Teraz Czytasz
Jakie rodzaje kluczy warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej?

Jakie rodzaje kluczy warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej?

Klucze to jedne z najbardziej przydatnych narzędzi ręcznych, które warto mieć nie tylko w swoim warsztacie, ale również w domowej skrzynce narzędziowej. Korzysta się z nich naprawdę często podczas drobnych, jak również większych napraw. Warto więc poświęcić chwilę uwagi rodzajom kluczy oraz ich zastosowaniu, by w swojej skrzynce narzędziowej mieć takie modele, które pozwolą na wykonanie większości prac domowych i nie tylko.

Klucze stałe i nastawne – czym się charakteryzują?

Podstawowy podział kluczy wyróżnia dwa rodzaje, czyli klucze stałe oraz nastawne. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, to można tu wyróżnić:

Klucze płaskie – to standardowy rodzaj kluczy, który używany jest do śrub o sześciokątnych łbach. Klucze te sprawdzą się w szczególności podczas pracy w łatwo dostępnych miejscach. W swojej skrzynce narzędziowej warto mieć kilka rozmiarów klucze płaskiego, czyli 8, 10 oraz 13.

 

Klucze oczkowe – na ich zakończeniu znajdziemy otwór na łeb śruby. Często występują w wersji podwójnej, a niekiedy połączone są z kluczem płaskim. Pozwolą w szybki i prosty sposób odkręcić śrubę dzięki 12-kątnemu profilowy głowicy. Ze względu na budowę oraz sposób osadzenia wyróżnia się klucze oczkowe proste, otwarte, gięte, przegubowe oraz osadzone, które dostosowane są do różnych warunków pracy. Klucze oczkowe sprawdzisz w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/13474-klucze-plasko-oczkowe

Z kolei w drugiej grupie, czyli wśród kluczy nastawnych wyróżnia się:

Klucze nastawne – tradycyjny model klucza znanego jako klucz francuski, szwedzki czy angielski. Dwa pierwsze będą dobrym wyborem do śrub, zaś ostatni sprawdzi się do odkręcania rur. Wynaleziono je dość dawno – w XIX wieku. Do dzisiaj są jednym z niezbędnych narzędzi każdego majsterkowicza. Ile kosztują klucze nastawne? Zobacz – https://www.ebmia.pl/13402-klucze-nastawne-rozsuwane

 

Klucze nasadowe – posiadają różne końcówki do różnego typu śrub, które osadza się na pokrętle. Ma ono najczęściej rękojeść z grzechotką, z kluczem sztorcowym (z przetyczką), z trzpieniem w formie litery T lub z kluczem fajkowym (wygiętym). Dzięki temu można je z łatwością dopasować do konkretnych prac. Przydają się zarówno w warsztatach, jak i przydomowych garażach, a nawet w domach. To naprawdę uniwersalne narzędzia.

Klucze imbusowe, hakowe i rurowe – czym się charakteryzują?

Klucze imbusowe – nazywane są również kluczami ampulowymi i używane są do odkręcania i dokręcania śrub z otworem w kształcie sześciokąta foremnego. Zwykle mają kształt litery „L”, jednak występują także w formie końcówek do wkrętaka. Często dołączane są do zestawów meblowych do samodzielnego skręcania.

Klucze hakowe – stosowane są przede wszystkim w motoryzacji. Mają ruchomą górną szczękę z zębami, dzięki czemu nie ma potrzeby odwodzenia klucza. Można je kupić także w wersji podwójnej.

Klucze rurowe – przydają się podczas prac związanych z kanalizacją. Mają regulowany zacisk, dzięki czemu bardzo mocno obejmują metalowe rury, jak również zawory, co pozwala na skuteczne osadzenie instalacji. Więcej o kluczach rurowych przeczytasz w poradniku pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/klucz-rurowy/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę