Teraz Czytasz
Jem i nie chudnę! Jak temu zaradzić?

Jem i nie chudnę! Jak temu zaradzić?

Udało Ci się wreszcie przejść na dietę. Jesz smacznie, zdrowo i zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Nie podjadasz między posiłkami. W teorii więc możesz się spodziewać utraty masy ciała. Dlaczego więc waga ani nie drgnie? Przyczyną może być powolna przemiana materii. Zobacz, jak przyspieszyć metabolizm i wreszcie zacząć chudnąć.

Od czego zależy to, jak szybko się chudnie?

Na pewno niejeden raz zdarzyło Ci się zauważyć, że niektórym osobom utrzymanie szczupłej sylwetki przychodzi bardzo łatwo, a innym wystarczy przysłowiowe spojrzenie na coś słodkiego, by przybrać na wadze. Podobne prawidłowości można zaobserwować przy odchudzaniu. Nierzadko zdarza się, że np. dwie przyjaciółki przechodzą na tę samą dietę i podobnie przestrzegają jej zasad, ale jedna chudnie w błyskawicznym tempie, a druga – praktycznie w ogóle.

Skąd biorą się takie różnice? To kwestia tego, jak w danym organizmie zachodzi przemiana materii. Czym ona jest? To ogrom reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie, aby doprowadzić do przemiany energii, a więc (w uproszczeniu) przekształcenia jedzenia w „paliwo” dla poszczególnych organów. Prędkość zachodzenia procesów metabolicznych do indywidualna kwestia. U jednych zachodzą one bardzo szybko, a u innych niekoniecznie.

Wiele zależy od:

  • uwarunkowań genetycznych,
  • wieku – im jest się starszym, tym wolniej przebiega metabolizm, a jego pierwszy spadek można zaobserwować po 30-tce,
  • stylu życia – np. poziomu aktywności fizycznej,
  • sposobu odżywiania się – zarówno tego, co jesz i w jakiej ilości, jak i od regularności spożywania posiłków.

Jeśli więc mimo utrzymania zalecanej diety nie chudniesz, dowiedz się, jak przyspieszyć metabolizm. Czasami wprowadzenie kilku drobnych zmian pozwala zobaczyć ogromną różnicę!

Jak przyspieszyć metabolizm?

Sposobów na przyspieszenie procesów przemiany materii jest wiele. Oto te, które pomagają w większości przypadków.

  • Unikaj stresu

Stres prowadzi nie tylko do kompulsywnego podjadania, ale przede wszystkim do wydzielania się adrenaliny i kortyzolu. Ich obecność sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i może spowalniać metabolizm. Postaraj się znaleźć swój sposób na relaks. Może będzie to np. jazda na rowerze albo pływanie na basenie?

  • Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruszaj się regularnie, aby przyspieszyć spalanie kalorii, ukoić nerwy i usprawnić pracę całego organizmu. Wcale nie musisz od razu „rzucać się” na kilkugodzinne treningi na siłowni każdego dnia. Zacznij od regularnych spacerów i np. nordic walkingu. Możesz też pomyśleć o interwałowym treningu w domowych warunkach.

  • Sięgaj po ostrzejsze przyprawy oraz kawę, zieloną herbatę czy yerba mate

Pikantne przyprawy bardzo dobrze wpływają na metabolizm, podobnie jak picie kawy, yerba mate czy zielonej herbaty. Uważaj na nie jednak, np. gdy zmagasz się z zespołem drażliwego jelita lub innymi problemami gastrycznymi.

  • Zacznij się wysypiać

W nocy Twój organizm powinien mieć odpowiednio dużo czasu na regenerację. Nie należy tego ignorować. Zadbaj również o optymalną temperaturę w sypialni – najlepsza to taka w okolicy 18-20°C.

  • Jedz regularnie

Szybkiemu metabolizmowi sprzyja regularne spożywanie posiłków, a nie np. głodzenie się przez cały dzień, by wieczorem „rzucić się” na jedzenie. Chodzi o utrzymanie w miarę jednostajnego poziomu cukru oraz utrzymanie pracy układu trawiennego na dobrych obrotach. Jeśli masz problem z przygotowywaniem pięciu posiłków w ciągu dnia, możesz skorzystać np. z diety pudełkowej i otrzymywać je, praktycznie gotowe do spożycia, o poranku. Taką usługę oferuje np. Nice To Fit You.

Nie zapominaj też o właściwym nawodnieniu oraz o tym, by Twoje posiłki były bogate w błonnik. Trzymaj się tych zasad, a z czasem waga na pewno zacznie spadać!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę