet pół roku. Okres rekonwalescencji najczęściej nie ulega skróceniu (choć niektóre osoby obserwują u siebie poprawę stanu skóry nawet po kilkunastu dniach), jednak może ulec wydłużeniu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które sięgają po różnego rodzaju używki, na przykład alkohol czy papierosy. Nieprzestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji rany również może doprowadzić do tego, że będzie ona goić się dłużej – nawet kilka miesięcy. Najtrudniej goją się te rany, w które wdało się zakażenia. W pierwszej kolejności należy bowiem wyleczyć stan zapalny, pozostawiający po sobie pewien ślad natury estetycznej.

Czy kolczyk w pępku boli?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przekłucie pępka jest bolesnym doświadczeniem. Wiele zależy od progu tolerancji bólu, który w przypadku każdego z nas jest kwestią indywidualną. Eksperci z zakresu anatomii oraz wieloletni pracownicy studio piercingu uważają, że pępek jest jednym z miejsc na ciele, które przekłucie boli najmniej. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, przy czym samo nakłuwanie potrwa nie dłużej niż kilka sekund. W okolicach pępka znajduje się niewiele zakończeń nerwowych, zatem nie jest to miejsce bardzo wrażliwe. Ponadto nie musimy obawiać się widoku krwi, która w czasie zabiegu nie powinna się sączyć, a jeśli już, to w bardzo małych ilościach. Niektórzy porównują piercing pępka do ukłucia z jednoczesnym uszczypnięciem. Niemniej jednak nie oznacza to, że w czasie zabiegu w ogóle nie odczuwa się bólu. Niektórzy twierdzą bowiem, że nie należy on do najprzyjemniejszych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że choć przebicie pępka nie powoduje dużych dolegliwości bólowych, to proces gojenia się rany jest znacznie bardziej wymagający niż na przykład w sytuacji, gdy decydujemy się na kolczyki w uchu. Mowa tutaj o pełnej regeneracji skóry, nie tylko na powierzchni, lecz również w głębszych warstwach.

Rodzaje kolczyków do pępka

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kolczyków do pępka, które najczęściej wybierają dla siebie kobiety. Do najpopularniejszych należą:

 • bananabell ma kształt zakrzywionej sztangi zakończonej ozdobnymi elementami, które dodatkowo mogą zostać udekorowane cyrkoniami;
 • spiral ring kolczyk w kształcie spirali;
 • ball captive ring kolczyk w kształcie pierścienia z dekoracyjnym elementem pośrodku;
 • top dangle ring duży kolczyk ozdobny, który mocujemy do górnej części pępka.

Mając na uwadze poszczególne rodzaje kolczyków w pępku, warto wziąć pod uwagę również materiał, z którego wykonana jest biżuteria. Pierwszy kolczyk, jaki zostanie założony jeszcze w salonie, powinien być wykonany z bioplastu. Jest to hipoalergiczny materiał, dzięki któremu rana powinna goić się nieco szybciej. Tego rodzaju kolczyk nosimy aż do całkowitego zagojenia rany. Osoby, które wykazują uczulenie na nikiel, powinny wybierać kolczyki wykonane właśnie z bioplastu bądź stali chirurgicznej. Pozwalają one uniknąć podrażnień, powstających na skutek kontaktu skóry z materiałem. Innym rozwiązaniem dla alergików są kolczyki z tytanu. Zabarwione w trakcie obróbki cieplnej przypominają wyglądem modele wykonane ze złota. Popularne kruszce, z których wykonuje się biżuterię, to oczywiście złoto i srebro. Kolczyki prezentują się niezwykle efektownie, zwłaszcza jeśli posiadają dodatkowe ozdoby. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że to, ile kosztuje kolczyk w pępku, uwarunkowane jest między innymi wyborem materiału, z jakiego zostanie wykonana biżuteria. Najtańsze są kolczyki metalowe, natomiast znacznie droższe będą modele wykonane ze złota bądź srebra, zwłaszcza jeśli wyposażone będą w cyrkonie czy innego rodzaju elementy ozdobne.

FAQ:

Ile trwa proces gojenia rany po przebiciu pępka?

Przebicie pępka wiąże się z około 4-tygodniową rekonwalescencją. U niektórych okres ten ulega wydłużeniu – dotyczy to zwłaszcza osób palących oraz nieprzestrzegających zasad higieny.

Czy przebicie pępka boli?

Piercing pępka jest stosunkowo mało bolesny, jednak warto pamiętać, że odczuwanie bólu to tak naprawdę kwestia indywidualna. Z punktu widzenia anatomii przebicie pępka nie powinno boleć, a samo przekłuwanie można porównać do mocniejszego uszczypnięcia.

Na czym polega pielęgnacja rany po piercingu pępka?

Ranę należy przemywać minimum 3 razy dziennie, jednocześnie dobrze ją oczyszczając. Nie można natomiast aplikować w okolice pępka żadnych kosmetyków, poza preparatami antyseptycznymi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę