Teraz Czytasz
Pilot wycieczek a przewodnik turystyczny – najistotniejsze informacje w pigułce

Pilot wycieczek a przewodnik turystyczny – najistotniejsze informacje w pigułce

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których ludzie błędnie używają pojęć przewodnika turystycznego i pilota wycieczek w tym samym znaczeniu. To duży błąd, ponieważ oba te zajęcia znacznie się od siebie różnią. Oczywiście jak wskazuje nazwa zarówno przewodnicy, jak i piloci mają duży związek z wycieczkami i turystycznymi wyprawami. Obie te specjalizacje bazują na nieco różnych obowiązkach, choć są równie potrzebne. 

Piloci wycieczek – za co konkretnie odpowiadają?

Piloci wycieczek to osoby, które reprezentują interesy organizatorów największych wycieczek na świecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli to specjaliści dbający o prawidłowy przebieg nieco mniejszych wypraw. Towarzyszą turystom praktycznie przez cały czas (z wyjątkiem wolnego czasu, np. na zwiedzanie lub jedzenie) i otaczają ich niezbędną opieką. Ponadto służą pomocą na każdym etapie trwania wycieczki. Rozwiązują wiele problemów, znajdują rozwiązanie w kłopotliwych sytuacjach i nie pozostawiają turystów w potrzebie. Szczegółowe zadania takich pilotów to:

  • sprawowanie kompleksowej opieki nad uczestnikami wyprawy w imieniu organizatora (np. biura podróży),
  • organizowanie licznych atrakcji,
  • dzielenie się wiedzą z zakresu obowiązujących na terenie danego miejsca przepisów,
  • przyjmowanie wszelkich reklamacji oraz skarg,
  • dbanie o prawidłowy przebieg wycieczki.

Jak widać to dość odpowiedzialne zadanie, dlatego pilotami wycieczek zostają wyłącznie te osoby, które umieją pełnić funkcję mediatora, a do tego nie mają problemów z kwestiami organizacyjnymi.

Przewodnicy turystyczni – na czym polega ich praca?

Praca przewodników turystycznych jest dość specyficzna, ponieważ w dużej mierze opiera się na oprowadzaniu uczestników wycieczek po szczególnych miejscach na mapie danej miejscowości lub kraju. Przewodnicy muszą posiadać stosowne uprawnienia i być dobrze wyszkolonymi specjalistami. Opowiadają o konkretnych obiektach turystycznych, atrakcjach, zabytkach czy też walorach kulturowych i historycznych. To właśnie dzięki ich pracy uczestnicy wycieczek zdobywają nowe doświadczenia i zainteresowania.

Przewodnicy turystyczni – z jakich urządzeń opłaca się korzystać?

Przewodnicy turystyczni, którzy traktują swoje obowiązki w pełni profesjonalnie często korzystają z nowoczesnych urządzeń typu Tour Guide (nadajnik + odbiornik). Przykładem mogą być systemy umieszczone na stronie internetowej https://systemtourguide.com/tour-guide/.

To dzięki wspomnianym wyżej systemom oprowadzanie wycieczek jest dużo wygodniejsze i bardziej komfortowe. Uczestnicy dowiadują się najważniejszych informacji na temat istotnych miejsc, zabytków i obszarów. Urządzenia są lekkie i bardzo łatwe w obsłudze. Nie zawodzą nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych i doprowadzają oprowadzanie wycieczki do pomyślnego zakończenia. Charakteryzują się dość dużym zasięgiem (nawet do kilkuset metrów) i ułatwiają komunikację w miejscach o podwyższonym poziomie hałasu.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę