Teraz Czytasz
Funkcjonalne okna, czyli jak dobrać okno do pomieszczenia?

Funkcjonalne okna, czyli jak dobrać okno do pomieszczenia?

We współczesnym budownictwie stawia się na funkcjonalne rozwiązania. Przejawia się to m.in. w sposobie dobierania stolarki okiennej. Inne modele wybierane są jako okna dachowe, inne jako fasadowe. Z artykułu dowiesz się, jakie masz możliwości, gdy chcesz zaprojektować okna z uwzględnieniem typu pomieszczenia!

W jaki sposób dobrać okno do pomieszczenia?

Często wybieranymi modelami są niezawodne okna PVC. Za ich popularnością przemawia ogromna różnorodność rodzajów, kształtów i kolorów. Wśród nich wyróżnia się modele polecane jako okna fasadowe, dachowe oraz takie, które mogą pełnić rolę drzwi tarasowych. Każde z nich mają inne funkcje, w związku z czym występują pewne różnice w ich budowie i wyglądzie. Przykład? Okno narożne daje możliwość jeszcze lepszego doświetlenia pomieszczenia z dwóch stron, a okno do łazienki zapewnia możliwość skutecznej wentylacji pomieszczenia.

Jakie okno dachowe do domu?

Charakterystyczne okna znajdujące się na połaci dachowej mają zapewniać dostęp światła słonecznego oraz możliwość przewietrzenia pomieszczenia. Zwykle są one mniejsze, niż okna fasadowe. Okno dachowe występuje pojedynczo lub w grupie po 2 albo 4. Zależy to od wielkości połaci dachowej oraz pomieszczenia. W przypadku stolarki okiennej dachowej ważny jest sposób otwierania – musi być wygodny, a także zapewniać bezpieczeństwo i możliwość umycia szyb i ramy. Ponadto ważną kwestią jest obecność nawiewników, które zapewniają wymianę powietrza przy zamkniętych oknach.

Co to znaczy, że okno balkonowe jest funkcjonalne?

Specjalny rodzaj przeszklonych drzwi, czyli tzw. okno balkonowe sprawia, że do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła. Oprócz tego,  takie okna pełnią funkcję estetyczną, a także zapewniają odpowiednią izolację od chłodu, wilgoci i hałasu. Doskonałym pomysłem jest zainstalowanie otwieranych przeszklonych drzwi balkonowych o wysokim poziomie szczelności i dobrych parametrach technicznych.

Aranżacja z oknem balkonowym przesuwnym pozwala zaoszczędzić miejsce zarówno wewnątrz pokoju, jak i na balkonie. Dzięki temu można wykorzystać dostępną przestrzeń i zagospodarować ją zgodnie z własnym pomysłem.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Okno tarasowe do wyjścia na ogród

Wygodne wyjście na ogród połączone z dużym przeszkleniem pełni funkcję estetyczną i praktyczną. Dzięki niemu w dzień w salonie jest jasno, a otwarte drzwi nie zajmują cennej przestrzeni. Niski próg dodatkowo ułatwia korzystanie z wyjścia. Jest to rozwiązanie doceniane przez użytkowników ze wszystkich grup wiekowych, szczególnie przez osoby starsze oraz dzieci. Okno tarasowe przesuwne charakteryzuje się także wygodnym sposobem otwierania i zamykania. Co ważne, nie potrzeba do tego używać dużo siły i każdy bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem.

Okno w kuchni i jego najważniejsze funkcje

Wśród okien kuchennych na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczne okno narożne w kuchni. Zapewnia ono dostęp naturalnego światła, co wpływa na wygodę przygotowywania i spożywania posiłków w dużej, widnej kuchni. Okna kuchenne często są wyposażone w mechanizm uchyłu, dzięki czemu można łatwo dopasować intensywność wentylacji do warunków panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Okno łazienkowe – wentylacja i naturalne światło

W pomieszczeniach często narażonych na wzrost poziomu wilgotności, a więc przede wszystkim w łazienkach, bardzo ważne jest zapewnienie skutecznej wymiany powietrza. Usunięcie nadmiaru pary wodnej zapobiega rozwojowi grzybów. Okno do łazienki może być wyposażone w nawiewniki, które szybko odprowadzą nadmiar wilgoci na zewnątrz. Czym zasłonić okno łazienkowe, aby zapewnić maksimum prywatności? Warto zwrócić uwagę na nieprzezierne szkło: ornamentowe, mleczne, piaskowane lub mrożone. Takie rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i wygodne.

Rodzaj okna warto dopasować do tego, gdzie ma ono zostać wstawione. Przy wyborze zwróć uwagę na typ pomieszczenia, planowaną wielkość okna i jego usytuowanie w bryle budynku. Dobierz stolarkę okienną do Twojego domu, aby móc się cieszyć przez lata funkcjonalnymi i wygodnymi oknami z PVC.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę