Teraz Czytasz
Jak prawidłowo dbać o galanterię ze skóry naturalnej?

Jak prawidłowo dbać o galanterię ze skóry naturalnej?

Galanteria skórzana ceniona jest przez użytkowników za wiele zalet. Przede wszystkim prezentuje się ona bardzo dobrze, pasuje do wielu stylizacji, a także jest mocna i odporna na uszkodzenia. Nie oznacza to jednak tego, że pozostanie taka na zawsze, ponieważ cały czas działają na nią liczne czynniki destrukcyjne, doprowadzające ją do zniszczenia. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby zdobyć odpowiednią wiedzę z zakresu prawidłowego dbania o galanterię ze skóry naturalnej.

Jak przechowywać galanterię skórzaną?

Podstawową sprawą związaną z poprawnym dbaniem o produkty wykonane ze skóry naturalnej, jest ich właściwe przechowywanie. Co to oznacza?
Każdy producent galanterii skórzanej zaleca, aby jego produkty były przechowywane w odpowiednich miejscach i warunkach. Niestety mało który precyzuje, o jakie dokładnie warunki chodzi. Przyjmuje się, że bez względu na to, czy będą to torebki, paski skórzane czy też rękawiczki, miejsce ich przechowywania powinno być zacienione, a temperatura w nim panująca powinna być w zakresie 5-15 stopni Celsjusza. Co więcej, zaleca się zadbanie o odpowiedni stopień wilgotności, a także o nieobecność w danym miejscu kurzu.

Czyszczenie i konserwacja

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest to, że galanteria skórzana od czasu do czasu wymaga odpowiedniego czyszczenia, a co równie ważne – konserwacji, aby cały czas utrzymywała odpowiednią formę i nie była wrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, czyli np. wilgoci. Jak się to powinno przeprowadzać?
Przede wszystkim na samym początku trzeba wspomnieć, że skóry pod żadnym pozorem nie można prać. Do jej czyszczenia najlepiej użyć zwykłej szmatki oraz specjalistycznego preparatu czyszczącego lub też po prostu wilgotnej ściereczki z kilkoma kropelkami octu.
Jak powinna przebiegać konserwacja? Gdy powierzchnia skóry będzie już czysta i sucha, należy natrzeć ją specjalnym olejem, który ją zaimpregnuje i zabezpieczy.

Jak usuwać plamy?

Pomimo dużego dbania o galanterię skórzaną, tak czy inaczej na jej powierzchni pojawiać się mogą plamy i innego typu zabrudzenia. Jest to częste zjawisko np. w przypadku skórzanych rękawiczek, które lubią się zabrudzić różnego rodzaju substancjami. Co wtedy należy zrobić?
Bez względu na to, czy będą to proste plamy po długopisie, czy też błocie lub jedzeniu, trzeba je jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni skóry. Co w tym celu należy zrobić? Można albo oddać dany wyrób do pralni chemicznej, albo też plamy usunąć samodzielnie w domu, przy pomocy suchej szmatki i niewielkiej ilości płynu do naczyń.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę