Teraz Czytasz
Jak samodzielnie określić proporcje oraz kształt twarzy

Jak samodzielnie określić proporcje oraz kształt twarzy

Określenie kształtu twarzy jest bardzo przydatne, na przykład w przypadku potrzeby dobrania odpowiedniej fryzury, która uwydatni poszczególne rysy, a niektóre delikatnie zamaskuje. Wybór idealnych okularów korekcyjnych bądź przeciwsłonecznych też jest ściśle od tego uzależniony. Ile ludzi na całym świecie, tyle indywidualnych kształtów oraz form twarzy. Jak określić kształt twarzy i sklasyfikować go pod względem tych najpowszechniejszych rodzajów określonych przez stylistów?

Standardowe kształty twarzy – rodzaje

  • twarz owalna – wyróżnia się łagodną linią szczęki, lekko zaokrągloną linią włosów oraz zwężającym się podbródkiem. Poprowadzone trzy linie w poprzek twarzy, na wysokości czoła, nosa oraz brody będą bardzo zbliżonej bądź jednakowej długości. Taka twarz uznawana jest za najbardziej foremną i pasującą do wielu fryzur i fasonów okularów.
  • twarz kwadratowa – charakteryzuje się niskim, szerokim czołem oraz kwadratową linią włosów Policzki wraz z czołem tworzą bardzo często równą linię, o tej samej szerokości. Poprowadzone dwie linie wzdłuż i wszerz twarzy, będą do siebie bardzo zbliżone, bądź równe. Takie rysy bardzo często widoczne są u mężczyzn.
  • twarz okrągła – na tej twarzy pierwszymi charakterystycznymi znakami są okrągłe, pełne policzki oraz szczęka. Linia włosów jest zaokrąglona, a czoło krótkie i niskie. Poprowadzone dwie linie wzdłuż i wszerz twarzy, będą do siebie bardzo zbliżone, bądź równe.
  • twarz prostokątna – charakterystyczne dla tej twarzy są płaskie policzki o wydłużonym kształcie. Linia brody pozostaje wyraźnie zaznaczona, a linia włosów prosta z kanciastymi zakończeniami. Poprowadzona wzdłuż linia twarzy będzie dłuższa od linii poprowadzonej wszerz.
  • twarz trójkątna – znana też jako twarz „serce” – wyróżnia się szpiczastą brodą. Czoło jest dość wypukłe oraz wysokie. Charakterystyczne dla trójkątnej twarzy są policzki, które zwężają się ku dołowi twarzy.
  • twarz w kształcie diamentu – taka twarz charakteryzuje się okazałymi rysami twarzy. Żuchwa pozostaje widoczna oraz mocno podkreślona. Wśród ludzi o twarzy w kształcie diamentu zauważa się szpiczasty, bardzo wąski podbródek.

Jaki mam kształt twarzy?

Profesjonalni styliści zajmują się na co dzień takimi zadaniami jak określenie kształtu oraz rysów twarzy swoich klientów. Jest jednak sposób na jej samodzielną klasyfikację. Polega on na dokładnej obserwacji twarzy przed lustrem. Aby dane proporcje określić jak najlepiej, należy związać włosy oraz odkryć całkowicie czoło, zgarniając grzywkę do tyłu. Dla dokładnej oceny ewentualny makijaż powinien zostać usunięty, zwłaszcza konturujące kosmetyki, takie jak bronzer czy róż. Dla ułatwienia można posłużyć się fotografią, idealna to zdjęcie paszportowe, standardowo robione na wprost. Korzystając z powyższej klasyfikacji kształtów twarzy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na linię czoła oraz włosów. Następnym ważnym aspektem są kości policzkowe oraz policzki – ich objętość. Szczęka oraz podbródek również nie pozostają bez znaczenia. Kształt twarzy określa się również pod względem linii szczęki i intensywności wysunięcia podbródka. W określeniu kształtów mogą pomóc trzy linie poprowadzone w określonych miejscach. Pierwsza z nich powinna przebiegać przez środek czoła, dzieląc nos na pół wzdłuż twarzy, druga w poprzek na wysokości kości policzkowych. Trzecią, równie pomocną, jest linia poprowadzona przez czoło, która pomoże określić jego szerokość. Analiza i porównanie długości tych linii względem siebie pozwoli na ustalenie proporcji twarzy oraz określenie jej ostatecznego kształtu.

Idealnie dobrana fryzura do kształtu twarzy

Naturalne rysy twarzy to charakterystyczne dla każdego człowieka cechy od jego urodzenia. Oprócz poważnych chirurgicznych ingerencji nie ma obecnie innych metod na stałą zmianę ich wyglądu. Są kosmetyczne zabiegi, które na jakiś czas w optyczny sposób je wymodelują. Mowa tutaj o zabiegach fryzjerskich, profesjonalne cięcia potrafią dziś złagodzić wyraźne i ostre rysy twarzy, bądź wyeksponować te mniej widoczne. Przy kwadratowej oraz prostokątnej twarzy rezygnuje się raczej z krótkich włosów, które stanowczo nie powinny kończyć się z linią żuchwy. W tym przypadku odradzane też są gładkie pasma, w odróżnieniu od łagodnych fal, które z powodzeniem ukryją masywne policzki oraz szczękę. Okrągła twarz z kolei wymaga fryzur, które optycznie ją wyszczuplą, oraz wysmuklą okrągłe kości policzkowe. Nie poleca się tutaj żadnych fryzur z prostą grzywką. Charakteryzująca się szpiczastym podbródkiem trójkątna twarz, zdecydowanie wymaga fryzur, które złagodzą jej ostre rysy. Grzywka jest tutaj mile widziana, ale tylko poprowadzona na jeden bok. Posiadaczkom owalnych twarzy pasują niemal wszystkie fryzury, dlatego fryzjerzy mają tutaj najmniejszy problem z dobraniem odpowiedniego cięcia. To podstawowe zasady, które z pewnością zna każdy profesjonalny stylista fryzur, dlatego bez wątpienia warto zaufać mu w czasie wykonywania usługi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę