Teraz Czytasz
Czy warto kupić bębnową suszarkę do ubrań? Wady i zalety

Czy warto kupić bębnową suszarkę do ubrań? Wady i zalety

Suszarka do prania to coraz częściej spotykane urządzenie w naszych domach. Choć nie jest ona niezbędna, to jej popularność z roku na rok rośnie i coraz więcej osób decyduje się na taki zakup. Suszarka automatyczna pozwala oszczędzać czas i idealnie sprawdza się, gdy pierzemy dużo i często.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad kupnem takiego urządzenia, warto najpierw nieco lepiej je poznać i dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednią dla siebie suszarkę do ubrań, aby służyła przez długie lata i w pełni odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

Typy suszarek bębnowych

Na wstępie garść informacji o tym, czym właściwie jest automatyczna suszarka do ubrań. To sprzęt, który umożliwia szybkie wysuszenie dopiero co wypranej odzieży – bez konieczności jej rozwieszania na tradycyjnej suszarce sznurkowej lub kaloryferze. Dzięki temu nie musisz już czekać wielu godzin aż Twoje ulubione ubrania będą suche – możesz zakładać je zaraz po zakończonym cyklu suszenia. Urządzenia te, wykorzystując specjalną grzałkę lub pompę ciepła, za pomocą gorącego powietrza pobierają wilgoć z prania i odprowadzają ją do kanalizacji lub zbierają do wbudowanego zbiornika.

Masz do wyboru 3 typy suszarek bębnowych.

Suszarka wywiewowa (wentylacyjna) – która ze względu na trudności w montażu (niezbędne jest podłączenie do kanału wentylacyjnego) i najstarszą ze wszystkich technologię powoli staje się reliktem przeszłości. Obecnie jest wypierana przez wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej energooszczędne suszarki kondensacyjne;

Suszarka kondensacyjna – najpopularniejszy rodzaj suszarki wykorzystujące zamknięty obieg powietrza. Powstałe podczas cyklu pracy skropliny pary wodnej gromadzą się w specjalnym zbiorniku, który należy opróżniać po każdym suszeniu. Jeśli masz możliwość – możesz też podłączyć urządzenie do instalacji kanalizacyjnej, a wówczas zebrana woda zostanie automatycznie odprowadzona bezpośrednio do niej.

Suszarka z pompą ciepła – nowoczesne urządzenie, które podczas suszenia wykorzystuje nie grzałkę, a pompę ciepła. Ten typ również działa w obiegu zamkniętym, zapobiegając utracie ciepła, co w efekcie pozwala zmniejszyć zużycie energii, bez obaw o skuteczność suszenia. Dodatkowo, tego rodzaju suszarki często umożliwiają suszenie w niższych temperaturach, co sprawia, że są bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin.

Zalety posiadania bębnowej suszarki do ubrań

Suszarka automatyczna to duże ułatwienie podczas codziennego prania, zwłaszcza jeśli robisz to często, a mimo to kosz na brudną odzież zawsze jest pełny po brzegi. Oto kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia.

  1. Oszczędność czasu – nie musisz go tracić na dokładne rozwieszanie ubrań i czekanie aż każde z nich wyschnie (co czasami trwa nawet dzień czy dwa). Ubrania suszone w suszarce bębnowej są gotowe do założenia zaraz po skończonym cyklu.
  2. Porządek w domu – wybierając suszarkę do prania nie martwisz się, jak rozwiesić odzież na tradycyjnych suszarkach, sznurkach czy kaloryferach, dzięki czemu w domu zawsze porządek, a ubrania szybko trafiają na swoje miejsce.
  3. Mniej prasowania – wiele suszarek ma w swoich ustawieniach programy z opcją redukcji zagnieceń, dzięki czemu prasowanie jest łatwiejsze, szybsze, a przede wszystkim – nie zawsze konieczne. Niektóre tkaniny nie będą w ogóle wymagały prasowania po wysuszeniu ich w suszarce.
  4. Ochrona skóry przez alergenami – filtry w suszarce zatrzymują pyłki z ubrań, a wyższa temperatura (40°C – 60°C) niszczy roztocza i drobnoustroje wywołujące podrażnienia.
  5. Ubrania miłe w dotyku – suszarka bębnowa może pomóc rozluźnić włókna w tkaninach, co przywraca ich elastyczność i miękkość.
  6. Dbałość o tkaniny – wbrew powszechnej opinii suszarka automatyczna nie niszczy ubrań, a wręcz pomaga w ich właściwej pielęgnacji i chroni przed uszkodzeniami. Należy jedynie dokładnie przestrzegać instrukcji prania poszczególnych materiałów i wykorzystywać do tego odpowiednie programy.

Wady bębnowej suszarki do ubrań

Decydując się na kupno suszarki bębnowej warto też wziąć pod uwagę inne kwestie, które mogą być rozpatrywane jako jej wady. Poniżej kilka minusów tego typu rozwiązania.

  1. Zwiększone zużycie energii – jak każde kolejne urządzenia, tak i suszarka do ubrań przyczyni się do zwiększonego poboru prądu w mieszkaniu. Od konkretnego modelu urządzenia zależy jaki to będzie rząd wielkości.
  2. Dodatkowe miejsce – należy wygospodarować przestrzeń na nowe urządzenie, co może być trudne w przypadku małych mieszkań.
  3. Nie dla każdego typu odzieży – nawet mimo zastosowania najnowszych technologii nie wszystko można bezpiecznie suszyć w suszarce, dlatego niezbędne jest sprawdzanie tej informacji na metce każdego ubrania czy domowych tekstyliów.
  4. Ograniczenia montażowe – dotyczą głównie suszarek starego typu tzw. wywiewowych (wentylacyjnych). Urządzenia te najlepiej sprawdzają się w domkach, gdzie jest osobna pralnia, ponieważ wilgoć z bębna jest odprowadzana z powrotem do pomieszczenia lub do podłączonego systemu wentylacyjnego. Taki sposób działania znacznie ogranicza możliwość instalacji urządzenia w dowolnym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki do ubrań?

Gdy już wiesz, że suszarka do ubrań to urządzenie, którego potrzebujesz, przychodzi czas na konkretne decyzje zakupowe. Ale zanim to nastąpi, warto dowiedzieć się jak wybrać dobrą suszarkę do ubrań. Zadanie wydaje się na pozór proste, jednak coraz bardziej rozbudowana oferta nieco je komplikuje. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Suszarka do ubrań – jak wybrać?

Najpierw określ typ urządzenia, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania – w pierwszej kolejności należy zdecydować czy chcemy kupić suszarkę wywiewową czy jednak lepszą opcją jest suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Pompa ciepła pozwala stworzyć zamknięty przepływ powietrza i po nagrzaniu wykorzystać je w kolejnych etapach suszenia – jest to sposób nie tylko na skuteczne i przyjazne środowisku suszenie, ale też na oszczędności w domowym budżecie.

Klasa energetyczna i poziom głośności – mając na uwadze koszty oraz komfort własny i pozostałych domowników, warto zastanowić się nad tym, jaki pobór prądu ma mieć dane urządzenie (bez problemu znajdziemy suszarki w najwyższych klasach energetycznych A i B) oraz jak cicho ma ono pracować. To również przełoży się na późniejsze koszty eksploatacyjne.

Pojemność bębna – najlepiej, jeśli będzie podobna do pojemności pralki. W przypadku licznej rodziny dobrze sprawdzi się duży bęben np. o pojemności 9 litrów, co pozwala jednorazowo wysuszyć dużą ilość odzieży.

Dodatkowe funkcje – nowoczesna suszarka automatyczna na pranie jest wyposażona w wiele dodatkowych funkcji (jak np. opóźnienie startu, regulowanie poziomu suchości, oświetlenie bębna) i programów przeznaczonych do danego typu odzieży lub poszczególnych materiałów, zwłaszcza tych delikatnych, jak wełna czy jedwab. Jeśli w domu są małe dzieci, warto też wziąć pod uwagę funkcję blokady przypadkowej zmiany ustawień wybranego wcześniej cyklu.

Teraz już wiesz, jakie suszarki do ubrań są dostępne w sklepach i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia. Dzięki tym wskazówkom łatwiej będzie Ci wybrać model, który sprosta oczekiwaniom i pomoże w codziennych obowiązkach, znacznie je ułatwiając i skracając ich czas. To prosty i skuteczny sposób na to, żeby pranie, a przede wszystkim późniejsze suszenie przestało spędzać Ci sen z powiek.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę