Teraz Czytasz
Jaka sauna do domu? Własne domowe SPA!

Jaka sauna do domu? Własne domowe SPA!

Saunę kocha wiele osób i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pozwala się odprężyć, zregenerować oraz wzmocnić naszą odporność – ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny. Co ciekawe, saunę można mieć w swoich własnych czterech ścianach. Jaka sauna do domu będzie najlepsza?

Domowa sauna – parowa czy sucha?

Zastanawiasz się, jaka sauna do domu będzie najlepsza? Są sauny mokre, suche oraz te na podczerwień. Wszystkie dają dużo dobrego dla naszego ciała i ducha. Warto jednak zapoznać się z tym, jak działają poszczególne sauny, które możemy zamontować w domu i czy każdy może w nich przebywać.

Sauna sucha, inaczej nazywana fińską lub szwedzką, charakteryzuje się najwyższą temperaturą. Jej górny zakres może osiągnąć nawet do 90-110 stopni Celsjusza. W związku z tym panuje w niej bardzo niska wilgotność. W jej wnętrzu znajduje się specjalny piec i kamienie, które podtrzymują temperaturę. Wewnątrz nie powinno się przebywać dłużej niż około 10 minut. Sauna sucha świetnie wpływa na kręgosłup oraz mięśnie.

Inną popularną sauną jest sauna mokra. Tu temperatura nie przekracza 90 stopni Celsjusza. Wilgotność zaś waha się pomiędzy 25 a 40 procentami. W jej wnętrzu polewamy rozgrzane kamienie wodą. Rozwiązaniem dla tych, którzy lubią dużą wilgotność jest także sauna parowa, czyli rzymska. Zamiast pieca w środku znajduje się parownik, który zapewnia wilgotność na poziomie nawet 100 procent.

Popularność wciąż zyskuje sauna na podczerwień, w której za wzrost temperatury odpowiadają promienniki. Poza powyższymi, można też korzystać z bani, balii, sauny solnej czy lodowej.

Należy jednak pamiętać, że sauna nie jest dla każdego. Nie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży oraz te, które akurat mają miesiączkę. Ponadto nie jest wskazana dla osób przeziębionych, z problemami z krążeniem oraz sercem.

Gdzie umieścić saunę?

Nie da się ukryć, że jeśli zastanawiamy się jaka sauna do domu będzie najlepsza, to dobrze jest podjąć tę decyzję jeszcze na etapie projektowania przestrzeni. Łatwiej będzie w ten sposób wszystko odpowiednio skomponować. Domowa sauna powinna znajdować się w pobliżu prysznica lub wanny – w ten sposób będzie można szybko się schłodzić. Samo pomieszczenie nie ma znaczenia – może być to łazienka, piwnica, a nawet poddasze.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań zewnętrznych. To oczywiście wyjście dla tych, którzy mają dom z ogrodem lub działkę za miastem. W ten sposób można stworzyć naprawdę sporych rozmiarów przestrzeń do relaksu. W ten sposób zyskujemy całoroczną możliwość dbania o ciało oraz rozładowywania stresu. Zimą, wystarczy rzucić się po wyjściu w śnieg. Latem dobrze jest zainstalować ogrodowy prysznic, który szybko nas schłodzi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę