Teraz Czytasz
Piercing – chwilowy czy trwały trend?

Piercing – chwilowy czy trwały trend?

Piercing to forma ozdabiania ciała, która polega na przekłuwaniu w różnych, bardzo często nietypowych miejscach. Swoimi korzeniami sięga ona czasów starożytnych. To właśnie wtedy piercing dla wielu plemion stanowił symbol ich kultury. Traktowany był jak talizman oraz symbol przynależności do danej kasty. Obecnie pogląd na piercing zmienił się i traktowany jest na równi ze sztuką tatuatorską — jedni go uwielbiają, inni nastawieni są dosyć sceptycznie. Jedno jest pewne — piercing powraca! Zostanie on z nami na dłużej, czy może będzie chwilowym trendem?

Piercing kiedyś

W czasach zamierzchłych piercing traktowano bardzo symbolicznie — stanowił on wówczas pewien ornament ciała człowieka. Przekłuć najczęściej dokonywali ludzie, którzy mieli pewien status społeczny, np. wojownicy czy kapłani. Bardzo często był także elementem rytuałów, a jego zadaniem było odstraszanie demonów. Do piercingu stosowano wówczas kamienne ozdobykości oraz kruszce szlachetne  srebro i złoto. Z czasem kolejne kultury przejmowały sztukę przekłuwania.

Piercing obecnie

Obecnie piercing nie stanowi już kwestii klasowej. Ludzie, niezależnie od wyznania czy statusu społecznego przekłuwają różne miejsca w swoim ciele. Jeszcze w latach 70. XX wieku kolczyki były kojarzone z subkulturami, a ich symbolikę uważano za jawny bunt przeciwko porządkowi. Postrzeganie to jednak diametralnie zmieniło się w XXI wieku, a kolczyki traktowane są jak zwyczajny element ozdobny. Obecnie przekłucia wykonywane są prawie na każdej części ciała, a materiały, jakich możemy do tego używać, są naprawdę różnorodne. Począwszy od plastiku, przez kruszce szlachetne, aż po drewno czy tytan.

Rodzaje piercingu nosa

Rodzajów piercingu jest cała masa. Możemy bowiem przekłuwać prawie wszystkie części ciała. Najpopularniejszym, poza uszami, jest w ostatnich czasach piercing nosa. Jakie znajdziemy tu rozwiązania?

  • Nostril — przekłucie płatka nosa. Po jego wygojeniu możemy nosić zwykły kolczyk, podkówkę lub kółko.
  • High nostril — przekłucie chrząstki bocznej nosa, tuż pod kością nosową.
  • Nasallang — przekłucie to przechodzi przez przegrodę nosową oraz parę nozdrzy. Co ważne w tym przypadku, po przekłuciu nie ma możliwości wymiany na inny typ kolczyka.
  • Septum — przekłucie przegrody nosa – najbardziej popularny kolczyk w nosie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na rozmaitość oraz indywidualizm. Nasza dowolność z wybieraniem kolczyków po wygojeniu jest naprawdę ogromna — możemy wybierać między kółkiem, sztangą, bananem oraz podkówką.

Jak wygląda zabieg piercingu?

Zabieg piercingu wykonuje się najczęściej za pomocą igły iniekcyjnej lub wenflonowej, a także z użyciem specjalnych szczypiec, które służą do przytrzymania fałdów skóry. Niektórzy używają także specjalnych metalowych rurek do przebijania skóry z drugiej strony — tak, aby dziurka była równa, a igła nie uciekła w inną stronę. Taka rurka pozwala również na szybkie oraz bezbolesne nałożenie kolczyka. W przypadku posługiwania się wenflonem to właśnie on pomaga we wprowadzeniu kolczyka w nasze ciało. Wiele osób zastanawia się, czy zabieg jest bolesny. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wrażliwości przekłuwanego miejsca. Znacznie lepiej zniesiemy przekłucie nosa, języka czy brody niż sutków, skóry pomiędzy piersiami czy brwi. Po przekłuciu zaleca się założyć kolczyk tytanowy, który nosi się aż do wygojenia rany.

Piercing w przyszłości — zostanie z nami na dłużej?

Przekłuwanie różnych części ciała nie jest już tematem tabu. Z pewnością nie jest również kojarzone z buntem oraz czymś zakazanym. Wiele osób uważa piercing za atrakcyjny, co świadczy o tym, że na pewno zostanie on z nami na dłużej. Mimo tego, że obecnie w trendach jest przede wszystkim sztuczny piercing, z pewnością ozdabianie ciała kolczykami zostanie z nami jeszcze na wiele lat.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę