Teraz Czytasz
Jak naturalnie ufarbować ubrania w domu?

Jak naturalnie ufarbować ubrania w domu?

Czy wiesz, że możesz samodzielnie pofarbować swoje ubrania? Choć przemysł odzieżowy pozwala wybierać spośród niezliczonej ilości wzorów, kolorów tkanin i fasonów, farbowanie ubrań w domu może pomóc stworzyć oryginalny look, a także odnowić wyblakłe lub poplamione ubranie. Użycie naturalnych barwników do tkanin dodatkowo nada twojej szafie ekologiczny wymiar.

Farbowanie ubrań krok po kroku

Farbowanie ubrań w domu najczęściej kojarzy się z farbą w proszku, która barwi ubranie w pralce. Syntetyczny barwnik jednak przegrywa z barwnikami pochodzenia roślinnego, które są zdrowsze dla nas i mniej uciążliwe dla środowiska. Okazuje się, że można nimi z powodzeniem farbować tkaniny i ubrania, a efekty będą zaskakująco piękne.

Farba do tkanin to mieszanka gorącej wody i barwnika. Najważniejsze to wybrać odpowiedni barwnik do tkanin, czyli surowiec roślinny o potencjale barwierskim. O wielu roślinach barwierskich i przepisach farbowania poczytasz na blogu Dzikie barwy. Aby przygotować naturalną farbę, rozdrobnij rośliny i zamocz je w zimnej wodzie. Następnie, w dużym garnku gotuj barwnik przez 30 minut do godziny i dobrze odcedź. Powstała kolorowa ciecz to właśnie kąpiel barwiąca, naturalna i trwała farba do tkanin. Do farbowania możesz użyć kąpieli zimnej lub gorącej, w zależności od rodzaju barwnika. Zioła, kora drzew czy łuski cebuli najlepiej barwią na gorąco, a łupiny orzecha lub pestki awokado na zimno.

Farbowanie ubrań w domu

Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pokazuje, jak samodzielnie farbować ubrania za pomocą gotowej kąpieli barwiącej. Pomoże on ufarbować ubranie na różne sposoby, na gładko, we wzory lub ombre. Na początek potrzebujesz przygotować kilka rzeczy:

 • źródło wody
 • duży garnek
 • sitko
 • łyżkę do mieszania
 • wiaderko lub miskę
 • kuchenkę lub palnik

Farbowanie ubrań na gładko

Włóż całe ubranie do gorącej kąpieli barwiącej i podgrzewaj w garnku przez około godzinę. Cały czas mieszaj, aby tkanina równomiernie pokryła się kolorem. Po farbowaniu ostudź zawartość garnka, wyjmij materiał i wypłucz w zimnej wodzie.

Farbowanie ubrań ombre

Zanurz część tkaniny w kolorowej farbie z roślin. Po upłynięciu około 30 minut włóż głębiej do kąpieli barwiącej i pozostaw na 15 minut. Takich etapów może być więcej, jeśli chcesz stworzyć płynne przejście od koloru jasnego do ciemnego. Nie zanurzaj całości, aby chociaż część pozostała w wyjściowym kolorze. Na koniec, po wystudzeniu, wypłucz materiał zimną wodą, lejąc ją od części jaśniejszej do ciemniejszej, aby kolor spływał w dół.

Farbowanie ubrań tie-dye

Barwienie we wzory polega na wiązaniu, składaniu i krępowaniu narzędziami materiału. Najprostszy wzór tie-dye polega na złożeniu tkaniny w sposób nieregularny, przypominający zgniecioną kartkę papieru. Takie zawiniątko zwiąż nitką, żeby się nie rozplątało. Włóż do gorącej kąpieli barwiącej na godzinę. Od czasu do czasu zamieszaj. Po wystudzeniu wypłucz w wodzie, a dopiero potem przetnij nitkę i rozłóż ubranie. Ponownie je wypłucz.

Zasady farbowania ubrań

Aby farbowanie ubrań w domu miało sens, pamiętaj o kilku zasadach. Pomogą one dłużej cieszyć się kolorem i zachować jego trwałość. Ponadto, usprawnią proces barwienia.

 • Najlepiej farbować ubranie białe lub kremowe. Jeśli materiał już jest kolorowy, to wybieramy barwnik ciemniejszy, aby mógł pokryć tkaninę. Ponadto, zawsze warto zrobić próbki kolorów na małych skrawkach materiału.
 • Pamiętaj, że naturalne barwniki łączą się tylko z włóknami pochodzenia naturalnego. Najlepiej jest farbować odzież z lnu, bawełny, jedwabiu, wełny, konopi lub mieszanek tych włókien. Farbowanie tkanin z poliestru czy poliamidu nie uda się przy użyciu barwnika roślinnego.
 • Ubrania i tkaniny przeznaczone do farbowania trzeba najpierw wyprać, aby pozbawić je apretury, tłustych lub kwaśnych plam. Możesz użyć do tego pralki, a zamiast proszku wsypać sodę.
 • Przed momentem barwienia zamocz materiał na około 30 minut w wodzie. Pomoże to zmiękczyć i otworzyć włókna na pigmenty.
 • Pamiętaj, że aplikacje, ściągacze lub zamki błyskawiczne i nici mogą nieco inaczej się zafarbować, gdyż najczęściej są wykonane z włókien sztucznych.
 • Tkaniny naturalnie farbowane pierz ręcznie w delikatnym detergencie lub płatkach mydlanych. Jeśli już musisz wyprać je w pralce, to razem z podobnymi kolorami i w niskiej temperaturze wody.

Zalety naturalnego farbowania

Samodzielne farbowanie tkanin ma wiele zalet. Przede wszystkim, taka odzież jest zdrowsza dla użytkownika i nieszkodliwa dla środowiska. Barwniki roślinne są naturalne i nie zawierają chemicznych substancji, dzięki czemu rzadko uczulają. W dodatku, farbowanie ubrań w domu jest opcją ograniczenia produkcji odzieży, poprzez odnawianie tych ubrań, które już mamy. Jeśli używany ciuch farbujemy resztkami kuchennymi lub pospolitymi chwastami, to działamy w nurcie zero-waste.

Naturalne farbowanie – naucz się od specjalistki

Poznaj tajniki naturalnego farbowania ubrań korzystając z zasobów pracowni Dzikie barwy. Dowiedz się, jak farbować len, a jak bawełnę, jakie gatunki roślin dadzą kolor żółty, a które farbują na czerwono. W sklepie Dzikie barwy zaopatrzysz się w niezbędne instrukcje do sporządzenia farby do tkanin oraz roślinne barwniki i odczynniki utrwalające kolor. W książce o naturalnym farbowaniu tkanin autorka opisuje wiele aspektów barwienia, daje rady i wskazówki, jak stworzyć paletę trwałych kolorów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej i poćwiczyć wraz ze specjalistką, weź udział w warsztatach lub kursie barwienia. Podczas zajęć przejdziesz cały proces farbowania, nauczysz się jak farbować ubrania, tkaniny, przędze i inne wyroby, poznasz inne osoby związane z branżą lub farbujące hobbystycznie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę