Teraz Czytasz
Jak dobrać krawat na spotkanie biznesowe?

Jak dobrać krawat na spotkanie biznesowe?

Męski krawat jest bez wątpienia jednym z podstawowych elementów wizerunku eleganckiego mężczyzny. Kiedyś był przeznaczony tylko dla ludzi zamożnych, a dziś stanowi niezbędnik w formalnych stylizacjach na różne okazje. Aby nie popełnić modowego faux pas i zrobić dobre wrażenie na spotkaniu biznesowym, każdy mężczyzna powinien zwrócić uwagę na kryteria doboru odpowiedniego krawata.

Wizualne kryteria doboru właściwego krawata

Przy wyborze tego elementu męskiej galanterii powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów i powszechnie stosowanych zasad. Jego kolor, wzór, długość, szerokość i materiał powinien być dopasowany do budowy ciała mężczyzny oraz do pozostałych elementów ubioru, tj. koszuli i garnituru.

Kolor i wzór

Obowiązuje ogólna zasada – trzy kolory, dwa wzory, co oznacza, że jeśli garnitur, koszula i krawat są w różnych kolorach, to tylko 2 z tych elementów mogą mieć jakikolwiek wzór. Przy czym łącząc wzory, należy pamiętać, że nie mogą być takie same, np. krawat i koszula w kropki. Nawet zachowując zróżnicowanie we wzorach, powinny mieć zachowane proporcje, np. wąskie paski z drobnymi kropkami. W kwestii kolorów, najbezpieczniej wybrać klasyczne zestawienie: ciemny krawat, jasną koszulę i ciemny garnitur. Jednak, jeżeli stylizacja ma być nieco bardziej fantazyjna, trzeba pamiętać następujące zasady:

  • czarny i szary garnitur współgra z każdym kolorem krawata,
  • granatowy garnitur nie powinien być łączony z fioletowym, pomarańczowym i żółtym krawatem,
  • beżowy i brązowy garnitur nie powinien być zestawiany z krawatem w chłodnym kolorze.

Długość i szerokość

Odpowiednia długość krawata oscyluje w przedziale 145-152 cm. Po założeniu powinien sięgać do górnej krawędzi paska do spodni, dlatego długość dobiera się do wzrostu. Natomiast w kwestii szerokości uniwersalnym standardem jest 8-8,5 cm, pasujące do wszystkich klasycznych marynarek. Szerokość mimo wszystko powinna być dopasowana do budowy ciała mężczyzny oraz proporcjonalnie do szerokości klap marynarki. Wąskie krawaty pasują tylko szczupłym mężczyznom, a szersze bardziej tęgim panom.

Materiał

Tradycyjne, a tym samym najlepsze i najdroższe krawaty szyte są z jedwabiu, ponieważ cechuje go wytrzymałość, lekkość i podatność na układanie się w pożądany sposób. Innymi materiałami, z których szyje się dobre krawaty są: len, wełna, skóra oraz syntetyki, takie jak poliester i wiskoza. Sama domieszka syntetyków sprawia, że na krawacie nie powstają zagniecenia. Najlepszym wyborem pozostaje jednak jedwab lub kaszmir – takie krawaty będą najlepiej pasować do biznesowej, eleganckiej stylizacji.

Dobór krawata do okazji

Trafiony wybór krawata do koszuli i garnituru to nie wszystko, co powinno się brać pod uwagę. Ostatnim, ale nie mniej istotnym kryterium właściwego doboru jest okazja, na jaką zamierza się go założyć. W przypadku ważnego spotkania biznesowego, podczas którego chce się zrobić wrażenie i wzbudzić zaufanie – a nie da się ukryć, że wizerunek w załatwianiu interesów jest bardzo ważny, warto postawić na najbardziej klasyczny wariant, czyli na przykład ciemnogranatowy garnitur, jasną koszulę i ciemny krawat w chłodnym kolorze – ze stonowanymi, subtelnymi wzorami lub bez. W miarę mniejszego prestiżu odbywanego spotkania, warto pomyśleć o nieco bardziej jasnych kolorach i fantazyjnych wzorach.

View Comment (1)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę