
Współcześnie klimatyzacja jest niezwykle powszechna, często pełniąc rolę niezbędnego wręcz elementu wyposażenia biura, samochodu czy sklepu. Okazuje się jednak, że zdaniem niektórych może ona stanowić przyczynę problemów zdrowotnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż klimatyzację spotyka się niemalże na każdym kroku, jest to zarzut dość poważny.
Czy klimatyzacja rzeczywiście może mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie?
Rola klimatyzacji polega na wentylowaniu powietrza w celu utrzymania stałej, upragnionej temperatury. Jest ona ceniona szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz potrafi dać się we znaki – wtedy ochłodzenie z wykorzystaniem klimatyzacji często przynosi wymarzoną ulgę. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia tego typu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób borykających się z problemami charakterystycznymi dla alergików. Jak to możliwe? Klimatyzacja skutecznie usuwa z powietrza wiele czynników wywołujących reakcje alergiczne – sierść, kurz, roztocza i pyłki.
Klimatyzacja, czyli charakterystyka niektórych problemów zdrowotnych
Nierzadko zdarza się, że klimatyzacja w budynku jest przyczyną obecności suchego powietrza, które wyróżnia niska wilgotność – oddziałuje to niekorzystnie nie tylko na skórę, ale również na błony śluzowe dróg oddechowych. W związku z tym, człowiek może odczuwać drapanie w gardle, konieczność odchrząkiwania, kaszel czy, w skrajnych przypadkach, nawet duszności. Rzecz jasna, takim skutkom korzystania z klimatyzacji można skutecznie przeciwdziałać, choćby poprzez picie dużych ilości wody. Należy zdawać sobie sprawę, że klimatyzacja może wysuszać nie tylko błony śluzowe, ale również oczy – wtedy szczypią i swędzą, a doskonałym rozwiązaniem są sztuczne łzy, czyli krople do oczu.
Ponadto, klimatyzacja wymaga dużej troski i zabiegów konserwacyjnych. To właśnie zaniedbanie tego urządzenia może spowodować wiele rodzajów dyskomfortu. Klimatyzacja bowiem nie szkodzi zdrowiu – czyni to dopiero rozwijająca się wewnątrz akcesorium pleśń oraz rozwijające się grzyby. Warto mieć świadomość, że czynniki te mogą okazać się bardzo groźne w przypadku alergików i astmatyków. Infekcje o charakterze grzybiczym należą do zdecydowanie najpowszechniejszych problemów związanych z używaniem klimatyzacji.
To nie klimatyzacja sama w sobie powoduje problemy zdrowotne
Decydując się na zakup i instalację klimatyzacji, należy mieć świadomość, że korzystanie z niej wymaga od użytkowników regularnie powtarzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość modeli trzeba czyścić minimum raz na dwa tygodnie, stosując przy tym preparaty grzybobójcze. Poza tym, niezwykle istotne jest systematyczne wymienianie filtrów – częstotliwość jest zależna przede wszystkim od zaleceń producenta.
Ważną kwestią jest także wybór właściwej temperatury – zbyt wysoka różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz pomieszczenia a tą na dworze może skutkować między innymi szokiem termicznym i mniejszą odpornością na infekcje. Sytuacja ma się podobnie w przypadku samochodów, bowiem wejście do nagrzanego pojazdu i włączenie intensywnego chłodzenia wiąże się z ryzykiem przewiania organizmu. Tym bardziej, jeśli strumień powietrza skierowany jest nie na szybę lub drzwi, a na samego kierowcę lub pasażera.
Zainstalowanie klimatyzacji nie jest zagrożeniem samym w sobie, jest nim zaś nieumiejętne wykorzystywanie oferowanych przez nią możliwości i perspektyw. Warto dokładnie przeanalizować częstotliwość stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, gwarantując sobie w ten sposób komfort oraz zdrowie.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Medycyny.pl .